Tisk
Pořiďte si s nadcházejícím létem pergolu

Pořiďte si s nadcházejícím létem pergolu

Michal Babor | Středa, 27. březen 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Zima podle kalendáře už skončila a snad se podle toho brzo zařídí i počasí. Se začínajícím jarem a především následujícím létem se opět rozběhnou tolik oblíbené grilovací akce neboli barbecue. Zpříjemnit, ale i pokazit, takovou „grilovačku" může (ne)vhodná pergola. Jak vybrat tu správnou?

Naštěstí neexistuje žádný jednotný formát zahradních posezení, takže téměř platí, že co majitel, to jiná pergola. Šikovný truhlář nebo firma jsou schopni vytvořit v podstatě cokoliv, co vás napadne. Jako první byste si měli rozmyslet, jestli pergolu plánujete přistavit k domu, nebo volně postavit uprostřed zahrady. Výrobce vám může připravit přesný rozměr buď střechy zkosené, nebo vodorovné.

Co dáme na střechu?

perg2Střešní krytina je další volitelný prvek. Je možné nechat pergolu jen s dřevěnými trámy a nechat vinnou révu, aby střechu vytvořila za vás. Toto řešení má svoje kouzlo, nicméně musíte počítat v letních měsících s hmyzem, který je révou přitahován. Druhou možností je využití jakýchkoliv střešních krytin podle vašeho vkusu. Často je to volba pouze mezi estetičností a finanční náročností.
Výrobou dřevěného zahradního nábytku se zabývá velké množství firem. Vyberete si přesný rozměr, materiál, střešní krytinu, barvu atd. Zakázková výroba je sice dražší, ale k financování nové pergoly můžete využít půjčku a nákup si tak rozložit na delší dobu. Až byste v zimě ušetřili na nový zahradní altán, už vám k užitku nebude.

Pouze altán nestačí

perg1perg4Jestliže chcete ušetřit a nevadí vám mít stejné zahradní posezení, jako má soused, vyrazte do některého velkoobchodu pro kutily. Koupit můžete už hotovou pergolu, kterou vám velkoobchod dopraví až na zahradu. Ušetřený čas pak můžete věnovat výběru stolu, židlí, grilu a doplňků. Vždyť nelze pořádat barbecue a sedět v pergole na zemi a jíst studenou klobásu. Velkoobchody navíc nabízejí možnost koupit pergolu na splátky a všechno vybavení co potřebujete na jednom místě.
Pokud jste spíše estetičtěji založení, možná vás víc než dřevěná pergola bude zajímat, jak ji zútulnit. U grilu nezapomeňte na odvod kouře a pro úspěšné posezení s přáteli i světlo. Světlo vybírejte tzv. studené, tedy z LED diod, které nepřitahuje v noci tolik hmyz. Pro chladnější jarní a podzimní noci se také hodí mít připravenou po ruce nějakou tu deku.
Kromě pergoly věnujte dost času výběru pohodlného nábytku. Určitě nechcete, aby se vašim hostům špatně sedělo a radši odcházeli co nejdříve domů.

 

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop