Jedovaté pražce na zahradu nepatří

Jedovaté pražce na zahradu nepatří

Redakce | Čtvrtek, 24. listopad 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Patříte-li náhodou mezi ty, kterým učarovaly železniční pražce v zahradě, je na místě varování – je to nebezpečná věc, která může poškodit zdraví a zničit zahradu.

Dřevěné pražce se napouštěly dehtem a dalšími látkami, z nich karcinogenní působení mají zejména nebezpečné polycyklické aromatické uhlovodíky, ale i další látky. To vše hrozí průsakem do půdy a do spodních vod, které se samozřejmě nezastaví na hranici zahrady, zejména u svažitých pozemků. Není tak na škodu vědět, zda s pražci neexperimentuje soused a neohrožuje třeba naše rybízy kolem plotu. Také pokud by se zasažená zemina nebo voda dostala na kompost, je zle. Zemina je pak zdraví ohrožující, nedají se založit záhony, ty dosavadní jsou nepoužitelné. Další nebezpečí hrozí při pouhém dotyku a pobytu poblíž pražců (terasy z pražců!). V letním teple se totiž výpary z pražců vypařují do ovzduší.

Nebezpečný odpad, nikoliv zahradní prvek

prazStaré pražce byly už před několika lety definovány jako nebezpečný odpad, který se likviduje jedinou cestou – ve spalovnách nebezpečného odpadu. V žádném případě nepatří do přírody, kterou by infiltrovaly svými nátěry a napouštědly. Musí se s nimi jako s jedovatým odpadem nakládat. Informace lze zjistit ve Státním zdravotním ústavu, který nedávno vypracoval o nebezpečnosti napouštědel pražců novou obsáhlou zprávu. Česká obchodní inspekce už před dvěma lety připravila milionové pokuty distributorům za to, že lidem jedovaté pražce prodávali. Stížnosti lidí řešit i ombudsman; je tedy s podivem, že se ještě dnes někdy lehkomyslně zahrádkářům pražce doporučují coby dobrý nápad na cestičky nebo palisády.

O likvidaci se poraďte

prazceVšem majitelům zahrad tak lze doporučit jediné – starým pražcům se zdaleka vyhnout, a pokud je už v zahradě máme, o jejich co nejrychlejší bezpečné likvidaci se poradit, třeba ve Státním zdravotním ústavu. Není možné se jich totiž dotýkat bez rukavic a speciální ochrany obličeje, další velké nebezpečí hrozí vdechováním karcinogenních výparů při jejich řezání. S likvidací přitom nemá cenu váhat, protože podzimními dešti se napouštědla mohou dále vymývat do okolní zeminy i spodní vody. A ještě poznámka - na trhu jsou už dnes fošny, které vzhled starých pražců dokonale imitují.

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop