Časopis DŘEVO&stavby 1/2014
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2014
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Netradiční dělení prostoru

Netradiční dělení prostoru

Dagmar Šimonová | Čtvrtek, 11. srpen 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Při hře s návrhem originálního interiéru je důležité začít od jeho základních elementů, jako jsou podlahy, stěny a samozřejmě příčky. Rozdělit prostor můžeme samozřejmě standardní stěnou, ale proč trochu nepřemýšlet o barvě nebo materiálu a o kreativním pojetí, které překvapí a nadchne? Příčka pak už jen tiše neplní svojí funkci, ale poutá na sebe pozornost a stává se dominantou pokoje.

 

Od samozřejmých variant klasických zdicích materiálů přistupme rovnou k méně obvyklým řešením. Těch je dnes opravdu mnoho. Žádným překvapením dnes nejsou příčky ze skla, které pomáhají prosvětlit prostory bez oken, nebo fungují jako funkční rozdělení opticky spjatých prostorů. Díky kaleným bezpečnostním sklům je možné vyhotovit velkoplošné bezrámové skleněné příčky, působící dokonale vzdušným dojmem. Pomocí moderních úprav lze skleněné příčky ještě ozvláštnit – ať už klasickým pískováním nebo použitím grafoskla – zalaminovaného digitálního tisku s možností prezentace vlastních fotografií.

grafosklo

 

Skleněné příčky doplněné o speciální fólie dostávají úplně nové rozměry, jako je možnost zneprůhlednění průhledného skla, vytvoření promítacího plátna nebo dokonce dotykové obrazovky. Sklo v masivnější podobě tvárnic neboli luxfer je dnes velice oblíbeným doplňkem klasických stěn, a to jak ve variantě, kdy je z luxfer vyzděná část nebo celá příčka, či v menší míře občasným vložením skleněného bloku.

stěna z luxfer

 

Lehké materiály hrají prim

Dalším materiálem pro optické oddělení prostoru mohou být i textilie. Dnes populární především ve formě japonských posuvných stěn – tedy látkových panelů, posouvajících se v systému několika drážek. Ty se používají jako stínění velkoplošného zasklení mezi interiérem a exteriérem, často je ale můžeme spatřit i ve volném prostoru. Široká volba dekorů i tkanin hraje japonským stěnám do karet. V moderním interiéru ale zaujmou i tradiční japonské stěny, tedy ty z dřevěného rámu s výplní z papíru, které jsou lehce přemístitelné, podobně jako klasické paravány. Pro evropskou kulturu výrobci nabízí uchopitelnější alternativu – dřevěný rám je vyplněn sklem a příčka je pevně umístěna. Jako předělení prostoru může ale posloužit i dřevěný regál s knihami nebo závěs z korálků.

lehká příčka

 

Složit, shrnout nebo posunout

Pokud potřebujeme prostor předělovat variabilně a přitom s větší efektivitou z hlediska akustiky, můžeme sáhnout po posuvných nebo skládacích příčkách ze dřeva, plastu, kovu nebo také skla. Skládací příčky se skládají z několika vzájemně spojených panelů, posuvné jsou pak tvořené dvěma a více panely ukotvenými do stropní lišty, které se za sebe zasouvají. Na zemi po nich zůstává vodící lišta s drážkou, zajišťující správný směr pojezdu. Mezi tento druh příček se patří zařadit i shrnovací harmonikové systémy, které jsou snadněji ovladatelné, bohužel většinou nedosahují takové akustické izolace jako předešlé dvě varianty.

luxfery08

Možností, jak co nejvhodněji předělit prostor máme mnoho, stačí tedy jen zapojit svou fantazii a představit si, kam by se ve vašem interiéru hodila ta která alternativa. Naše malá galerie vám poslouží jako počáteční inspirace k práci s prostorem a vytváření nových a inovativních řešení.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop