Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 1/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Bydlení jako naše zrcadlo

Bydlení jako naše zrcadlo

Redakce | Čtvrtek, 05. leden 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Chytře vymyšlená dispozice a sladěný interiér jsou jistě dobrým základem pro vytvoření krásného domova, ne však jediným. Existují totiž další ingredience, na první pohled možná méně patrné, avšak zásadní. Zkusme pohlédnout na prostor, který obýváme, tak trošku jinýma očima spolu s designérkou Radkou Votavovou.

Když jsem jako malá přemýšlela, co mě vlastně baví, bylo to kreslení. Chtěla jsem být ilustrátorkou dětských knížek. Vábil mě svět fantazie. Ale to tě přece nebude živit, slýchávala jsem. Musí to být tedy něco uzemněného, a tak jsem se rozhodla pro pozemní stavitelství. Už tehdy jsem vnímala, že je to obor, který je na dosah ruky všude kolem nás. Cítila jsem, že každý někde nějak bydlí, a jak je úžasné něco nového vytvářet nebo ještě lépe, ze starého stvořit nové. Doma mi říkali, že zabydlím i jeskyni...Stavět haly a silnice, to nebylo nic pro mne, ale tvořit útulno, panečku, to bylo něco úplně jiného!

JídelnaZařiďte se v dřevostavbě podle svého - najděte svou harmonii

Interiérový design je obor na pomezí mnoha dalších oborů. Spojuje v sobě stavbu jako takovou, její architekturu, řemeslníky různých profesí a také nabídku výrobků na trhu s nábytkem, dekoracemi, tapetami, koberci a svítidly. S designem interiérů se potkáváme na každém kroku – v obchodech, na úřadech, na nádražích, v restauracích, ve školách, u lékaře, zkrátka úplně všude! Speciálně restaurace a kavárny si vybíráme podle toho, jak se v nich cítíme. Pravda, základem je dobrá obsluha a kuchař, bez toho ani svěcený design nepomůže. Doma je to stejné. Základem jsou harmonické rodinné vztahy. Nemáme-li vztahy v pořádku, může nám je proces jako je stavba domu nebo zařizování bytu pěkně vyčistit! Je to takový vzájemně se ovlivňující kruh. Jací jsme, v takovém prostředí a bytě žijeme. Jací jsme uvnitř, tak se obtiskujeme na venek. Do našeho stylu oblékání a bydlení. Jsme-li nějak nemocní na duši, projevuje se to na těle, velmi často v našich vztazích, a jak bydlíme, o nás mnohé prozradí. Nic není špatně, je to naše cesta. Stejně tak můžeme změnu prostředí použít jako lék, tedy obráceně. Najít si místo k životu, které nás bude podporovat a léčit, zařídit si domov tak, aby nám pomohl některé věci v našich životech změnit a uspořádat k lepšímu. A tak přijít zpátky ke svému zdraví a harmonii.

Obývací pokoj 4Ve srubu, roubence nebo dřevostavbě - najděte svou cestu k domovu

Překvapuje vás, o čem to tu mluvím? Mě před pár lety existence těchto souvislostí také překvapila a ještě více, že mi o nich za ta léta studií nikdo nic neprozradil. U mě stěží najdou klienti to, co je trendy. Žijeme v době, kdy se cení originalita každého z nás, a tak se stávám průvodcem na neprobádané cestě. Kdo vlastně mí klienti jsou a jak to chtějí projevit ven? Jací jsou a kdo je jejich partner? Co je jejich vysněný domov a jak to jde dohromady s tím jeho? A začíná úžasné dobrodružství povídání si, otevírání se a hledání společné cesty tvoření. Ne nadarmo si říkáme tvor. Za sebe se neodvažuji říct, co je dobře k uspořádání či stylu bydlení. To mí klienti vědí sami nejlépe. Stačí se ptát a hledat opravdové odpovědi. Pár tipů bych pro vás však měla.

10 tipů k zařízení opravdového domova

1) Využijte svůj život k tomu, abyste ho opravdu tvořili. Najděte si místo k bydlení, které se vám opravdu líbí, kde je vám dobře. Opusťte staré vlhké domy u frekventovaných cest nebo podmáčené potokem, kam sluníčko svítí jen chvilku během dne. Ani izolace a nová fasáda a pěkné vnitřní zařízení špatné místo v dobré nezmění.

2) Nelpěte na majetku po předcích
jen proto, že si myslíte, že se to od vás očekává. Je škoda stát se otrokem nějaké nemovitosti na zbytek života, jen proto, že vás k ní někdo chce uvázat.

3) Pryč se starým zařízením.
Nelíbí se vám? Připomíná vám zlé časy? Pijí vám krev věci jako nepověšený obraz, nepřišroubovaný práh nebo uvolněný štít u kliky? Opravte to.

4) Pořádek je nejdůležitější.
Jsou místa v bytě, která potřebují zrevidovat každý týden, například lednička a dětský pokoj. Zkrátka jsou v nich věci, které je nutné vyhodit. Také máte doma zásuvky, kde se pořádek prostě udržet nedá? Zkuste se omezit pouze na jednu takovou a tu proberte každý měsíc. Zkrátka z ní vyházejte vše, co za ten měsíc na vyhození uzrálo. A pak jsou skříně, šatny a komory, které to potřebují tak jednou za půl roku nebo za rok.

5) Mluví vám do vašeho bydlení vaše děti? Pomozte jim ztvárnit jejich pokoj, zbytek bytu je váš. Ukazujete jim tak svůj život, aby si mohly jednou zařídit samy ten svůj. Takže – žádná provizoria a žádné míchání kompetencí!

03b Domácí pracovna nově 203c Domácí pracovna nově 3 DSC8824

6) Při vymýšlení dispozice si představujte, jak bude váš každodenní život v bytě vypadat. Rozmísťujte nábytek a svítidla, teprve pak vše obestavte zdivem. Vyplynou z toho místnosti a jejich vzájemné propojení. Přemýšlejte v čase, aby s vaší rodinou mohl byt růst a měnit se spolu s vámi. Architekt vám bude průvodcem.

7) Nejdůležitějším místem bytu je vchod a ložnice.
Kupodivu je dáváme na nejhorší místa v dispozici bytu. Vchod nás a každého přicházejícího vítá. Prozrazuje o nás, kdo jsme, a předesílá, jak se vdaném prostoru budeme cítit. Dříve byly vchody na nejpříznivější straně domu. Bylo to místo vítání a setkávání, často tam byly lavice na posezení. Dveře byly krásně zdobené, zkrátka byly ty hlavní! Prostorné zádveří nám umožňuje přátelské přivítání nebo loučení s příchozími, pohodlné přezutí i oblékání. Máme-li zde skříně a šatnu, můžeme pomyslně vše zvenku zanechat zde a nenosit si to domů. Ložnice je místem relaxace a lásky. Často v ní však máme šatník, cvičební nástroje, televizi nebo skladiště. Ještě hůře, máme v nich domácí pracovny. Myslete na to, že spánek je pro nás velmi důležitý a očistný. A ložnici lze v prostor lásky proměnit pár doplňky v malé chvilce. Proto umístění a zařízení ložnice nepodceňujte. Nejlépe ji od obytné části oddělte dvěma dveřmi. Vchod do koupelny a šatny je vhodnější z prostoru před ložnicí. Chráníte tak spánek právě spícího partnera.

8) Vezměte si půdorys svého bytu a spojte všechny dveře i ty, které nepoužíváte, čarami tužkou.
Získáte tak komunikační síť svého bytu a možná zjistíte, proč na některém místě neradi sedíte a máte ho jen pro návštěvy, nebo proč se vám špatně spí. Ono se na trati nebo křižovatce prostě odpočívat a spát nedá.

9) Navrhujete-li si bydlení s pomocí designéra, ujasněte si, jestli se vám líbí jeho styl, nebo chcete objevit svůj vlastní. Přizvěte ho také k realizaci. Při vlastní realizaci mohou vzniknout nové nápady a možnosti dané prostorem nebo nabídkou v obchodech a v tu chvíli je schopnost odborníka držet zlatou nit návrhu k nezaplacení. Obrazně! Cenu za dozor při realizaci si dohodněte smluvně předem.

10) A můj poslední tip? Zařízení nábytkem, dveře, podlahy, schodiště, obklady a dlažby volte nadčasové, v jednoduchých přírodních odstínech ve vašem stylu. Dobře zvolené kusové koberce, potahové látky, výmalba, tapety, obrazy, dekorační předměty a svítidla vám pomohou svými barvami a vzory docílit vašeho jinde neopakovatelného stylu domova, který v průběhu času lehce změníte.

Radka Votavová www.lacertadesign.cz

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

 • Jak se pozná opravdu dobrá interiérová klika?

  Jak se pozná opravdu dobrá interiérová klika?

  Možnosti výběru funkčních bytových doplňků jsou nepřeberné, dveřní a okenní kování pochopitelně nejsou výjimkou. Ačkoliv nás designové trendy posledních let neomylně směřují…

 • Kuchyně v dřevostavbě kritickým okem odborníka

  Kuchyně v dřevostavbě kritickým okem odborníka

  Pokud nasloucháme pouze pochlebovačům a nejsme schopni přijmout konstruktivní kritiku, degenerujeme. Když přijde do nového domu návštěva, většinou srší superlativy, jinak ale vidí…

 • Navrhněte si radiátor do koupelny snadno a rychle

  Navrhněte si radiátor do koupelny snadno a rychle

  Navrhněte si koupelnový radiátor snadno a rychle v novém online konfigurátoru, ať už pro sušení ručníků nebo vytápění. Můžete volit z nabídky nejprodávanějších radiátorů i…

 • Jak uplatnit černou barvu v interiéru?

  Jak uplatnit černou barvu v interiéru?

  V módě přímo ikonická, v interiéru docela kontroverzní. Musí se to s ní totiž umět. Vyzvídali jsme u zkušenějších, jak na ni, aby jí to v prostoru slušeno a současně se v něm…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop