Tisk
5 věcí, které je potřeba vědět o LED osvětlení

5 věcí, které je potřeba vědět o LED osvětlení

Michal Doležel | Čtvrtek, 26. listopad 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Osvětlení pomocí LED diod je úsporné a zdaleka už není tak drahé, jako dřív. Pokud ale uvažujete o koupi úsporných LED svítidel, musíte počítat s několika skutečnostmi, které by vás u běžných žárovek ani nenapadly.

 

Nakupovat LED světelný zdroj totiž není totéž, jako nakupovat běžnou žárovku, kde vám stačilo vybrat si pouze velikost a výkon. U LED žárovek do hry vstupují také dříve netušené aspekty, jako je index podání barev či barevná teplota.

Teplo nebo zima? Barevná teplota světla

Jedním z klíčových faktorů subjektivní pohody domácího osvětlení je barevná teplota světla udávaná v Kelvinech (K). Zatímco u běžných žárovek se barvou světla nikdo nezabýval, u úsporných zářivek a hlavně LED diod je tomu jinak. Lidé jsou většinou zvyklí na teplou barvu klasických žárovek a proto i u LED zdrojů vyhledávají to samé. U LED žárovek se zpravidla rozlišují dvě barvy – teplá bílá (cca. 2 800 - 3 300 K - více žluté světlo) a studená bílá (od 5000 K výše - více bílé světlo). Teplá bílá se více podobá světlu klasické žárovky, studená bílá je subjektivně chladnější asi jako zářivka. Osobně preferuji teplejší tóny světla, jinak platí – teplé světlo do obýváku či ložnice, studené světlo do pracovny či kuchyně.

Málo známý, ale důležitý: Index podání barev

LED diody světlo vytváří na jiném fyzikálním principu, než běžné edisonovy žárovky. Nenajdete v nich žhavé vlákno a světlo se vytváří pomocí elektroluminiscence a LED diody z principu produkují světlo s úzkým spektrem – jednobarevné. Bílé barvy je pak dosaženo pomocí různých technických triků. Proto se u LED světlených zdrojů setkáte s pojmem index podání barev (CRI), který charakterizuje, jak při daném světle LED budete vnímat barvy osvětlených předmětů. Index podání barev je bezrozměrné číslo, přičemž platí úzus, že běžná wolframová žárovka má CRI ve výši 100. Pokud bude mít LED žárovka CRI menší než 80, barvy v osvětleném interiéru už budete vnímat maličko zkresleně. Hodnotu CRI najdete většinou na obalu žárovky. Cokoli pod 80 nebrat.

Výkon: Watty a lumeny

Výkon běžné žárovky se uvádí ve wattech, a všichni již máme tak nějak zažito, jak moc zhruba svítí 100W a 40W žárovka. U LED žárovek se jejich světelný výkon udává v lumenech (lm) – jednotkách světelného toku. Ekvivalenty výkonů starších žárovek a světelných toků LED zdrojů udává tabulka níže. Obecně lze říci, že LED dobře nahradí starší slabší žárovky. Více svítivější LED žárovky jsou dražší.

 

Příkon klasické žárovky

 Ekvivalentní světelný tok LED žárovky

15 W 136 lm
25 W 249 lm
40 W 470 lm
60 W 806 lm
75 W 1055 lm
100 W 1521 lm
150 W 2452 lm
200 W 3452 lm

Zdroj dat: Nařízení EK číslo 244/2009

Chlazení čipu a životnost

LE žárovkyBěžná žárovka docela dobře hřála a nijak jí to nevadilo. LED žárovky hřejí také, ovšem teplo snižuje životnost svítícího polovodičového čipu. Právě proto najdete na kvalitnějších LED žárovkách různé žebrování, jehož úkolem je čip chladit. LED žárovky by se neměly příliš přehřívat a vaše lampa či lustr by k světelným zdrojům měly zajištěnou alespoň minimální cirkulaci vzduchu.

S chlazením úzce souvisí také životnost LED světelných zdrojů. Výrobci udávají cca 25 000 - 50 000 provozních hodin, horní hranice je ale spíš teoretická hodnota dosažená za ideálních podmínek. Počítejte proto s životností LED žárovky na dolní hranici tohoto intervalu.

Subjektivní vnímání světla

Při používání LED žárovek nelze zapomenout ani na různé psychologické aspekty. Několikrát jsem se ve svém okolí setkala s případem, kdy lidem přišlo světlo LED diod nepříjemné. I sebelepší LED žárovky totiž svítí trochu jinak než běžné edisonky a to může některým citlivějším lidem vadit. Zde se asi vracíme k výše popsanému indexu podání barev, přičemž věřím, že i drobný posun v okolní barevnosti může lidskou psychiku ovlivňovat. Je prostě třeba na to dát pozor.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (3)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop