Letní obyvák do každé zahrady

Letní obyvák do každé zahrady

Redakce | Středa, 23. červenec 2025 |

Přidat na Seznam.cz

Vůně grilovaných dobrot, sklenka kvalitního vína či vychlazeného piva a západ slunce pozorovaný z pohodlné terasy – i tak může vypadatideální letní večer v pohodlí vlastní zahrady. Stačí pár úprav a proměníte ji v sezónní obývák, kuchyni či relaxační útočiště, kde zkrátka dobijete energii na každodenní starosti, aniž byste museli opustit komfort vlastního pozemku.

Plánování terasy nebo jiné formy sezónního venkovního posezení jde dnes prakticky téměř vždy ruku v ruce s projektováním novostavby. Ono se ostatně není čemu divit – mít okolo domu vlastní zelený ráj a dostatečně ho nevyužít k vlastní radosti a odpočinku by byla velká škoda. Pozitivní dopad zeleně a rostlin na naši psychiku byl koneckonců mnoha studiemi vědecky prokázán, což vlastně znamená, že aktivním využíváním zahrady během teplých měsíců pečujete o své zdraví.

A ano, počítá se právě i to lenošení s knihou či sklenka s přáteli. Jako jednu z prvních věcí je proto třeba rozhodnout, jak má váš malý odpočinkový ráj vypadat. Bude přímo navazovat na kuchyni nebo obytnou místnost? Možná naopak toužíte po zahradním altánku, romanticky ukrytém v okolní zeleni. Či si vystačíte se vzdušně působící pergolou? Tak se na to spolu pojďme podívat.

Vhodné řešení pro každého


Úplným základem je výběr správného místa. Obecně se nedoporučuje jediné venkovní posezení umisťovat na západ, kam během léta nemilosrdně pálí odpolední žár. Je to sice ideální místo na sledování romantických západů slunce, ale do té doby z vás stihne odpařit i tu poslední kapku vody. Pro tyto případy je proto nutností kvalitní stínění, které pobyt zde dokáže významně zpříjemnit.

Takto situované terasy či pergoly mají ale nespornou výhodu v prodloužené době pohodlného využívání (od prvních teplých jarních dnů až po ty poslední podzimní). Za ideální místo pro umístění terasy se považuje jih, své kouzlo ale má i posezení na severní nebo východní straně domu. Nejlepší je samozřejmě volba z více možností.

A kterou stavební variantu si zvolit? Nejčastějším řešením je terasa přímo napojená na dům, která se dá postavit v rámci jednoho stavebního povolení. Volba a míra zastřešení je následně otázkou preferencí, pro někoho bude fungovat slunečník, pro jiného markýza a variantou je samozřejmě vytvoření kompletního přístřešku. Možností je terasu dostavět i později a třeba i jinde na zahradě, ale pokud se chcete obejít bez stavebního povolení či ohlášení, je třeba dodržet zákonem dané limity. Podobně si stojí také nejrůznější přístřešky, které zároveň mohou dodat až romantický charakter celé zahradě.

Letní obyvák do každé zahrady 3

obr.: Letní teploty přímo vábí ven, a na terase by proto nemělo chybět pohodlné posezení. Moderní polstrování a exteriérové sedací soupravy jsou navíc uzpůsobené působení živlů i slunečního záření. 
Autor arch. návrhu a projektu: LUCERN dřevostavby s.r.o.
Realizace: LUCERN dřevostavby s.r.o., www.lucern.cz
Foto: Martin Cozl
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v D&S 4/2024

TERASA, PŘÍSTŘEŠEK, nebo PERGOLA?


Z pohledu stavebního zákona se ve všech třech případech jedná o drobnou stavbu, která musí dodržet následující podmínky:

  • nesmí být určena k bydlení či k podnikatelské činnosti
  • musí splňovat odstup 2 metry od sousedního pozemku
  • při dodržení plochy 40 m2, 5 m výšky a podsklepení do hloubky 3 m není třeba stavební povolení ani ohlášení
  • po umístění musí zůstat 50 % celkové plochy pozemku pro absorpci dešťové vody
  • při napojení na dům se jedná o přístavbu, čímž vzniká ohlašovací povinnost a potřeba územního souhlasu
  • stejné podmínky platí také pro kůlny, hobby dílny, sklady, sauny či dřevníky

