Zahradní wellness aneb vlastní cesta k regeneraci kdykoli a beze svědků

Zahradní wellness aneb vlastní cesta k regeneraci kdykoli a beze svědků

Redakce | Pondělí, 28. duben 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Wellness ve svém nejširším pojetí znamená cestu k souladu těla a mysli. Účinná relaxace je důležitou součástí našeho života, abychom veškeré jeho oblasti zvládali v psychické i fyzické síle a pohodě a dokázali nejen zastat všechno, co od nás vyžaduje, ale také si plnohodnotně užít to, co nám nabízí. Najít si v hektickém a uspěchaném programu čas na chvilku pro sebe by tak nemělo znamenat náročný luxus, ale přirozenou a racionální potřebu. Osvojit si návyk věnovat se sami sobě pravidelně a efektivně by se pak mělo stát životním stylem moderního člověka dneška.

Na začátek je třeba udělat si pořádek v terminologii a rozhodnout se: otužování, nebo saunování? Jaký účinek mají na lidské tělo a jak poznáte, která z cest ke zdraví je pro vás vhodnější?

„V obou případech jde o klíč k hluboké regeneraci těla i mysli," vysvětluje Radim Blažek, specialista na saunování ze saunové zahrady SALORI. „Wellness aktivity už dávno nejsou jen módním trendem – staly se uměním kultivace tělesné i duševní pohody, jehož kořeny sahají hluboko do historie a jsou podloženy vědeckými studiemi. Otužování a saunování, dva odlišné přístupy k regeneraci, nabízejí nejen posílení imunity, ale i mentální odolnosti."

Obě cesty ke zdraví pak blíže představuje:

Saunování po staletí ověřený rituál tepla


Saunování, zakořeněné především v severské kultuře, spojuje intenzivní horko (60–100 °C) s následným ochlazením. Podle studií University of Eastern Finland snižuje pravidelné saunování riziko kardiovaskulárních onemocnění a podporuje hlubokou regeneraci.

Historické podoby saunování:

  • Finsko: Finská sauna, známá svým minimalistickým designem, se v historii vyvinula z jednoduchých zemních saun pokrytých zvířecími kůžemi.
  • Mesoamerika: Temazcal, tradiční parní lázeň, byla využívána pro očistu těla i ducha.
  • Severní Amerika: Indiánské sweat lodges sloužily nejen k relaxaci, ale i k duchovní očistě.

Benefity saunování:

  • Termoregulační stimulace: Podpora prokrvení a okysličení tkání.
  • Detoxikace: Pocení odplavuje toxiny z těla.
  • Mentální reset: Relaxace a snížení hladiny kortizolu, stresového hormonu.

Začněte s 8–12 minutami v sauně, následovanými ochlazením ve studené vodě.

Zahradni-wellness-eko-modular-sauna

Foto: Eko modular, s.r.o.

Začněte s 30sekundovými studenými sprchami a postupně prodlužujte délku otužování.

Otužování – moderní věda v duchu prastarých tradic


Otužování, zpopularizované metodou Wima Hofa, spočívá nejen v ponoření těla do ledové vody, ale i ve specifických dechových cvičeních a mentální kontrole. Jeho kořeny sahají až k Vikingům a tradičním japonským rituálům „misogi".

Jak působí otužování na tělo?

  • Adaptace na chlad: Aktivace hnědého tukového tkaniva, které generuje teplo.
  • Zvýšení imunity: Vyšší hladiny noradrenalinu snižují zánětlivé procesy.
  • Mentální odolnost: Zvládání chladu posiluje odolnost vůči stresu.

Zahradni-wellness-salori-vnitřek

Foto: SALORI

Domácí wellness není nesplnitelným přáním


Když přijmeme myšlenku, že pro své zdraví chceme pravidelně něco dělat, zbývá učinit poměrně zásadní rozhodnutí: koupit si permanentku do nejbližšího veřejného centra, kde zvolené služby nabízejí, nebo si pořídit vlastní zařízení domů, třeba na zahradu? Samozřejmě můžeme nejprve ve zvoleném relaxačním zařízení vyzkoušet, jak nám daný způsob péče o vlastní zdraví vyhovuje, a rozhodnout se později. Jaké však mají obě varianty výhody a nevýhody?

„Plánování domácího wellness prostoru je nejen o estetice, ale i o funkčnosti," přibližuje Radim Blažek a dodává, jaké prvky můžeme do svého rozhodování zahrnout:

  • Sauna: Minimalistický dřevěný interiér s důrazem na přírodní materiály, podporující hlubokou relaxaci a detoxikaci.
  • Vířivka: Elegantní prvek, ideálně umístěný v exteriéru pro propojení s přírodou, přináší hydroterapii a uvolnění svalů.
  • Zahradní sud: Rustikální design propojující otužování a relaxaci, vhodný pro moderní glamping.

„Investice do domácího wellness je investicí do zdraví a duševní pohody. Kombinace sauny, vířivky nebo zahradního sudu může být nejen estetickým prvkem moderní architektury, ale i funkční podporou zdravého životního stylu. Domácí wellness přináší především tyto výhody: každodenní dostupnost relaxace, možnost přizpůsobení prostoru podle individuálních potřeb a estetickou součást moderní architektury," radí Blažek.

Koupací sudy nejsou žádnou novinkou


Saunu nebo vířivku si domů pořizují mnozí majitelé nemovitostí – jak jsou na tom ale v konkurenci relaxačních zařízení koupací sudy? Původně šlo o skandinávský zvyk – vzhledem k místním teplotám seveřanům nedávalo smysl mít na zahradě klasický bazén, daleko užitečnější pro ně byl sud s horkou vodou. Ideální wellness kombinací se tak pro ně stala sauna + koupací sud. Klasický skandinávský sud nemá žádné elektrické funkce ani filtraci – v podstatě jde o dřevěnou káď, ve které se jednoduše pokaždé vymění voda.

Zájem o koupací sudy v posledních dvou dekádách vzrůstá i u nás – nezabírají tolik místa, jsou cenově poměrně dostupné a k provozu většinou nepotřebují elektřinu. V těch klasických se totiž topí přímo v sudu kamny na dřevo. V nabídce jsou ale i moderní typy, které mohou mít zabudovány proudové či vzduchové masážní systémy a dokážou chemicky udržovat čistotu vody až měsíc a udržovat ji permanentně teplou, připravenou ke koupeli.

„Koupací sudy prodáváme již bezmála 20 let a poptávka přichází od privátních zákazníků i od firem – hotely, penziony – cca tak napůl. Dalo by se říct, že se v průběhu let nemění ani poměr prodaných modelů s vytápěním na elektřinu versus s kamny na dřevo," sdílí zkušenosti Jaroslav Kelárek ze společnosti Keliwood. „Obecně ale vnímám nárůst celkového prodeje, stejně jako u venkovních saun. Zdáse mi, že se o sebe lidé více starají a snaží se vylepšit si volný čas tímto pro mnohé stále netradičním relaxem, u ubytování se to stalo téměř standardem podobně jako internetové připojení."

Největší změnu pak vnímá u provedení, resp. použitého materiálu. „Zákazníci už nepreferují celodřevěný koupací sud, ale většinou modely s vnitřní vložkou (laminát, akrylát nebo polyethylen) a venkovním dřevěným obkladem (Thermowood – pečená finská borovice). Ceny se pohybují od padesáti do sto padesáti tisíc korun."

Zahradni-wellness-sauna-venku

obr.: Koho by nelákalo hupsnout uprostřed zasněžené krajiny do horké vody? Možnost zažívat to na vlastní kůži jste měli i vy, naši čtenáři – koupací sud od firmy Keliwood byl totiž jednou z cen pro hlasující v naší anketě Dřevostavba roku. Foto: Keliwood

Nový segment pro výrobce dřevostaveb


Spolu se stoupajícím zájmem lidí o saunování a otužování se zároveň otevřel i nový segment trhu pro dodavatele dřevostaveb. Když už totiž máte krásný dům, chcete, aby vám s ním i drobnější stavby na pozemku ladily. Své o tom ví i Kateřina Zachovalová Poláková, která si ve firmě Sruby-Polák s myšlenkou rozšíření portfolia cestou srubových a roubených saun právě pohrávala, když se stejným nápadem přišla i investorka, která si od nich nechala postavit srub na pronájem. Slovo dalo slovo a obě ženy se do srdcové záležitosti pustily. Výsledkem je srubová sauna, která dokonale doplňuje hlavní budovu, z níž vám přinášíme návštěvu v aktuálním čísle časopisu sruby&ROUBENKY.

Zahradni-wellness-srubova-sauna

obr.: Dokonale sladěná srubová sauna krásu srubu pouze podtrhne. Návštěvníci tohoto rekreačního zařízení v jesenickém Jindřichově mohou ocenit rozšíření služeb o saunu a ochlazovací káď, a to vše s potokem a lesem za zády. Pro firmu Sruby-Polák to zase představovalo zajímavé rozšíření nabídky pro klienty v oblasti staveb – stejně tak mají v plánu nabízet i sauny roubené. Foto: Sruby-Polák

Fakt, že zájem o wellness zařízení mezi investory v poslední době stoupá, potvrzuje i Vojtěch Juřenčák, majitel společnosti Eko modular: „V nedávném období, kdy realitní trh stagnoval, nás to ve firmě ještě více utvrdilo v tom, že český investor si rád připlatí za kvalitu a perfektní technické provedení, ať už se jedná o stavbu domu, nebo modulární sauny, kde to platí snad dvojnásob. Za poslední roky se obrovsky zvedla poptávka po prémiových saunových domech, jak je známe ze zahraničí, například z Německa či Rakouska. Jelikož jsme s manželkou vášniví ‚sauneři', rozhodli jsme se tento segment českému zákazníkovi nabídnout. To, jestli se nám to podařilo, můžete zhlédnout na přiložených fotografiích, ale za sebe můžu říct, že to byla trefa do černého."

Zahradni-wellness-eko-modular

obr.: Zahradní sauna může být estetickou stavbou ladící s vaším domem a dokonale zapadající do krajiny, aniž by jakkoli narušila její ráz. Eko modular.
Foto Martin Zeman

Ne vždy se jedná o zcela soukromá zařízení – cestou rozšíření nabídky služeb formou wellness se čím dál častěji vydávají různé ubytovací služby, neboť vnímají zvýšený zájem klientů o tuto nabídku zdravého komfortu. „Oslovují nás moderní glampingy, menší rodinné penziony či hotýlky, kde ještě nemají saunu či jiný wellness svět nebo ho potřebují rychle a bez starostí rozšířit," dodává Vojtěch Juřenčák.

Zahradni-wellness-salori-sauna-vnitrek

Foto: Sruby-Polák

Výhody profesionálních center


Nespornou výhodou domácího wellness bude soukromí a možnost využít ho, kdykoli se vám to právě hodí, bez nutnosti někam dojíždět či řešit volnou kapacitu. Profesionální wellness resorty oproti tomu mohou nabídnout komplexnější zážitek, který nám za jeden takový přiblíží opět Radim Blažek ze saunové zahrady SALORI:

  • Saunové rituály: Ceremoniály vedené zkušenými saunéry s prvky aromaterapie a dechových technik.
  • Holistické služby: Aromaterapeutické peelingy, bylinné ceremoniály a další terapie.
  • Precizní design: Prostor navržený s ohledem na akustiku, osvětlení a přírodní materiály.
  • Skvělá gastronomie: Špičkově navržená kuchyně zaměřená na zdravou výživu a sezónní ingredience, která podporuje celkovou regeneraci těla.
  • Kvalitní služby: Profesionální personál, individuální přístup a nabídka speciálních balíčků pro kompletní regeneraci.
  • Prostředí pro relaxaci: Kvalitní odpočinkové zóny, přírodní jezírka a relaxační prostory určené k hluboké duševní i fyzické pohodě.
  • Privátní služby: Privátní ubytování, exkluzivní masáže, saunové ceremoniály na míru a individuální relaxační balíčky.

Zahradni-wellness Eko_Modular_Tvrdonice-BoysPlayNice

obr.: „Vyrábíme modulární saunové domy, jejichž zastavěná plocha je až do 40 m2, čímž se investor vyhne stavebnímu povolení, a realizace tak může být opravdu rychlá. Dodáváme do pěti měsíců od podpisu smlouvy a jsme otevřeni atypickým požadavkům na míru,“ říká Vojtěch Juřenčák za společnost Eko modular.
Foto: BoysPlayNice

Při pohledu na dokonalou harmonii na fotografiích saunové zahrady SALORI nelze než slastně vzdychnout a přát si kouzelný plášť, který by nás tam v okamžiku přenesl. Už z nich totiž dýchá naprostá pohoda a není pochyb, že odtud musí člověk odjíždět perfektně zregenerovaný a nabitý pozitivní energií. Zkrátka, jak dodává Radim Blažek: „Zvolte si cestu k hluboké regeneraci – ať už doma, nebo v profesionálním wellness centru. Hlavní je začít pečovat o své tělo a mysl."

Zahradni-wellness-salori-sauny

Foto: SALORI


DaS 1-25-titulka

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 1/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: DAGMAR DIGMA ČECHOVÁ pro časopis DŘEVO&stavby

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop