Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 5/2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Plánujete dřevostavbu? Nezapomeňte na zkratku pro špinavé prádlo.

Plánujete dřevostavbu? Nezapomeňte na zkratku pro špinavé prádlo.

Lucie Němcová | Čtvrtek, 02. listopad 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Shoz na prádlo, pomocník, kterého vídáme na návštěvách téměř ve všech dnešních novostavbách. Někdo se nad tímto nápadem možná pousměje, ovšem hospodyňky, které důvěrně znají nekonečné cestování z patra do patra s přeplněným košem oblečení, mohou potvrdit, kolik energie zvládnou tihle nenápadní služebníci ušetřit. Prádlo jednoduše pošlete z koupelny rovnou k pračce a, jak řekl v rozhovoru jeden architekt, zázračně se vám objeví čisté ve skříni... Ovšem k tomu už vám pouhý shoz na prádlo stačit nebude.

Takzvaný gravitační shoz na prádlo je v základu tvořen šachtou či tubusem čtvercového nebo kruhového průřezu a nahoře opatřen dvířky pro vhazování oblečení. Vnitřní stěny tubusu nebo šachty jsou zcela hladké, aby nedocházelo k poškození prádla. Oblečení jednoduše vložíte dvířky v koupelně a to je v okamžiku vlastní vahou transportováno na žádoucí místo do prádelny, kde je připraven koš na prádlo v blízkosti pračky. Prádelna či technická místnost je často ve spodním patře domu, využít gravitaci je proto nasnadě. Vhodit prádlo je samozřejmě možné v kterémkoli patře, které se nachází výš než místnost s pračkou.

Ideálně součástí projektu dřevostavby

shoz na prádlo zkratkashoz na prádlo zkratka pro špinavé prádlotrouba na špinavé prádlo

Shoz na prádlo můžeme pořídit jako ucelený systém, který obsahuje veškeré díly. Mezi ty základní patří vhozový díl, potrubí a vhozová dvířka. Ideální je zabývat se shozem na prádlo již v projektu a počítat s průměrem shozové šachty podle našeho typu shozu, nejčastěji kolem 30 centimetrů. Fyzicky musíme řešit shoz v hrubé stavbě domu. Důležité je mít prostup o průměru 35 centimetrů v konstrukci stropu (k daným 30 centimetrům průměru). Jde o poměrně dost velký zásah, proto je dobré jej řešit už během výstavby domu.

Neviditelný, kvalitní a bezpečný

Materiály využívané pro výrobu tubusů jsou nerez a plasty. Nerez má lepší fyzikální vlastnosti. Je nehořlavý, lehký a otěruvzdorný. Kvalitní výrobky jsou opatřeny certifikací a kvalitu poznáme také v ceně. Levnější plastové výrobky mohou chlupatět a jsou hořlavé.

špinavé prádlo dreamstime

Důležitý je také finální vzhled celého zařízení a bezpečnost. Vzhled mohou pozvednout „neviditelná" dvířka, tedy taková, která se dají obložit vlastním dekorem a dokonale splynout s interiérem. Bezpečnost podpoří dětské pojistky proti otevření a případný zámeček nebo omezení otevření dvířek do určitého úhlu. Obvyklý úhel vyklopení je 45 stupňů. Dvířka je také možné opatřit plynovou pístnicí a tím zajistit tiché zavírání. Některé systémy nabízejí dvířka splňující kritéria požární odolnosti.

Na kolik vyjde zkratka pro špinavé prádlo?

A jaké je přibližná cena pro naši představu? „Stavebnice pro patrový dům (přízemí a podkroví) včetně moderních dvířek stojí okolo 13 tisíc korun. S přibývajícími patry cena samozřejmě úměrně roste," doplňuje Tomáš Najman ze společnosti Newag.

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Ostatní”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop