Tisk
Jak postavit dřevostavbu na klíč - kvalitně a v termínu

Jak postavit dřevostavbu na klíč - kvalitně a v termínu

Komerční sdělení | Čtvrtek, 08. prosinec 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Své zkušenosti se stavbou domu od RD Rýmařov nám sdělili Martin s Michaelou. Na podzim se mladý pár nastěhoval do nové dřevostavby. Zajímají Vás jejich zkušenosti se stavbou a bydlením?

m a mMartine a Michaelo, výběr rodinného domu není záležitost na pár let, ale na celý život, proto předpokládám, že jste se delší dobu rozhodovali, zda bydlet ve zděném domě nebo dřevostavbě. Který faktor Vás ve výběru nejvíce ovlivnil?
Martin: Mou ženu nejvíce ovlivnil fakt, že výstavba trvá jeden měsíc. Mě nejvíce ovlivnila má žena. Vzhledem k naší pracovní vytíženosti jsme chtěli mít se stavbou co nejméně starostí a jednoho generálního dodavatele na celý dům. Což se nám s RD Rýmařov povedlo.

Michaela: S ohledem zpět musím dodat, že montovaná dřevostavba byla dobrá volba minimálně s ohledem na realizaci. V tomto oboru se denně pohybuji a je pravdou, že v mém případě určitě platí rčení o kovářově kobyle. Rychlost a především to, že jsme měli vše od jednoho dodavatele mi umožnilo soustředit se na detaily. Špinavá práce tentokrát zbyla na někoho jiného… Úspora času nebyla jen v samotné stavbě. Už samotná příprava nám ušetřila spoustu času tím, že jsme řešili vše na jednom místě. S naším časovým vytížením bychom snad jinak stavět ani nezačali.

Další, a to velmi důležitá, záležitost je výběr firmy. Proč Vaše volba padla právě na RD Rýmařov?
Byly to především velmi pozitivní reference našich sousedů, kteří již delší dobu bydlí v Nově 101. Následovaly další, stejně tak dobré, reference po návštěvě dvou Locusů 119C. Myslíme, že kontakt se spokojenými majiteli je lepší než jakákoliv reklama.

tn zoom_filename_332Vybrali jste si typový projekt domu Locus 119C, ale protože jste, Michaelo, architektka, chtěla jste do podoby Vašeho budoucího domu zasahovat. Jak rozsáhlé byly Vaše požadavky a jak se k tomu firma RD Rýmařov postavila?
Michaela: Rozhodli jsme se pro typ domu, který nám v zásadě vyhovoval, což nám umožnilo příliš velké změny nedělat. Nicméně ze strany RD Rýmařov nebyl s jakoukoli změnou problém a vše dopadlo podle našich představ. Musím říct, že velkou výhodou bylo, že jsme si s manželem již dost dlouho dopředu ujasňovali, co od domu chceme. Rozhodně pak bylo jednoduší provést změny projektu najednou a stačila nám v podstatě jedna schůzka s projektantem. To samé platilo i o konečné specifikaci. Nejprve jsme si ujasnili většinu rozhodnutí mezi sebou a na samotné konečné specifikaci jsme již pouze ladili detaily.

V domě bydlíte 3 měsíce, to znamená, že jste se nastěhovali na začátku zimy. Jistě tedy dokážete říci, jak jste s dřevostavbou spokojeni v topné sezóně. Potvrzují Vaše zkušenosti s dřevostavbou všechny uváděné výhody, naplnila vaše očekávání?

Martin: Máme 9 kW elektrický kotel a dá se říci, že se potvrdilo to, s čím jsme počítali. Za 3 měsíce jsme celkem spotřebovali 4 MWh, což je nějakých 12 000 Kč. Počítám tedy s ročními náklady kolem 30 000 Kč za elektřinu. Pokud to tak opravdu dopadne, budu spokojen. Na druhou stranu musím říct, že topíme na 20,5 °C 6 hodin denně, jinak na 18 °C. Což je pro mě dostačující a ženě jsem koupil svetr.

Michaela: Musím dodat, že zatím nemáme nainstalovaná krbová kamna s výměníkem, se kterými počítáme a máme na ně vše připraveno. Takže do budoucna bychom měli využít k vytápění domu a ohřevu vody i tento alternativní zdroj, což nám snad v příštích topných obdobích umožní udržet v domě příjemný tepelný komfort bez extrémně vysokých účtů za elektřinu.

tn zoom_filename_338Nespornou výhodou dřevostaveb je jejich rychlost výstavby. RD Rýmařov slibuje výstavbu domu do měsíce. V mnoha lidech by to mohlo vzbuzovat i pochybnosti. Sledovali jste i Vy, jak Vám dům doslova roste před očima? Jak dlouho výstavba domu Locus trvala?
Ano je to skutečně tak, do měsíce bylo hotovo. Stavět se začalo 1. listopadu a předávalo se kolem 25. Na stavbu jsem docházel několikrát denně a byla radost sledovat jak jde chlapům práce od ruky.

Představa budoucího majitele dřevostavby na klíč je taková, že zaplatí dům, podepíše papíry, a pak už se rovnou stěhuje. Bez starostí a rychle. Je tomu tak?
Při předávce domu jsme již měli sbaleno a kufry s sebou, jinak jsem si to ani nepřipouštěl. Ovšem nejvíce práce pro nás bylo vyřizování všech povolení, razítek, papírů, souhlasů, vzdání se odvolání... Po zdolání všech těchto byrokratických nástrah byla radost dům zaplatit, podepsat papíry a nastěhovat se.

tn zoom_filename_343Určujícím faktorem pro výběr domu je bezpochyby jeho cena. Často se ale setkáme s cenou domu na klíč, který ve skutečnosti na klíč není. RD Rýmařov nabízí Locus 119C na klíč za cenu 2 524 250 Kč s DPH, byla taková i reálná cena?
Smluvní cena byla 100% dodržena, termín též.

Dokážete po 3 měsících bydlení v dřevostavbě říct, že byste neměnili?
Vzhledem k tomu, co úsilí nás ten dům stál, tak bychom ho nevyměnili. Ale předpokládáme, že Vaše otázka byla směřována trochu jinam. Po 3 měsících je na takovýto závěr ještě brzy, zda byla dřevostavba dobrá volba budeme zjištovat ještě dlouho.

Jak jste byli s přístupem firmy RD Rýmařov spokojeni? Doporučili byste ji nejen našim čtenářům, ale i svým známým a přátelům?
Firma RD Rýmařov má velice slušné a vstřícné zaměstnance, počínaje obchodním zastoupením, montážní partou pana Počadlíka, která byla dokonale sehraná, také bychom rádi tímto poděkovali účetní paní Kressové, která nám byla nápomocná při problémech s hypotékou. Nesetkali jsme se zatím s nikým, kdo by nám nevyšel vstříc.

Děkuji za rozhovor a přeji Vám příjemné bezstarostné bydlení ve Vašem novém rodinném domě.


Líbil se Vám článek?

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop