Časopis DŘEVO&stavby

Tisk

Ing. Jiří Pohloudek

Administrator | Pondělí, 06. červenec 2009 |

Přidat na Seznam.cz

Stavění na bázi vytvoření konstrukčního systému rámovou dřevěnou konstrukcí si po deseti letech intenzivního marketingového úsilí vytvořilo postavení perspektivní stavební technologie na českém stavebním trhu. Po celé období rozvíjení staveb jsme u nás přejímali zkušenosti především z německého trhu, v současné době může být naším vzorem také Anglie.

Bez státních dotačních zásahů totiž dokázala skloubit tradiční architekturu zastoupenou přírodními materiály v exteriérech s moderním pojetím dřevostavby. Především důsledné snižování energetické náročnosti a dodržování zásad trvale udržitelného života s využitím v přírodě obnovitelných materiálů vede stavební firmy k využívání skeletů. Drahá a nedostatková pracovní síla nutí firmy hledat efektivní, rychlé a kvalitní stavební systémy, které nezatěžují okolí stavební činností. Progresivní stavební a požární předpisy v Anglii jsou základem velkých bytových souborů i evropského primátu v realizaci šestipatrového bytového domu. Technologické zázemí umožňuje produkovat skeletové soubory v několikatitisícových sériích ročně, čímž výrazně klesá jejich cena a naopak roste konkurenceschopnost vůči ostatním stavebním technologiím.
V minulosti jsme si zvykali na různé dotace a viděli jsme je i v okolních vyspělých zemích. Dotace by byly logické, protože stát vlastní největší objemy dřevěné suroviny a měl by mít zájem o jejich kvalifikované zhodnocení. Ale jsme v tržním prostředí a každá technologie musí prokázat svoje přednosti investorům. Asi tou hlavní překážkou v rozvoji této technologie je nedostatečné technologické a výrobní zázemí. Na trhu chybí více velkých výrobců, kteří by dokázali snížit výrobní a montážní náklady pod zdicí technologie a tak masivně atakovat stavební trh. Většina společností pracuje se starší technologií, což jim neumožňuje vytvářet v širším měřítku cenově atraktivní nabídku. V celkovém součtu u nás chybí kapacity, které by dosáhly v realizacích srovnatelných evropských počtů. Přesto však platí, že stavění na bázi dřeva se u nás rozvíjí podle konstatovaných možností. Doufejme, že je pouze otázkou času, kdy jeho rozvoj překročí vlastní stín a dokáže nabídnout parametry srovnatelné se zahraničím.

Ing. Jiří Pohloudek
předseda Asociace dodavatelů montovaných domů

Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
gotop