Časopis DŘEVO&stavby 4/2010
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 4/2010
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Druhá šance pro dřevo

Druhá šance pro dřevo

Michal Babor | Čtvrtek, 09. březen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Co se stane, když chce profesionální cestovatel zapustit kořeny? V případě starých přátel Oggse a Trappera, kteří strávili desítky let na cestách po celém světě, to znamenalo přestěhování do jihoanglického Hastingsu a založení Projektu pro recyklaci dřeva.

 

Budeme shromažďovat staré dřevo a nábytek a dáme jim druhou šanci– to je hlavní myšlenka sociálního projektu zaměřeného na recyklaci dřeva, které by jinak bylo zlikvidováno na skládkách. Do projektu se zapojí místní dobrovolníci a nezaměstnaní, kteří si tak budou moci osvojit další dovednosti a využít jich při hledání svého zaměstnání.

dřevo ptačí budka pro inspiraci recyklace dřevaregály z recyklovaného dřevadřevěný stůl a židle z recyklovaného dřeva


ptačí budka ze dřeva recyklované dřevolavice z recyklovaného dřevarecyklace dřeva rackové ze dřeva


Projekt využívá především použité stavební dřevo poškozené běžným opotřebením, barvami a zbytky stavebních hmot. Dalším zdrojem jsou vlnolamy z jižního pobřeží Anglie vyrobené z dubových svislých pilířů a horizontálních desek. Neustálé otloukání vlnami, působení slunce a větru z nich vytvořilo ohlazené dřevo, které lze vyčistit a vyleštit a zachovat tak jeho charakter. " Přijímáme ale dřevo jakýchkoliv tvarů a rozměrů, protože vidíme, že má budoucnost – když ne ve své původní formě, tak jako nový kus nábytku nebo instalace. Vyrábíme unikátní solitéry nábytku ze segmentů panelů, dveří a zničeného nábytku a dáváme mu nový a velmi současný vzhled," doplňuje Stewart Walton, koordinátor projektu.

Jednou z hlavních činností je výroba krmítek a ptačích budek pro vrabce a netopýry. Každá budka má svého sponzora, který financuje její výrobu a údržbu, a je pod evidenčním číslem umístěna v zahradách Svatého Leonarda. Mezi dalšími výrobky najdeme i zahradní a interiérový nábytek, dekorace nebo zajímavé boxy pro pěstování zeleniny vyrobené ze starých desek lešení a palet z tvrdého dřeva, které se používaly jako obaly na skútry přivážené z Indie. Nad vším bdí nový druh racka – deskus lešenikus. Na rozdíl od svých bratranců, racků mořských, nepotřebuje k přežití žádnou potravu, zůstává celá léta na témže místě a stačí ho jen občas oprášit prachovkou.

Více informací na www.recyclingwood.org.uk

Více inspirace? Navštivte naši rubriku, která se zabývá jen pěkným designem!

Něco podobného? Doplňky z papírového kartónu?

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop