Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 11. srpen 2016 |

Při hře s návrhem originálního interiéru je důležité začít od jeho základních elementů, jako jsou podlahy, stěny a samozřejmě příčky. Rozdělit prostor můžeme samozřejmě standardní stěnou, ale proč trochu nepřemýšlet o barvě nebo materiálu a o kreativním pojetí, které překvapí a nadchne? Příčka pak už jen tiše neplní svojí funkci, ale poutá na sebe pozornost a stává se dominantou pokoje.
Od samozřejmých variant klasických zdicích materiálů přistupme rovnou k méně obvyklým řešením. Těch je dnes opravdu mnoho. Žádným překvapením dnes nejsou příčky ze skla, které pomáhají prosvětlit prostory bez oken, nebo fungují jako funkční rozdělení opticky spjatých prostorů. Díky kaleným bezpečnostním sklům je možné vyhotovit velkoplošné bezrámové skleněné příčky, působící dokonale vzdušným dojmem. Pomocí moderních úprav lze skleněné příčky ještě ozvláštnit – ať už klasickým pískováním nebo použitím grafoskla – zalaminovaného digitálního tisku s možností prezentace vlastních fotografií.
Skleněné příčky doplněné o speciální fólie dostávají úplně nové rozměry, jako je možnost zneprůhlednění průhledného skla, vytvoření promítacího plátna nebo dokonce dotykové obrazovky. Sklo v masivnější podobě tvárnic neboli luxfer je dnes velice oblíbeným doplňkem klasických stěn, a to jak ve variantě, kdy je z luxfer vyzděná část nebo celá příčka, či v menší míře občasným vložením skleněného bloku.
Lehké materiály hrají prim
Dalším materiálem pro optické oddělení prostoru mohou být i textilie. Dnes populární především ve formě japonských posuvných stěn – tedy látkových panelů, posouvajících se v systému několika drážek. Ty se používají jako stínění velkoplošného zasklení mezi interiérem a exteriérem, často je ale můžeme spatřit i ve volném prostoru. Široká volba dekorů i tkanin hraje japonským stěnám do karet. V moderním interiéru ale zaujmou i tradiční japonské stěny, tedy ty z dřevěného rámu s výplní z papíru, které jsou lehce přemístitelné, podobně jako klasické paravány. Pro evropskou kulturu výrobci nabízí uchopitelnější alternativu – dřevěný rám je vyplněn sklem a příčka je pevně umístěna. Jako předělení prostoru může ale posloužit i dřevěný regál s knihami nebo závěs z korálků.
Složit, shrnout nebo posunout
Pokud potřebujeme prostor předělovat variabilně a přitom s větší efektivitou z hlediska akustiky, můžeme sáhnout po posuvných nebo skládacích příčkách ze dřeva, plastu, kovu nebo také skla. Skládací příčky se skládají z několika vzájemně spojených panelů, posuvné jsou pak tvořené dvěma a více panely ukotvenými do stropní lišty, které se za sebe zasouvají. Na zemi po nich zůstává vodící lišta s drážkou, zajišťující správný směr pojezdu. Mezi tento druh příček se patří zařadit i shrnovací harmonikové systémy, které jsou snadněji ovladatelné, bohužel většinou nedosahují takové akustické izolace jako předešlé dvě varianty.
Možností, jak co nejvhodněji předělit prostor máme mnoho, stačí tedy jen zapojit svou fantazii a představit si, kam by se ve vašem interiéru hodila ta která alternativa. Naše malá galerie vám poslouží jako počáteční inspirace k práci s prostorem a vytváření nových a inovativních řešení.
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Klíčove detaily v interiéru, kterým se vyplatí věnovat pozornost
Nebývají na první pohled vidět a v množství rozhodnutí o interiéru nezřídka zapadnou. Mohou však významně posouvat náš komfort i kvalitu života v běžných každodenních činnostech…
-
Jak zařídit prvotřídní koupelnu okem designéra
Většina z nás je v procesu stavby domu a tvorby interiéru pouhými laiky. Pokud navíc chybí odborná pomoc, mnoho důležitých detailů vzniká bez hlubší úvahy a mohou se připomenout až…
-
Sklo ve spojení se dřevem, vytváří dokonalou symbiózu v celém interiéru
Sklo se za šest tisíciletí od první výroby stalo synonymem transparentnosti ve faktickém i přeneseném slova smyslu, elegance, ale i ryze praktických devíz, jež ho pasovaly na…
-
Zvolené materiály v interiéru mohou zásadně měnit kvalitu života. Jak vybrat ty správné a podle čeho se při výběru řídit
Tvoříme-li nové bydlení, zvolené materiály jsou pro nás naprosto klíčové – od konstrukčních až po interiérové, s nimiž žijeme v přímém kontaktu den co den. Při jejich výběru…