Návštěva dřevostavby po letech: <small>kolik stojí provoz dřevostavby?</small>

Návštěva dřevostavby po letech: kolik stojí provoz dřevostavby?

Dana D. Daňková | Úterý, 12. únor 2019 |

Přidat na Seznam.cz

O sedm let zkušeností s dřevostavbou v jižních Čechách se s námi podělili manželé původem z Moravy. Jak jsou spokojeni s bydlením v dřevostavbě a co by dnes změnili? Jaké jsou provozní náklady dřevostavby, v níž bydlí?

Návštěva v dřevostavbě vyšla šťastně na několik dní pravé zimy s mrazem a sněhem. Na kopci, kde se v létě pase dobytek, sáňkovaly děti a pobíhali psi, dům se sněhovou peřinou vypadal jako z cukru. A všude klid a přitom do města jen skok. Místo k životu si Jiří s Gabrielou vybrali opravdu pečlivě. „Pokud člověk bydlí v malém městě, ale na okraji, je pak spíše taxikář, auto je nezbytné,“ říká Jiří a dodává: „Jde o to bydlet v pěkné lokalitě a také ze života něco mít. Co z něho máte, když Vaše dřevostavba stojí téměř v přírodě, ale všude musíte dojet autem…“.

dřevostavba - zkušenosti po letech užívání

 

Dřevostavba na doporučení

Pro montovanou dřevostavbu se majitelé rozhodli kromě jiného i na doporučení. „Nepreferovali jsme žádný stavební materiál, ale zaujaly nás tepelněizolační parametry a rychlost realizace dřevostaveb obecně, svou roli však hrálo asi i to, že jsme důvěřovali doporučení, to byl zřejmě základní faktor.“

dřevostavba - zkušenosti po letech užívání 2

 

Parcela, na níž dřevostavba stojí, má tvar lichoběžníku, což způsobilo komplikace – stavební úřad neschválil navrhované umístění domu na pozemku. „Měli jsme připravené kompletní plány, celý projekt dřevostavby na stavební povolení, ale pokud bychom ji situovali na pozemek tak, aby umístění perfektně odpovídalo předpisům, zbyla by nám zahrada na severní straně, museli jsme proto začít úplně znovu s novým projektem. Ve výsledku je dům do jisté míry atypicky natočen, ale výhodou je velikost a umístění zahrady. V každém případě je důležité nechat si na plánování dřevostavby i stavbu samotnou dostatek času a určitě spolupracovat s odborníky,“ dodává Jiří.

Péče a roční náklady na provoz dřevostavby

Naše dřevostavba je v podstatě bezúdržbová, jediné zařízení, které vyžaduje zhruba dvakrát do roka péči, je podle Jiřího větrací systém s rekuperací tepla. Celý provoz domu je na elektřinu, dům je vybaven fotovoltaickými panely osazenými na střeše domu i na garáži. „Navíc máme ještě jeden panel na ohřev vody, díky tomu zapínáme elektrický dohřev vody zcela výjimečně. Podlahové topení jsme v letošní zimě spouštěli zhruba v prosinci. Máme ho navíc rozdělené na dva okruhy – stále se topí v kuchyni, v předsíni a v koupelnách, hlavní prostor a pokoje vytápíme podle potřeby. Topnou sezónu máme tak tři měsíce. Ročně tak platíme za elektřinu na provoz celé dřevostavby 40 až 45 tisíc korun.“

dřevostavba - zkušenosti po letech užívání - interiér 1

 

Majitelé by na jejich dřevostavbě ani v ní nic neměnili, snad jen pár drobností. Jedna podstatnější věc by se ale našla: „Dnes bychom vyřešili jinak krb. Tenkrát jsme sháněli malou krbovou vložku, aby nedocházelo k přehřívání, ale podle zkušeností za uplynulé roky bychom mohli mít i větší vložku s vyšším výkonem, aniž by hrozilo, že tu bude příliš teplo. Navíc sortiment malých vložek není příliš široký a s touto máme v současnosti problémy, již poměrně dlouho čekáme na opravu. To by byla jedna jediná změna – krb s větším výkonem.“

dřevostavba - zkušenosti po letech užívání - interiér 2

Foto: Martin Zeman, autorka

Ing. Dana D. Daňková

Ráda přicházím věcem na kloub, z čehož mé okolí někdy ztrácí nervy :-), a ráda se učím, v životě i v práci potřebuji tvořivost. Zajímá mne architektura, stavební technologie a funkční design

Nejnovější články autora


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop