Tisk
Schodiště: <small>nedílná součást vícepodlažní dřevostavby</small>

Schodiště: nedílná součást vícepodlažní dřevostavby

Ondřej Zaorálek | Pátek, 15. červenec 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Schodiště jako prvek rodinného domu prošlo v posledních dvou desetiletích poměrně významnou proměnou. Zatímco dříve se mu vyčleňovala v půdorysu stavby samostatná část a často se navíc oddělovalo dveřmi, v současné době je spíše než funkční konstrukcí

takřka nábytkovým kusem, jehož tvaru, materiálu a výsledné podobě se věnuje stejná pozornost jako výběru podlahové krytiny nebo třeba kuchyňské linky. Tam, kde si může stavebník dovolit luxus rozlehlejších místností, se schodiště může stát i dominantou hlavní obytné místnosti.

Moderní je lehkost

07_Specil_Techna-3Pokud bychom chtěli sledovat trendy v oblasti schodišť, našli bychom jasné paralely s nábytkářským průmyslem. Moderní schodišťové konstrukce jsou maximálně odlehčené, vzdušné a zároveň prostorově úsporné. S podlahovými krytinami zase schodiště spojuje momentální obliba tmavých dekorů s výraznou strukturou dřeva. Tvrdé dřeviny dokáží nejlépe splnit náročné technické i bezpečnostní požadavky a zároveň dobře zapadají do aktuálního trendu bydlení v souladu s přírodou. V oblibě je americký ořech, javor, buk, dub, ale třeba i exotický bambus.

Zajímavé efekty vzniknou kombinací s jinými materiály než je dřevo, většinou sklem a kovem. Oba tyto prvky se používají nejčastěji pro ztvárnění nezbytného průvodce každého schodiště – zábradlí, i když zejména v případě skla bychom často tento název váhali použít.

Velmi často se oceňuje hřejivý charakter dřeva vytvářející útulnou atmosféru domova. Pro každého majitele dřevostavby by mělo být samozřejmostí finální ošetření přírodním olejem, které je co do vlastností plně srovnatelné s uzavíracím lakem. Vytvrzovací olej po nanesení vykrystalizuje a dodá povrchu potřebnou tvrdost.

Tradiční i nadčasové

05_GRIFFSARDE-005386Vlastní tvar a konstruování schodiště řeší v rámci projektu domu jeho autor. V typových domech bývá upřednostněna funkční složka tohoto spojovacího prvku, ve stavbách projektovaných individuálně se schodišti přikládá větší výtvarný význam. To ovšem neznamená, že designové schodiště nemusí splňovat požadavky normy! Splňuje-li schodiště a zábradlí požadavky platných předpisů, je považováno za přiměřeně bezpečné a následky případné škody nebo úrazu nese uživatel. Pokud by ovšem předpis dodržen nebyl, bylo by možné uplatnit odpovědnost vůči osobám, které předpis nedodržely.

Podle typu konstrukce lze rozlišit dřevěná schodiště na schodnicová, sedlová, zavěšená a točitá – liší se v zásadě způsobem uložení stupnic (tedy vodorovných částí, na které se při pohybu na schodišti našlapuje) do nosné konstrukce.

Více si přečtěte v časopise Dřevo a stavby 2/2009.

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Schodiště”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop