Tomáš Svoboda | Středa, 22. leden 2014 |

Zatímco v České republice je bydlení v dřevostavbě často vnímáno jako fenomén několika posledních let, v Norsku je to zcela jinak. Tato skandinávská země je dřevu a dřevostavbám zaslíbená už stovky let. Proto nám může být inspirací i příkladem. Důkazem budiž příběh českobudějovického tesaře Roberta Malého, který do Norska pravidelně jezdí sbírat stavitelské zkušenosti.
„Norové vždy stavěli převážně ze dřeva a dodnes je znát, že si se dřevěnými konstrukcemi rozumějí. Například tradiční tesařské řemeslo je ve společnosti vnímáno s mnohem větší úctou a obdivem, než je tomu u nás. Troufnu si říct, že většina Norů bere historické způsoby zpracování dřeva hodně osobně a citlivě,“ říká tesař a stavitel, který se na sever Evropy poprvé vydal během studií na stavební fakultě ČVUT.
Lákala jej možnost vyzkoušet si práci na tradičních norských srubech, a proto se zúčastnil kurzu lidových řemesel v městečku Rauland. Získané dovednosti od té doby neustále rozvíjí, a to jak v tuzemských podmínkách, tak i v Norsku, kam se každoročně vrací. Zahraniční zkušenost mu dává širší úhel pohledu na možnosti zpracování dřeva. Kromě toho objevil i výhody norských tradičních nástrojů, které jsou v Čechách prakticky nedostupné.
„Celkově se mi líbí norská kultura dřevostaveb, která, více než ta naše, zdůrazňuje kvalitu a estetiku výsledného díla. Stavby jsou na pohled příjemné a proporčně promyšlené. Nechybějí na nich detaily typu dřevořezby či ozdobných zakončení trámů a rohů budov. To vnímám jako veliký rozdíl oproti naší stavební kultuře. Navíc je v Norsku mnohem více šikovných řemeslníků, takže není možné práci, jak se říká, odfláknout,“ upozorňuje Malý na rozdíly mezi českým a norským stavitelstvím.
Za klasiku norských dřevostaveb bez váhání považuje sruby. V posledních letech se však podle něj na tamním trhu objevují také levné a méně kvalitní varianty, které se dovážejí hlavně z Pobaltí. Na popularitě ovšem získává i druhý tradiční způsob stavění, který využívá sloupovou konstrukci. Norsky označovanou jako ‚stav-teknikk‘ od slova ‚stav‘, což znamená ‚sloup‘, kterou byla postavena většina norských dřevěných kostelů. Jde o masivní rámovou konstrukci, kde není použito kovových spojovacích materiálů.
„S příchodem takřečené ‚krize‘ a svižnějšího stylu života si také v Norsku více a více lidí vybírá moderní typy dřevostaveb. V posledních letech jsou to převážně rychle realizovatelné rámové konstrukce, které se spojují hřebíky či lisovanými deskami. Prosazují se ovšem i další technologie dřevostaveb tak, jako u nás,“ dodává řemeslník a stavební inženýr v jedné osobě, pro kterého se norské dřevostavby a tradice tesařského řemesla staly něčím víc než inspirací.
Nejnovější články v kategorii “Dřevostavby ve světě”
-
Dům svépomocí si postavili z odpadu, šrotu a opotřebovaných věcí
Uprostřed nehostinných slanisek Nové Anglie na severovýchodě USA si nekonvenčně smýšlející rodina rozhodla postavit ještě netradičnější rodinné stavení. A to i za cenu, že jejími…
-
Za svůj nový domov si vybrali zchátralou stodolu, kterou poctivě zrekonstruovali. Její proměna vás překvapí
Postavit nový dům na zelené louce, čti na parcele v příměstském satelitu, není žádný kumšt. Každý architekt vám potvrdí, že skutečnou výzvou jsou netradiční řešení a…
-
Tato nově postavená dřevěná přístavba je zajímavá nejen svým tvarem, ale i příběhem, který za ní stojí
Z rubriky nástavby a přístavby představujeme originální dřevěné rozšíření rodinného domu v Norsku, které balancuje na hraně toho, co je ještě v rámci zažitých stavebních…
-
Bezbariérová dřevostavba s ložnicí pod eukalyptem vznikla za nepříjemných okolností
Romantická minimální zahrádka britského cihlového domu se pro majitelku stala nedosažitelným snem ve chvíli, kdy skončila na invalidním vozíku. Problém jak překonat uskočený kus…