Letní obyvák do každé zahrady 7

obr.: Terasa není nutně záležitostí přízemí. Stejně výborně poslouží i na střeše, kde kromě dostatečného soukromí navíc poskytne parádní výhled do okolí.
Autor návrhu: Semela Ateliers
Realizace: 2023/2024, Eko modular s.r.o., www.ekomodular.cz
Foto: BoysPlayNice
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v D&S 1/2025

Pevná zem pod nohama


Než se pustíte do stavby jakéhokoliv přístřešku nebo zastřešení, musíte mít připraveno, na co ho vlastně chcete postavit. Zde se důraz na kvalitu obzvláště vyplatí, protože se promítne v životnosti a vzhledu celé stavby. Naprostou klasikou pro materiál terasy je dřevo, které se díky svému přírodnímu charakteru hodí kamkoliv a ve spojení s dřevěným zastřešením vytvoří elegantní celek. S tím se ale pojí náročnější údržba, protože dřevěné desky jinak rychle podléhají negativním vlivům počasí, stejně jako dřevokazným houbám a škůdcům. Prkna proto musí být před pokládkou řádně ošetřena a pravidelně znovu natírána.

WPC desky sice zachovávají vzhled dřeva, ale díky 40 % polyethylenu (zbylých 60 % je dřevní hmota) mají odolnost a vlastnosti plastu. Zároveň vyžadují minimum péče a údržby, jelikož je stačí snadno setřít mokrým hadrem a odpadá tak pravidelná údržba nátěru či výměna poškozených a shnilých prken. K jejich výhodám navíc patří stálobarevnost a protiskluzový charakter, díky čemuž jde o ideální volbu pro rodiny s dětmi.

Samostatnou kapitolu představuje venkovní dlažba schopná čelit i těm nejdrsnějším podmínkám. Při výběru je proto důležité se zaměřit především na odolnost vůči extrémním teplotám, protiskluzový charakter a snadnou údržbu. Oblíbenou klasiku představuje zámková dlažba nebo betonové dlaždice, výborně ale poslouží i jejich keramická varianta v široké variantě zpracování a dekorů.

Z přírodních materiálů nelze zapomenout také na kámen, jako je drcená žula nebo pískovec, s nímž vytvoříte odolný a atraktivní povrch, který navíc bude velmi snadný na údržbu. Pojí se s ním ale stejná nevýhoda jako s dlažbou, v létě se totiž snadno rozpálí sluncem a není příjemný pro běhání bosky.

Letní obyvák do každé zahrady 5

obr.: Pro úlevu před slunečními paprsky není nutné za každou cenu plánovat složitou zastřešenou konstrukci. Jednoduchý přístřešek v souladu se zbytkem zahrady poskytne žádaný stín a zároveň si zachová příjemně vzdušný charakter.
Projekt: SPORADICAL architektonická kancelář
Realizace: Naga s.r.o.
Foto: Daniela Dostálková, Jan Kuděj

Problematika zastavěné plochy


Zastavěná plocha pozemku je zákonem definována jako součet všech zastavěných ploch jednotlivých staveb na pozemku, což kromě domu (včetně suterénu) a garáže může znamenat také altány, zahradní domky, krytá stání na auta nebo bazény. Pokud na pozemku plánujete nějakou doplňující stavbu, vždy je dobré se nejprve informovat na patřičných úřadech – mohou existovat místní regulativy ovlivňující maximální koeficient zastavitelnosti, který reguluje hustotu zástavby. Pozor je nutné dát také na ochranné pásmo lesa či jiné chráněné zóny, kam stavba může zasahovat, a kde se tudíž bez stavebního povolení neobejdete.

Sázka na výdrž


K nejčastějším materiálům používaným na výrobu přístřešků a zastřešení terasy patří tradičně dřevo, populární jsou ale také hliník nebo ocel. Každý z nich má samozřejmě svá pro a proti, ve finále ale záleží především na osobním vkusu, finančních možnostech a vlastně i míře ochoty se o konstrukci pravidelně starat. Dřevo dodnes představuje populární volbu a při správné péči má dlouhou životnost.

Výhodou může být také variabilita možností, designů a cena, závislá na zvoleném druhu dřeva. Nevýhody spočívají především v nutné pravidelné péči, ta se ale liší podle vybrané dřeviny. Využité dřevo by také mělo být řádně proschlé, takže už nebude pracovat a zároveň bude odolnější vůči plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu.

Hliník je oproti tomu lehký, pevný a prakticky bezúdržbový. Může se pochlubit vysokou odolností vůči slunci, dešti i silnému větru a díky své nízké váze se velmi snadno instaluje. Ocel je na tom podobně jako hliník, jedná se o velmi odolný a bezúdržbový materiál, který díky své univerzálnosti zapadne do jakékoliv zahrady. Je ovšem pevnější, méně náchylná k poškození a cenově dostupnější.

Letní obyvák do každé zahrady 8

Foto: Martin Zeman, Realizace: Domesi s.r.o.
Více o této dřevostavbě.

Odolnost i pohodlí


Neméně důležitý je výběr kvalitního zahradního nábytku, který pomůže dotvořit finální dojem a zároveň bude dlouho a dobře sloužit. Přeci jen chcete na letní měsíce přesunout ven svůj obývací pokoj a vytvořit prostor, kde budete s rodinou a přáteli rádi trávit společný čas. A k tomu se zkrátka musíte posadit. Z hlediska designu a materiálů se na trhu nachází nepřeberné množství osvědčených variant, jako je dřevo, ratan, kov či další, kde hlavní roli hraje především otázka výdrže a nutnosti pravidelné údržby.

Spolu s tím je důležité zohlednit, zda nábytek budete mít schovaný pod zastřešením, nebo ho necháte na pospas živlům a slunečnímu záření. Zvolený materiál by měl odpovídat stylu nejen přístřešku či terasy, ale také celé zahrady. Pohodlí následně zajistí vhodně zvolené polstry s voděodolným povrchem, které poskytnou komfort bez starostí za každého počasí. Důležité ale je také pečlivě zvážit velikost a množství venkovního posezení, aby bez obav vystačilo pro celou rodinu a případné hosty.

Letní obyvák do každé zahrady 6

obr.: Není terasa jako terasa. Výběrem správného místa pozvednete její relaxační charakter na vyšší úroveň.
Autor arch. návrhu: Ing. arch. Klára Vratislavová (hlavní arch.), Ing. arch. Pavel Horák (Prodesi)
Realizace: Domesi s.r.o., www.prodesidomesi.cz
Foto: BoysPlayNice
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v D&S 3/2022

Otázky pro odborníka


Co jsou to modulární dřevěné pergoly a čím se liší od klasických pergol?

Modulární dřevěné pergoly se od klasických liší především svou konstrukční logikou. Jsou tvořeny z jednotlivých samonosných „bloků", které do sebe zapadají a dají se mezi sebou kombinovat. Díky tomu je možné snadno upravit tvar, rozměr nebo funkci pergoly podle konkrétního místa a potřeb. Výhodou tohoto přístupu je flexibilita, přesnost výroby a zpravidla i rychlejší montáž. Místo klasického stavění na místě se pergola často spíš skládá z připravených prvků. To má pozitivní vliv na kvalitu provedení a celkový výsledek.

Jak funguje samotný modulární systém? Je možné pergolu později rozšířit nebo přestavět?

Modulární systém funguje na principu opakujících se samonosných bloků, které mají vždy stejný základní tvar a konstrukční logiku. Tyto moduly lze mezi sebou spojovat vedle sebe, do tvaru písmene L nebo například do volné řady. Pergola tak může být tvořena jedním samostatným blokem nebo rozšířená o další části podle potřeby.

Velkou výhodou je, že pergolu lze v budoucnu skutečně doplnit. Například přidáním dalšího modulu pro větší zastínění, krytí vířivky nebo rozšíření posezení. Přestavba v pravém slova smyslu sice není běžná, ale systém je navržen tak, aby umožňoval přirozený vývoj, například rozšíření, doplnění nových prvků nebo úpravu podle měnících se potřeb.

Jak je zajištěna stabilita a odolnost vůči počasí?

Stabilita konstrukce je zajištěna kombinací několika prvků. Základem je pevný rám z masivních BSH trámů o minimálním rozměru 16 × 16 cm, navržený jako samonosný, tedy bez nutnosti kotvení k domu nebo jiným stavbám. Každý spoj je předem přesně připravený a spojení probíhá pomocí skrytých hliníkových rybinových spojů navržených v Itálii, které zajišťují pevnost a dlouhodobou stabilitu celé konstrukce.

Odolnost vůči počasí je zajištěna nejen volbou kvalitního dřeva (nejčastěji smrku) s vhodnou certifikací, ale i jeho odborným zpracováním a povrchovou úpravou. Střešní konstrukce je navržena tak, aby účinně odváděla vodu a chránila prostor pod pergolou před deštěm i dlouhodobým slunečním zářením. K prodloužení životnosti přispívá také pečlivé řešení detailů, jako je zakrytí spojů nebo výběr nátěrových systémů.

Je zapotřebí pravidelná údržba pergoly a jak o ni případně pečovat?

Ano, protože jde o přírodní materiál, pergola vyžaduje určitou péči. Nejde ale o nic složitého. V běžném provozu stačí povrch jednou ročně očistit od prachu, pylu nebo nečistot, ideálně jemným kartáčem a vodou. Dřevo ošetřujeme kvalitními oleji nebo lazurami určenými pro exteriér, které chrání proti vlhkosti i UV záření. Obnovu nátěru doporučujeme provádět přibližně každé dva až tři roky, v závislosti na míře vystavení slunci a dešti.

Výhodou je, že se díky modulární konstrukci dají jednotlivé části snadno přístupně ošetřit, aniž by bylo nutné něco složitě rozebírat. Zákazníkům navíc nabízíme možnost pravidelného servisu, ať už jde o kontrolu stavu dřeva, obnovu povrchové úpravy, nebo drobné úpravy konstrukce. Pravidelná péče prodlužuje životnost pergoly a pomáhá udržet její vzhled v perfektním stavu po mnoho let.

Jak dlouhá je životnost takové pergoly a co se s ní dá dělat poté?

Při správné údržbě může mít dřevěná pergola životnost 15 až 20 let. Klíčová je kvalita samotného materiálu, způsob spojení jednotlivých částí a také péče o povrch. Pokud je konstrukce dobře navržená, chráněná proti vlhkosti a pravidelně udržovaná, bez problémů vydrží dlouhá léta v plně funkčním stavu. Opět uvedu, že díky modulárnímu systému je možné pergolu v budoucnu doplnit o další část nebo upravit její výbavu.

Pokud se změní využití prostoru, konstrukci lze částečně rozebrat, přesunout nebo přizpůsobit novým podmínkám. V případě, že by se klient rozhodl konstrukci zcela odstranit, jednotlivé díly lze znovu využít například pro jinou stavbu nebo jako materiál pro zahradní doplňky či je ekologicky zlikvidovat jako dřevěný odpad. Pracujeme výhradně s materiály, které mají jasný původ a jsou plně recyklovatelné.

Phillip Kellerman
Philip Kellermann
Terrablock

Voňavá tečka


Nebylo by to léto bez na ohni opékaných dobrot nebo pořádné grilovačky. Vzhledem k vysokým teplotám je navíc žádoucí vaření v interiéru omezit na minimum a ideálně ho přesunout ven, abyste obytné místnosti zbytečně nepřehřívali. Na popularitě tak dnes nabývají větší či menší letní kuchyně, umístěné blízko zahradního posezení. Gril nebo ohniště (i přenosné) je navíc pocitově prakticky nezbytnou součástí každé terasy a posezení, kdy se do všech stran linou vůně koření a rozličných marinád, že se vám jen při té myšlence začnou sbíhat sliny.

Letní obyvák do každé zahrady 2

obr.: Krytá venkovní kuchyně je ideální způsob, jak v létě připravovat jídla, aniž byste si zbytečně zahřívali interiér domácnosti. Vybavení následně záleží na míře jejího využívání – můžete sem umístit otevřený krb, udírnu, multifunkční gril či plotny na vaření. Přidáním lednice a dalších elektrických spotřebičů navýšíte komfort celého prostoru a ušetříte spoustu vlastní energie.
Autor projektu: Marian Stieber
Realizace: PENATUS s.r.o., www.penatus.cz
Foto: Martin Zeman
Tuto návštěvu jsme vám přinesli v D&S 5/2023


titulka-DaS-4-25 miniatura

Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 4/2025

Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 119 Kč

koupit časopis

 

AUTOR ČLÁNKU: KAROLÍNA SVĚCENÁ pro časopis DŘEVO&stavby

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop