Michal Babor | Pátek, 15. červenec 2011 |

Dřevostavba ustála 7,5 stupně
Výzkum v japonském středisku pro výzkum zemětřesení (Earthquake Engineering Research Center) v Hyogu se zaměřil na sedmipatrový bytový dům vystavený přímo v obří laboratoři. Po dobu necelé minuty se dům otřásal podobně jako při zemětřesení o síle 7,5 stupně Richterovy škály (pro srovnání – nedávné zemětřesení ve Fukushimě vlivem vlny tsunami dosáhlo síly kolem 8 stupňů). Za necelou minutu mohutné pohyby ustaly a mezi výzkumníky vypukla ohromná radost – bytový dům odolal s minimálními známkami poškození!
Podívejte se, jak probíhala zkouška zemětřesení
Dobré vlastnosti mohou být ještě lepší
Tato zkouška odolnosti proti otřesům je součástí většího experimentu, při kterém se inženýři snaží prokázat a ještě zlepšit odolnost dřeva, levného a hojně rozšířeného stavebního materiálu, vůči zemětřesení. Podobné výzkumy se většinou provádějí na technologicky vyspělých materiálech jako je pružný beton nebo slitiny kovů, ale vzhledem k tomu, že dřevo je ve stavebnictví rozšířenější, se skupina výzkumníků z pěti univerzit snaží dosáhnout odolnosti proti zemětřesení u dřevěných středně vysokých budov.
Hlavní myšlenkou je podle vedoucí výzkumného pracovníka Johna van de Lindta z Coloradské státní univerzity najít nové, inovativní přístupy v oblasti výstavby dřevěných budov. „Nová řešení poskytnou stavebníkům novou alternativu, která je levnější a udržitelnější," říká.
Dřevo vyhrává v kombinaci s jinými materiály
Nová řešení například mění způsob použití spojovacích materiálů v budově tak, aby byla lépe rozložena tuhost mezi různými podlažími. Vysoké dřevěné budovy jsou při zemětřesení náchylné k tomu, čemu van de Lindt říká měkké podlaží: jde o fenomén, kdy jedno z podlaží nezůstane stejně tuhé jako podlaží nad ním. „Jednoduše se zhroutí, skoro se propadne," říká van de Lindt.
Inženýři dříve brali v úvahu pouze prvotní tuhost budovy, ale tento nový model vychází z měření toho, jak se tuhost v budově při zemětřesení mění. Po analýze tlakových bodů kolem budovy změnili inženýři způsob použití spojovacího materiálu tak, aby vytvořili body tuhosti, které se budou shodovat s konstrukčními tlaky zjištěnými během zemětřesení.
Výzkumní pracovníci dále použili přitahující kotevní systémy tvořené ocelovými pruty, které vedou od základů budovy ke krovu a brání jejímu kymácení. Ocelové pásy a destičky připevněné k sousedícím patrům zabraňují smýkání, což je tendence různých pater klouzat vzájemně do stran a odtrhávat se od sebe.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…