Časopis DŘEVO&stavby 2/2018
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 2/2018
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 65 Kč
Objednat časopis
Tisk
Bolí vás ze zahradničení záda? Pořiďte si vyvýšené záhony!

Bolí vás ze zahradničení záda? Pořiďte si vyvýšené záhony!

Redakce | Úterý, 05. červen 2018 |

Kyprá a úrodná půda je snem každého zahrádkáře, protože je základem každé produkční zahrady. Proto se ji také snaží stále vylepšovat, ať už kompostem, nastýláním nebo hnojivy. Jedním z nenásilných a přírodě nakloněných řešení jsou i vyvýšené záhony.

Vyvýšené záhony patří ke starým pěstitelským metodám. Známé jsou například německé kopy, což jsou vyšší podlouhlé a neohraničené záhony určitého složení, dále kompostové záhony ze sena pro pěstování brambor nebo dýní, bylinkové spirály nebo pyramidy pro pěstování jahod. Uplatnění tedy nacházejí v přírodních, permakulturních, bylinkových, ale i běžných užitkových nebo venkovských zahradách. Zde se ovšem nejčastěji využívají vyvýšené záhony s pevným bedněním.

dreamstime m_19920107_vyvysene_zahony_jahody
Vyvýšené záhony a jejich výhody

Vyvýšené záhony vytvoří příznivé podmínky pro pěstování i těch nejnáročnějších zelenin, a to i v případě, máte-li na zahradě spíš méně úrodnou půdu a horší mikroklima. Každý záhon zajistí také dobrou drenáž, umožní zpracování velkého množství bioodpadu a poslouží jako zásobárna kvalitní zeminy s dostatkem humusu. Díky rozkladu organické hmoty dochází rovněž k zahřívání záhonů, což dovoluje pěstovat i teplomilné plodiny, dříve je sázet a déle sklízet. Na vyvýšených záhonech nejsou také rostliny tak citlivé na přízemí mrazíky.

dreamstime m_24903961_vyvysene_zahony

Také péče o vyvýšené záhony je ve srovnání s běžnými jednodušší. Při správném střídání plodin záhony nevyžadují okopávání, snižují splavování vody do okolí, není potřeba se k plodinám tolik ohýbat a jsou snáze dostupné i vozíčkářům. Rostliny se nemohou také nekontrolovatelně rozrůstat mimo záhon a výhodou je i méně slimáků, ochrana rostlin před hryzci a uplatnění vyvýšených záhonů při úpravě svahu.

Jak záhon založit

Vyvýšený záhon by měl být umístěn na slunci. Tvar může mít různý – od obdélníku přes kruh, podkovu až po tvar klíčové dírky. Délka záhonu závisí na velikosti zahrady a šířka musí být taková, aby bylo možné ze všech stran pohodlně dosáhnout do středu záhonu, tzn. asi 120 centimetrů. Je-li ale záhon přístupný pouze z jedné strany, tak jen 60 cm. Výška záhonu záleží na vašich možnostech a preferencích, běžně se pohybuje v rozmezí 30–70 cm, ale může měřit i přes metr. V tom případě je však nutné opěrné stěny ukotvit do pevných základů, aby pod tlakem zeminy nepovolily. Cestička mezi záhony by měla umožňovat manévrování se zahradním kolečkem.

dreamstime m_42008054_vyvysene_zahony

Tvar budoucího záhonu je dobré si vyznačit provázkem. Ve vymezeném prostoru je třeba nejprve strhnout travní drn, poté odebrat horní vrstvu půdy a uložit ji stranou. Následuje stavba bednění a vrstvení materiálu.

Čím záhon vyplnit

Jako první se do záhonu kladou podrcené větve, silné stonky slunečnice, kukuřice a další hrubé materiály, které v sobě dokážou zadržet vodu. Další vrstvu představují stržené drny, které se pokládají travnatou stranou dolů, dále sláma smíchaná s trávou, listy a půdou. Vrstvit lze i nevyzrálý kompost, který v záhonu za čas dokončí rozklad, kuchyňský odpad nebo jiný bioodpad. Horní vrstva je tvořená zralým kompostem a zeminou ze skrývky.


Pěstební tipy a rady

• V prvním roce dovolují vyvýšené záhony pěstovat náročnou zeleninu, jako jsou okurky, dýně, košťáloviny, rajčata, papriky nebo celer, v následujících mrkev, salát a další druhy.

• Záhony se časem kvůli rozkladu organické hmoty sesedají a ubývají v nich živiny, proto je nutné do nich průběžně doplňovat kompost i půdu.

• Vyvýšený záhon zabudovaný do svahu brání splavování půdy a stékání vody po jejím povrchu. Spodní vyvýšená strana záhonu je navíc ideální pro pěstování hluboko kořenící zeleniny.

Text Zdeňka Zienertová, foto Dreamstime, GAP Photos a WoodBlocx


Redakčně upraveno pro web. Plné znění článku najdete v časopise DŘEVO&stavby 2/2018.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zahrada”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop