Vydání 01/2018

Kde srnky a zajíci dávají dobrou noc

Kde srnky a zajíci dávají dobrou noc

Cesta k vlastnímu bydlení nebývá pro většinu z nás snadná, a pokud jde o dům, platí to dvojnásob. Mísí se na ní obavy, zodpovědnost i těšení se na kus vlastní země a na nový domov. V době, kdy Rostislav a Vlasta začali přemýšlet o tom, že je čas přestěhovat se z bytu do domu, snili o dřevostavbě. Prozatím o moderní dřevostavbě – montované či s rámovou konstrukcí. Roubenka na pořadu dne nebyla.

A protože měli představu o tom, jak by měl dům vypadat, oslovili první firmu, na kterou natrefili. A současně hledali pozemek. „Hledání pozemku se nám příliš nedařilo," popisuje Rostislav, „buď na něm byla nějaká ekologická zátěž, vedení vysokého napětí, nebo, s klesající vzdáleností od krajského města, byla překážkou vyšší cena. Sem jsme se původně přijeli podívat na dřevostavbu, která se tu prodávala."

Ta sice svého majitele mezitím našla, ale protože štěstí stálo v té době na jejich straně, ukázalo se, že jsou zde volné stavební parcely.

Slovenská inspirace

Ovšem stále byla ve hře moderní montovaná dřevostavba. Nakonec se všechny snahy v tomto směru ukázaly jako boj s větrnými mlýny. V procesu hledání, následných očekávání a nevyhnutelných zklamání si nakonec uvědomili, že chtějí dům, v němž je více cítit dřevo. Firmu, která masivní dřevostavbu postavila, našli na internetu. „Její majitel začal z toho nejlepšího konce," vypráví Rostislav, „vzal nás na návštěvu rozestavěných i hotových domů, jeli jsme dokonce i na Slovensko. A tam se to zlomilo. Skicu domu s dispozicemi jsme upravili pod vlivem slovenské inspirace a mohly začít práce na studii. Tu jsme několikrát upravovali až k naší spokojenosti, po jejím vyladění jsme se vrhli na vypracování projektové dokumentace."

Slovo nejde neznám! Všechno jde!

V projektu ke stavebnímu povolení bylo použito několik řešení, která chtěl Rostislav realizovat jinak, lépe. „Například v obvodové konstrukci srubových stěn bylo původně navrženo napojení dlouhých stěn v dělicích křížích," vysvětluje, „jenže jakákoli z těch vazeb znamená otvory, netěsnosti, možné problémy, izolace... Takových připomínek jsem měl více a vždy jsem se setkal s pochopením."

Ale každý vlak jednou dojede do stanice, a i zde nastala patová situace – kýžený konsenzus obě strany ne a ne najít, až náhle hrozilo ukončení spolupráce. „Požadoval jsem jiné uložení izolací do stěn," pokračuje Rostislav. „Nakonec se k oboustranné spokojenosti našlo řešení, které dokonce vycházelo výpočtově lépe než původní varianta. Konstrukce domu byla pozměněna a firma se rozhodla, že mou drobnou inovaci bude používat i dále. Na oplátku jsme získali některé lepší materiály oproti projektové dokumentaci."

V domě ze dřeva je třeba vše pečlivě dopředu rozmyslet. To není jako ve zděném objektu, kde lze přesunout či dodělat vypínač, zásuvku, světlo... V masivní dřevostavbě to nelze.

Co se všechno upravovalo v projektu

Tepelné mosty

Bylo fantastické, že majitel stavební firmy byl ochoten poslouchat. Takže v domě máme několik řešení, která nikdy předtím nedělal, až tady. V zásadě se dají shrnout do snahy o maximální eliminaci tepelných mostů.

Topení

V projektu bylo původně klasické ústřední vytápění, já jsem chtěl od počátku stavby podlahové. Přemýšlel jsem i o elektrických rohožích, ale nenašel jsem reference o životnosti po více než deseti či 15 letech, rozhodl jsem se tedy nakonec pro vodní topení. A to i přesto, že se nedá rychle regulovat, a má větší setrvačnost. Dnes bych ale možná našel více odvahy a zvolil elektrické topení, které lze snadněji a pružněji řídit.

Odhlučnění stropu

Kročejový hluk v dřevostavbě při volbě pohledového stropu nelze zcela odfiltrovat, ale prostorový hluk se podařilo s osloveným odborníkem eliminovat: položili jsme na sebe devět vrstev různých materiálů – při odhlučnění hraje roli jednak vrstvení, a dále je třeba střídat vždy materiály s co nejrozdílnější objemovou hmotností – například dřevitou vatu, těžkou dřevotřískovou desku, kročejovou izolaci a podobně.

Spokojenost je špatná lidská vlastnost. Nespokojenost je motor změny...

Co bychom udělali jinak

Vlasta: Manžel by stále něco zdokonaloval, ale mně se tu bydlí dobře.

Rostislav: Uměli bychom si představit obvodovou stěnu z lepených profilů, zde jsou z nich pouze stropní trámy, sloupky a konstrukce střechy – vaznice a krovy.

Druhá věc – dům měl mít výrazně větší přesah střechy z jižní strany, měl být alespoň o metr delší.

Příště bych také zvolil kompletní dodávku od jedné firmy – stavbu i instalace. Zde jsem si elektrorozvody a instalatérské práce zajišťoval sám, ale i když to byli prověření řemeslníci, neprobíhalo vše hladce.

Jak se nám bydlí

Vlasta: Já jsem z města a na venkov jsem příliš nechtěla, ale když jsme přijeli sem, hned se mi tu líbilo a cítila jsem se tu jako doma.

Rostislav: Mně tu bylo velmi dobře, ale připadal jsem si jako v zimě na horách – líbí se vám tam, ale jednou to skončí a budete se muset vrátit do reality. Byl jsem tu permanentně na dovolené, nebydlel jsem tu. Od začátku, od prvního dne, kdy jsme tu měli zatím jen louku a já ji jezdil zpočátku jen sekat, mi tu bylo dobře. Když jsem si večer unavený sedl na mez a společnost mi dělaly srnky, byla to krása... A srnky a zajíci nám sem chodí dodnes.

Spokojenost s firmou

S dodavatelem byla úžasná spolupráce a dodnes máme příjemné vztahy. Má zkušenosti, velmi dobrý přístup k zákazníkovi a je fér. A raději udělá něco proto, abychom byli spokojeni, i když on z toho v danou chvíli nemá třeba žádný zisk. Kdybychom stavěli znovu, obrátili bychom se znovu na něj.

Které místo máme v domě nejraději?

Vlasta: Já mám ráda všechna místa v domě, nedokážu říci, které je nejhezčí. Ať přijdu kamkoli, snad vyjma technické místnosti a garáže, každé místo v domě má pro mě své kouzlo.

Rostislav: Viděla jste divadelní představení Caveman? Tak já mám tu garáž. Muž postaví dům pro manželku. Té patří ložnice, obývák, kuchyně, koupelna, technickou místnost máme napůl, protože slouží i jako ukládací místnost pro zásoby... Ještě že je tu ta garáž.

Zastavěná plocha: 110 m2
Užitná plocha: 225 m2
Spodní stavba: betonová základová deska
Konstrukční systém: srubová konstrukce z masivních sušených hranolů s dřevěnou izolací a obkladem
Ošetření stěn: interiér – transparentní vodou ředitelný lak, exteriér – olejová lazura
Teplo: elektrokotel k ohřevu otopné vody, elektrický ohřívač k ohřevu užitkové vody, krbová kamna, v podkroví kamenné přímotopné desky
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,18 W/m2K
Projekt a realizace: WOOD-LIFE CZ s.r.o., www.wood-life.cz

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop