Markéta Gajdošová | Čtvrtek, 22. listopad 2018 |

Však to znáte: "člověk míní, život mění", a proto se může lehce stát, že jste si naplánovali bydlení v dřevostavbě s jedním dítětem a za pár let musíte řešit, jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti, aby obě dvě měly srovnatelný životní prostor a ani jedno nebylo vůči tomu druhému znevýhodněno. Pokud budete mít na paměti šest jednoduchých zásad, které vám v tomto článku popíšeme, nemusí to být žádná velká věda.
1. Nenuťte děti, aby se kromě pokoje dělily i o věci
Pokud svému jedináčkovi, zvyklému na svůj vlastní prostor pořídíte sourozence, se kterým se bude muset najednou o vše dělit, pravděpodobně tuto změnu s příliš velkým nadšením neuvítá. Stejně tak i v případě, že zařizujete pokoj dvojčátkům nebo dětem věkově velmi blízko u sebe, mělo by být jejich soukromí v dětském pokoji dáno na první místo.
2. Oddělený pracovní stůl
Základ je pořídit každému dítěti vlastní nábytek. Skříň může být společná, ale pracovní stoly by měly být v každém případě oddělené.
- Kreslení, plnění domácích úkolů, každá soustředěná činnost vyžaduje klid.
- V každém dětském pokoji by měla mít místo pracovní a kreativní zóna.
- V pokoji pro dvě děti je kromě správného umístění zón a barevného ladění důležité správné rozdělení pokoje, aby se děti při práci vzájemně nerušily.

Četli jste? Rozdělení dětského pokoje a základním zónám jsme se věnovali v článku:
Jak zařídit dětský pokoj - 3 základní prostory dětského pokoje
3. Palanda do dětského pokoje nepatří
Na společnou postel v dětském pokoji rovnou zapomeňte. Ani oblíbená palanda není vhodným řešením:
- Není bezpečná, zvlášť pro mladší děti do šesti let je horní patro nevhodné.
- Dítě v horním patře dýchá nekvalitní, vydýchaný vzduch.
- Je také nepraktická v případě onemocnění, pro dítě i jeho rodiče.
- Nad spodní postelí není dostatek prostoru, a proto se na ní dítě může cítit stísněně.
- Děti se mohou vzájemně rušit nočním pohybem.
Dvoupatrová postel by zkrátka měla být tím nejkrajnějším řešením. Ideální jsou naopak dvě postele do tvaru L - děti jsou blízko sebe, ale stále mají dostatek soukromí a vzájemně se neruší.
Skvělá je pak taková sestava, kde má jedna postel kolečka a přes den je ukryta pod druhou. V pokoji zabírá místo pouze během spánku a děti tak mají více prostoru na hraní nebo jiné činnosti.
4. Každé dítě by mělo mít v pokoji svůj vlastní koutek
Pokud je dětský pokoj ve vaší dřevostavbě dostatečně prostorný, ideální variantou je rozdělit místnost na dvě části.
- I když mají děti společný pokoj, mohou jednoduše získat pocit svého vlastního koutku. Takové rozdělení ani nevyžaduje stavební zásah - dobře poslouží například několik větších knihoven či paraván.
- Tím, že bude mít každé dítě stůl i postel ve „své" části pokoje, nebudou se vzájemně omezovat a pocitově tak získají svou vlastní místnost.
5. Nesnažte se za každou cenu ušetřit - zdraví především
Při zařizování dětského pokoje může leckoho napadnout myšlenka, že bychom právě na jeho vybavení mohli ušetřit. Přeci jen, děti rostou tak rychle, že se větší investice nevyplatí. A co když si ten krásný nový nábytek hned zničí? Přestože takové úvahy působí logicky, opak je pravdou.
- V dětském pokoji se vyplatí hned od začátku investovat do kvalitního ergonomického nábytku, který roste společně s našimi ratolestmi.
- Kvalitní ergonomický nábytek vydrží mnohem déle a zároveň ušetříme, protože vyřešíme potřebu nakupovat nový nábytek sotva děti trošku povyrostou.
- Veškerý nábytek by měl splňovat základní ergonomické požadavky a neovlivňovat negativně zdraví našich dětí - špatně zvolená židle může na zádech dítěte napáchat škody, se kterými bude mít starosti po zbytek života.
6. Zapojte do zařizování i své děti
Pokud už máte trošku starší děti, určitě je z procesu zařizování jejich pokoje nevynechávejte. Přestože se to neobejde bez pár třenic, s dobrým vedením se vám jistě podaří dosáhnout kompromisu, při kterém budou šťastní všichni.
Je jasné, že pokud máte holku i kluka, nebudete zařizovat dětský pokoj v princeznovském duchu. Oddělenému princeznovskému koutku však už nic bránit nemusí.
Na co se můžete těšit v dalším pokračování
V dětském pokoji jsou důležité také barvy, a dokonce i jeho samotné umístění v rámci domu, má na dětskou psychiku zásadní vliv. Pokud právě plánujete stavbu vaší dřevostavby, budou se vám tyto informace určitě hodit. O tom ale až v příštím článku.
Další díly seriálu:
- Jak zařídit dětský pokoj - 3 základní prostory dětského pokoje
- 6 tipů jak zařídit dětský pokoj pro dvě děti (tento článek)
- Jak zařídit dětský pokoj - barvy a umístění v domě
Vaše komentáře (2)
Nejnovější články v kategorii “Ostatní”
-
Vybavte svou kuchyň novými a špičkovými spotřebiči Gorenje
Hledáte do své kuchyně spolehlivé pomocníky, kteří vám ulehčí nejen práci ale především čas a energii? Gorenje představuje novou řadu myček pro bezchybně čisté a suché nádobí…
-
Kuchyňské spotřebiče Whirlpool a Indesit v úplně novém rustikálním stylu
Rustikální styl v sobě kombinuje romantiku venkova a lásku k časům dávno minulým. Dnes se s ním ale nesetkáte jen na chalupách a chatách, ale i v městských bytech. Přináší totiž…
-
Vsaďte letos na červenou a nadělte své dřevostavbě šikovné pomocníky do domácnosti
Marně si lámete hlavu, co si přát nebo naopak co nadělit pod stromeček? Určitě se nespletete, když sáhnete letos po červené. Ta totiž Vánocům moc sluší. Zvlášť, když spojíte…
-
On-line konference INTERIÉRY z pohodlí domova
S letošní pandemií je skloňování slova „virtuální" více než časté. Ještě než tato nepříjemná a komplikovaná doba nastala, měli organizátoři s tématem letošní konference…