Tisk
Využijte lákavé pozvánky a do konce prázdnin navštivte mobilní pasivní dřevostavbu!

Využijte lákavé pozvánky a do konce prázdnin navštivte mobilní pasivní dřevostavbu!

Dagmar Šimonová | Úterý, 14. srpen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Dřevostavbu s prvky pasivního standardu, která vyrostla běhěm čtyř dnů na dubnovém veletrhu IBF, můžete až do konce prázdnin navštívit v Národním stavebním centru v Brně. Dům je otevřen široké veřejnosti a odborníci z Centra pasivního domu jsou zde k dispozici v roli průvodců a poradců a návštěvníci tak mohou využít bezplatné poradenství. V září se tato mini dřevostavba i s kompletním vybavením převeze na pražský veletrh For Arch a půjde do veřejné dražby, která vypukne 12. září 2012 a začne na symbolické jedné koruně.

Na plánované prohlídky je nutné se registrovat!

DSC 01201Aby si každý mohl dřevostavbu náležitě prohlédnout, je nutné se na prohlídku zaregistrovat ZDE. Bližsí informace o celé akci jsou dostupné na telefonním kontaktu +420 732 798 348.


Dny otevřených dveří jsou plánované v těchto termínech: (Změna vyhrazena.) 18. 6., 29. 6., 23. 7., 27. 7., 9. 8., 17. 8., 28. 8. 2012,  v době od 16 do 18 hod.

Dřevostavba demonstruje materiály a technologie obvykle používané u pasivních domů

DSC 0095DSC 0078Konstrukci dřevostavby o rozměru 7,5 × 3,5 metru a výšce 3 metry tvoří panely NOVATOP z vrstveného masivního dřeva. Jednou z nejvýraznějších vlastností této technologie je možnost přiznat nosnou konstrukci a využít pohledovou kvalitu masivního dřeva pro finální řešení vnitřních povrchů. I v tomto domě tvoří smrkové dřevo výrazný interiérový prvek na zdech i stropě. Na panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách v rozmezí 320 až 360 milimetrů.

Použity byly celkem čtyři typy skladeb obvodových stěn

Mobilní pasivní dřevostavbaNa zadní stěně domu je použitá varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou, boční stěny byly zaizolovány měkkou minerální izolací vkládanou mezi lehké dřevěné nosníky kotvené k bočním nosným panelům, přední strana domu je postavená z typových I-nosníků na celou šířku stěny, vyplněné foukanou izolací z celulózy. Čelní a boční fasády tvoří modřínový palubkový obklad. Mobilní pasivní dům se stavěl přímo před zraky návštěvníků a celý proces se streemoval. Jak probíhala stavba den za dnem, si můžete připomenout ZDE!

Mobilní pasivní dřevostavba je připravena k okamžitému obývání

DSC 0083V přední stěně jsou osazeny vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Okna mají trojskla a izolované eurorámy. Rámy oken byly pro přerušení tepelného mostu částečně překryty dřevovláknitou izolační deskou. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků.

DSC 0088Střecha je pultová, provětrávaná s krytinou z trapézového plechu. Je chráněná minerální izolací, která je umístěna uvnitř stropního panelu NOVATOP, a částečně minerální izolací nad panelem. Stropní a v tomto případě zároveň střešní panel je tvořen spodní vícevrstvou deskou, na kterou jsou nalepena příčná a podélná žebra a celá konstrukce je uzavřena horní vícevrstvou deskou. Dutiny mezi žebry lze osazovat podle požadavků stavby tepelnou, zvukovou a protipožární izolací a panely umožňují zapouštění světel a vedení instalací přímo v konstrukci.

DSC 0069Minerální izolace o tloušťce 240 milimetrů je i v podlaze, která je opět řešena dutým žebrovým elementem NOVATOP. Dům bude po prodeji umístěný na pozemku na osazovací rošt s další vloženou izolací tloušťky 220 milimetrů. Sociální zázemí nabízí umyvadlo, sprchový kout a toaletu. Teplá voda je připravována v elektrickém boileru o velikosti 30 litrů. Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem, elektrickým vařičem a zabudovanou ledničkou. Linka navazuje na jídelní stůl pro čtyři osoby. Sezení je možné použít i ven na terasu. Úložná stěna je kombinována s velkoplošnou televizí. V tomto vzorovém mobilním domě chybí ložnice, tu může nahradit rozkládací pohovka na místě současného ratanového gauče.

Mobilní pasivní dřevostavba disponuje i prvky inteligentního domu

DSC 0100Dřevostavba je vybavená technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností. V buňce jsou také použity prvky inteligentního domu - elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, stmívání svítidel, spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje i dálkový přístup a další prvky jako je zabezpečení domu.

DSC 0063Autorem projektové dokumentace je H.L.C. spol. s.r.o. (ve spolupráci s Ateliérem ELAM a Architektonickou kanceláří Křivka). Konstrukční materiál NOVATOP dodala firma AGROP NOVA a.s. a okna dodala společnost SLAVONA, s.r.o.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop