Klíčové detaily v interiéru, kterým se vyplatí věnovat pozornost

Klíčové detaily v interiéru, kterým se vyplatí věnovat pozornost

Lucie Němcová | Úterý, 05. leden 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Nebývají na první pohled vidět a v množství rozhodnutí o interiéru nezřídka zapadnou. Mohou však významně posouvat náš komfort i kvalitu života v běžných každodenních činnostech nebo ovlivňovat celkové estetické vyznění našeho domova. Klíčové detaily interiéru, o nichž se vyplatí přemýšlet včas.

Snadno je přehlédneme v projektu, ale mohou se nám docela hlasitě připomínat, když v daném prostoru žijeme. Předměty, jež nám přicházejí často pod ruku, manipulujeme s nimi nebo se na ně denně díváme, a pokud nás nutí vydávat energii navíc, jsou nepříjemné na dotek nebo působí neharmonicky, je to prostě škoda. Pojďme si posvítit alespoň na některé z nich.

1. Typově vhodné nábytkové kování do interiéru


Způsob otevírání a vhodné kování je zásadním aspektem mnoha úložných skříněk nejen v kuchyni. Zvažte, zda jsou vhodnější dvířka posuvná, s panty, výklopná nebo bude lepší zásuvka. Volba kování zásadně ovlivňuje komfort při užívání daného nábytku. Důležitá je kvalita a životnost, jde ale také o konkrétní typ.

V případě horních kuchyňských skříněk se například nejčastěji aplikují dva základní typy – výklopy a otevírání na panty. Čím jsou dvířka širší, tím je otevírání na panty méně vhodné. Dnes jsou často používána hodně široká dvířka, která však při otevření zasahují do prostoru. To je ale neergonomické a nebezpečné.

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-vyklopna-dvirka-v-kuchyni

obr.: Ergonomicky vhodnější a praktičtější výklopná dvířka horních kuchyňských skříněk. Foto: Blum

2. Praktické úchytky v interiéru


I takovou drobnost, jako je výběr úchytek, neponechávejte náhodě. Nejen, že jde o ergonomický prvek – madlo by se mělo dobře uchopit a dvířka pomocí něj lehce otevřít – ale také o výrazný estetický detail. Vyvarujte se úchytkám nekvalitně zpracovaným, o které se lze snadno zranit, stejně tak různě vytrčeným prvkům, o něž se může zachytit oděv, nebo extrémně profilovaným a dekorativním úchytkám, které se budou velmi špatně čistit. Preferujete- li „čistý" vzhled, můžete sáhnout po frézovaných hranách a lištách, jež úchytky plně nahrazují. Možná je i varianta úplně bez úchytek.

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-vyklopna-dvirka

obr.: Na horní dvířka lze umístit různé druhy úchytek (stejné jako v dolní části, nebo naopak odlišné), anebo dvířka nechat zcela bez nich, což je současný trend. Jde o vzhledově uhlazenější a současně i ergonomičtější řešení, protože se o úchytku nezraníte. Otevírání bez úchytek lze řešit přesahem dvířek přes korpus nebo pomocí systému servo-drive, což je elektronický systém otevírání. Stačí se dvířek dotknout a ona se otevřou. Uzavření zajistíte zmáčknutím tlačítka na boku skříňky. Tento systém je na horní dvířka velmi vhodný, Uzavřou se tak i skládaná dvířka, často otevíraná do velké výšky, kam někteří nemusejí dosáhnout. Foto: Blum

Komentář odborníka

"Jsem zastáncem výklopných systémů, které jsou praktičtější a ergonomičtější. Při jejich otevření nehrozí úraz, což se v případě dvířek na panty často stává. Další výhodou je přehlednost při ukládání, protože vidíte do celé skříňky a můžete ji nechat například při uklízení nádobí z myčky otevřenou. Dvířka s horním výklopem mohou mít šíři až 180 centimetrů."

Iva Bastlová
Ing. Iva Bastlová DiS.
interiérová designérka

3. Precizní vnitřní svět nábytku v interiéru


Pro skvělé fungování zařizovacích předmětů a úložných prostor v nejfrekventovanějších místech, jakými jsou zejména kuchyně a koupelna, je zásadní dobře promyslet detaily jejich vnitřního uspořádání. Do kuchyně jsou do spodní části linky nejvhodnější plnovýsuvy, díky kterým máte okamžitý přehled o věcech ve skříňce.

Další dílčí organizéry pomohou úložný prostor ještě přehledněji uspořádat a usnadnit manipulaci. Dejte si pozor na nosnost takového šuplíku. Tichý a plynulý dojezd při uzavírání by měl být samozřejmostí. Na vnitřním vybavení nešetřete, časem můžete vyměnit pracovní desku, dvířka nebo spotřebič, ale kování měníte většinou jen s novou kuchyní.

Samostatnou kapitolou jsou vnitřní systémy šatních skříní. Chytrým uspořádáním mohou ušetřit spoustu prostoru a usnadnit manipulaci. Dobře zvažte, kolik budete potřebovat šatních tyčí, polic, výsuvů, drátěných košů a dalšího speciálního vybavení. Uvažujte také o hloubce skříně. Oděvy na ramínka si žádají 55 centimetrů, v případě posuvných dveří spíše 60 (posuvné kování zabere více místa než klasická dvířka s panty).

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-vysuvne-zasuvky

obr.: Praktické plné výsuvy s dostatečnou nosností umožňují mít věci uložené přehledně a dostupně. Foto: Blum

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-hure-dostupne-prostory

obr.: Ani hůře dostupné prostory skříněk nemusejí zůstat nevyužity. Chytré systémy s kvalitním kováním se stávají našimi každodenními pomocníky. Foto: Blum

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-satna

obr.: Šatna a šatní systémy jsou dalšími adepty na precizně promyšlené řešení za pomoci různých závěsných a výsuvných systémů. Čím lépe promyšlené, tím více věcí zde uschováme a tím snazší bude jejich užívání. Foto: Blum

4. Vizuální soulad detailů v interiéru


Harmonická atmosféra je tvořena vhodně vybranými prvky velkého, ale i malého měřítka. Měly by spolu dobře komunikovat a tvořit vyvážený a lahodící celek. Nevzhlednými chybami mohou být drobnosti jako výběr spotřebičů do kuchyně od různých značek, které pak k sobě vzhledově nesedí.

Příkladem je mikrovlnná a pečicí trouba nad sebou od jiné značky, s jiným tvarem madla a displeji podsvícenými rozdílnými barvami. V multifunkčních místnostech, jako je obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývacím pokojem, může udělat špatnou službu příliš mnoho dekorů.

Uvažujte o prostoru jako o jedné místnosti a volte raději jednoduchost. Další nešťastnou volbou může být kombinování povrchů v koupelně v případě vodovodních baterií a dalších doplňků. Stane se, že na jednom detailu je matný nerez, jinde lesklý chrom a vedle úchytka z hliníku. Drobnost, která ale nepůsobí hezky a kazí celkový dojem.

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-vypinace-Hedvika Novotná

Foto: Hedvika Novotná

Komentář odborníka

"Typ a povrch baterie vybírejte v kontextu s požadovaným stylem koupelny, který nejvíce ovlivňuje obklad stěn, typ podlahové krytiny a sanitárního vybavení. Vše vybírejte najednou, nikoli odděleně. Typ a hlavně barevnost baterie se totiž mohou stát dominantními prvky. Kromě klasického chromu a nerezu lze volit měděné, zlaté, bílé či černé typy."

Iva Bastlová
Ing. Iva Bastlová DiS.
interiérová designérka

Jak tedy docílit ideálního výsledku?


  • Sjednocujte – V případě koupelny je nejjednodušší sjednotit baterii a ostatní doplňky, jako jsou výpustě, dávkovače mýdla, věšáky či rámy zrcadel. Dejte si pozor nejen na barvu povrchu, ale i na jeho přesný typ. Jiného efektu docílíte například lesklou zlatou, jiného zlatou s matným povrchem. Povrchy ale lze i vzájemně kombinovat. Velmi dobře vypadají metalické (nerez, zlatá, měděná) s matnou černou, která je v současné době velmi oblíbená. Dohromady lze však použít i další kombinace, jako je chrom a měděná, chrom a zlatá.
  • Neutralizujte. Jestliže chcete nechat vyniknout zcela jiný prvek nebo materiál v koupelně a baterie v odlišné barvě by rušila, zvolte bílou a sjednoťte ji s bílým umyvadlem.

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-volba-detailu

obr.: Volba detailů a maličkostí interiéru v rámci zvoleného konceptu a v souladu s celkem je důležitá - jedině tak utvoří příjemný výsledek, kde všechny jeho součásti spolupracují. Foto: IMOLA

5. Dobře sladěné lišty v interiéru


Vizuálně nejlepším řešením podlahové plochy je jednotná podlahová krytina ve všech obytných místnostech. Vyhneme se tak instalaci nevzhledných a špatně čistitelných přechodových lišt, prostor bude sjednocený a bude opticky působit větší.

Důležitým detailem je soklová podlahová lišta, která musí co nejlépe barevně ladit s podlahovou krytinou, stěnou, obkladem či tapetou. Při výběru prakticky zvažte, k čemu bude místnost sloužit, abyste mohli dobře zvolit způsob uchycení, materiál a povrchovou úpravu. Vyhněte se kombinaci vinylové podlahy a dřevěných lišt. Nikdy nebudou vypadat stejně a časem se kvůli působení UV záření rozdíl ještě zvětší.

podlahova-lista-v-interieru

obr.: Vyhněte se kombinaci vinylové podlahy a dřevěných lišt. Nikdy nebudou vypadat stejně a časem se kvůli působení UV záření rozdíl ještě zvětší. Foto: Dreamstime

Komentář odborníka

"Nevíte si rady při volbě podlahové lišty? Zvolte bílou! Bude vypadat velmi efektně a v případě bílých dveří skvěle podtrhne interiér jako celek. Některé typy bílých lišt jsou i přetíratelné, a tak je popřípadě můžete natřít podle barvy stěny."

Iva-Bastlova-foto-detail
Ing. Iva Bastlová DiS.
interiérová designérka

6. Kliky – věrné každodenní služebnice


Měla by nejen dobře vypadat a pasovat do stylu interiéru (tvarem i povrchem),ale také být příjemná do ruky a ergonomická. Ve frekventovaných místech ji budeme používat mnohokrát za den. Zaměřte se tedy na zpracování hran a výběr povrchového materiálu.

moderni-klika-v-interieru

Foto: kliky M&T

Komentář majitele firmy na kliky

Roman Ulich_MT
Roman Ulich
designér M&T

Jak se pozná kvalitní interiérová klika? Existují jednoduchá pravidla, podle kterých kování vybírat?


Při nákupu dveřního kování věnujte kromě designu pečlivou pozornost výběru kvalitního materiálu. Těmi nejvhodnějšími materiály pro výrobu dveřního kování jsou masiv ní mosaz a nerezová ocel, na kterých skvěle drží případné pov rchové úpravy. Masivní mosaz s obsahem mědi minimálně 60 procent má navíc vysoce antimikrobiální účinky, neboť měď je materiál spolehlivě likvidující viry i bakterie, a to dokonce několikrát rychleji než povrchy se stříbrem. Při volbě vhodného kování si pak předem rozmyslete, zda bude pro dveře otočné, či posuvné, jestli chcete kování rozetové, nebo štítové, i zda budete danou místnost uzamykat – pokud ano, zvažte, bude-li potřeba cylindrické zamykání, nebo postačí WC/koupelnové zajištění. Dveřní kování nenakupujte v supermarketech ani hobby marketech, raději vyhledejte specializovaný obchod s dveřmi a kováním.

nenapadne-ale-dulezite-detaily-v-interieru-interierova-klika

Foto: kliky M&T

Info: Informace jsme čerpali mimo jiné také z nové knihy Ivy Bastlové: Interiéry do detailu, kde najdete mnoho dalších chytrých tipů pro precizní interiéry.


Mohlo by vás zajímat:

Iva Bastlová: Co stojí na počátku skvělého interiéru
 

DaS 6-2020

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Design”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop