Vydání 01/2016

Malý, úsporný, promyšlený a stylový

Další důkaz, že i úsporný typový dům lze s patřičnou dávkou péče, vkusu a invence postavit tak, že si zaslouží pozornost, stojí na okraji Hradce Králové. Veronika a Jiří přitom původně vůbec stavět nechtěli. Jejich cesta k dřevostavbě ale nakonec nebyla tak dlouhá.

Naší snahou bylo vytvořit příjemné bydlení, které nás nepřipraví o náš životní standard. A také jsme nechtěli dopadnout tak, že postavíme dům, na jehož dokončení nám nezbudou finance. při vyběhávaní povolení nás poháněla vpřed touha bydlet co nejdříve, takže to ani netrvalo tak dlouho – spousta lidí nechápala, jak jsme to tak rychle zvládli. v únoru jsme rezervovali pozemek, který sice byl určen k výstavbě a měl zavedené inženýrské sítě, ale stále byl zalesněný a nebyl vyjmutý z lesního fondu. říkali jsme si, že kácet začneme později. Nakonec jsme si ale pospíšili a zvládli to do konce března. v době, kdy jsme rovnali terén, jsme hledali architekta a dodavatele. Na doporučení pána, který nám terénní úpravy zajišťoval, jsme se zajeli podívat nejprve na jeho dřevostavbu a po domluvě i na rozestavěný dům majitele stavební firmy. Přesvědčilo nás, že v domech, které staví na zakázky, i on sám bydlí. Všechny domy ale byly typové a nám se na nich pořád něco nezdálo, chtěli jsme svůj dům pojmout po svém. Hlavními změnami byla výměna klasických oken za francouzská, zvětšení jejich plochy a změna vnitřní dispozice. Upravili jsme vstup do domu – zvětšili zádveří a technickou místnost, kam se dnes vejde pračka, sušička, bojler a úložné regály, k úpravám dispozice došlo i v případě koupelny a WC.

V září jsme začali kreslit a počítat, v říjnu jsme podepsali projekt a zařídili stavební povolení. V listopadu byla hotová základová deska a do roka od koupě pozemku jsme bydleli. Na jednání s dodavatelskou firmou bylo nejlepší, že nám nic nemalovali na růžovo, ale chovali se férově. Několikrát jsme si o našich nápadech vyslechli, že by to nebylo nejšťastnější řešení, což nám zprvu pochopitelně nebylo po chuti, ale po úvaze jsme vždy došli k tomu, že to myslí dobře, a našli společně kompromis. I díky tomu jsme se udrželi v rámci finančního limitu, který jsme na stavbu měli. Řada našich známých se potýkala s významnými vícenáklady, my nikoli. Měli jsme naceněné úplně všechno, do poslední kličky. A i když jsme se v průběhu stavby párkrát rozhodli něco přidat nebo zvolit dražší variantu, vždy to bylo po předchozí jasné dohodě, vzájemně potvrzené emailem.

Hodně péče jsme věnovali okolí domu, protože těsně po nastěhování jsme měli nepříjemný pocit z toho, že jsme sice postavili, ale kvalita bydlení se nám kvůli neustálému potýkání se s „domem na blátě" spíš zhoršila. Měli jsme štěstí, že se rodiče na chalupě v sousedství zbavovali očištěných pískovcových kamenů, kterých jsme si od nich přivezli asi šest tun, a vlastníma rukama jsme z nich vytvořili během tří týdnů opěrnou přírodní skalku. pak jsme nadvakrát vydláždili okolí domu tak, aby bylo možné dům obejít suchou nohou anebo objet třeba na koloběžce, vyseli trávník a osadili skalku a výsledek vidíte sami. podtrženo a sečteno: za rok a půl jsme měli úplně nové bydlení včetně upravené zahrady. Dali jsme si tak nejkrásnější dárek k patnáctiletému výročí našeho vztahu, které letos oslavíme...

Bungalov jste chtěli hned od začátku?
prvním záměrem bylo postavit moderní patrový dům orientovaný na jih, s pultovou střechou. Ukázali jsme návrh první firmě a zjistili, že ne vždy ceny, které se uvádějí na internetu, odpovídají realitě. Zkrátka se ukázalo, že takovou stavbu nemáme s naším rozpočtem šanci realizovat. Pak jsme narazili na výborného architekta, který nám nakreslil krásnou studii přízemního domu, ale byl by o něco dražší a hlavně zděný, což by stavbu dost protáhlo. Vzhledem k tomu, že pro nás bylo důležité bydlet co nejdřív, vyhrála dřevostavba.

Nebojíte se, že vám malý dům nebude do budoucna stačit?
Poučili jsme se ze zkušenosti mnoha majitelů velkých dvoupodlažních domů. Nezdá se nám, že by mělo smysl stavět dům, který vydrží tři generace – už ta druhá má obvykle tak odlišné nároky, že jí dům po rodičích nevyhovuje. dům je velký „tak akorát", i když se rozrosteme. Kombinace otevřeného obývacího prostoru, ložnice, dětského pokoje, pracovny a dobře vyřešených úložných prostor je pro potřeby rodiny dostatečná a především praktická bez nutnosti každodenně zdolávat schodiště.

Dům má sice nízkoenergetické parametry, ale nízkoenergetický štítek jste nezískali. Nemrzí vás to? Abychom získali lepší energetické hodnocení, museli bychom kromě elektřiny využívat nějaký obnovitelný zdroj energie, což pro takto malý dům nedává smysl. na kraj pozemku je sice dovedený plyn, ale spočítali jsme si, že investice s ním spojené by se nám nevrátily ani za spoustu let. v provozu se nám předpoklad ověřil. Kombinaci elektrického podlahového vytápění a krbu považujeme za ideální. A cenově výhodnou – od června 2014 do června 2015 jsme za veškerou spotřebu elektřiny v domě zaplatili necelých 24 000 Kč.

Zásadní roli v takto malém domě hrají úložné prostory. Jak jste je vyřešili?

Zvětšili jsme technickou místnost, v pracovně, ložnici a v nevyužitém zákoutí na WC jsou na míru vyrobené vestavěné skříně. v budoucím dětském pokoji s nimi počítáme také. v zádveří se nachází věšáková stěna s dalším úložným prostorem. Na sezónní věci slouží půda, na níž je 18 m2 pochozí plochy – statik při stavbě povolil plochu zvětšit oproti původnímu předpokladu o pěkných osm metrů. Pro zahradní techniku máme samostatný zahradní domek.

Měli jste z něčeho během plánování nebo stavby obavy?

nebyli jsme si jisti, zda je správnou volbou plechová střešní krytina. Je sice lehčí než klasické tašky, takže jsme mohli ušetřit na nosné konstrukci, ale obávali jsme se, že bude hlučná při dešti nebo kroupách a snadněji se poškodí. Nicméně se ukázalo, že díky izolaci stropu není bubnování deště nijak nepříjemné a vzhledem k tomu, že se tato krytina často používá na horách, kde jsou podmínky drsnější, ani životnosti se bát nemusíme.

Zastavěná plocha: 132,4 m2 (včetně terasy)
Užitná plocha: 91,3 m2
Spodní stavba: základová deska
Konstrukční systém: prefabrikovaný panel
Tepelná izolace: minerální vata, polystyren
Fasáda: systémová silikátová omítka
Střešní krytina: plechová Lindab
Okna: plastová, izolační trojsklo
Podlahy: PVC, dlažba
Teplo: elektrické podlahové vytápění, bojler pro ohřev vody, krbová kamna
Skladba stěny (směrem zevnitř): sádrovláknitá deska Fermacell, parozábrana, dřevěná rámová konstrukce z kvH profilů, minerální vata orsil, sádrovláknitá deska Fermacell, polystyren, omítka
Celková tloušťka stěny: 27 cm
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,18 W/m2k
Realizace: MS HAUSs.r.o., www.mshaus.cz, 2014

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop