Tisk
Lze celoročně bydlet v mobilní dřevostavbě?

Lze celoročně bydlet v mobilní dřevostavbě?

Jitka Příhodová | Úterý, 28. březen 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Patříte k lidem, kteří považují mobilní dřevostavby pouze za sezonní záležitost, prostě jako chatku na léto? Neumíte si představit takový malý mobilní dům jako komfortní celoroční bydlení srovnatelné svým vzhledem i dispozicí s klasickými dřevostavbami či zděnými domy? Možná budete překvapeni, opravdu lze pořídit nízkoenergetickou mobilní dřevostavbu vyrobenou z kvalitních moderních materiálů, ve které můžete bydlet celoročně…a kterou navíc pořídíte během pár hodin a za velmi výhodné finanční náklady.

Takzvané celoroční mobilní dřevostavby, tedy ty pro celoroční využití, se stávají stále populárnější. Takové mobilní stavby jsou určené pro širokou škálu využití – trvalé bydlení, rekreace, ale i výrobní a kancelářské prostory, sportovní či skladovací haly. Cílovou skupinou zájemců jsou lidé, kteří chtějí dům používat celoročně za přijatelných finančních podmínek.

Obecně lze říci, že největší zájem je o domky nepřesahující rozměr 80 m2 užitné plochy. Podívejme se, proč je tento typ staveb tak oblíbený a jaké mají přednosti.

Výborné izolační vlastnosti

Mobilní dřevostavby nenabízejí jen komfortní bydlení, ale mají i skvělé izolační vlastnosti, které lze srovnávat s klasickými dřevostavbami (protože konstrukčním základem je vždy klasická dřevostavba). Efektivní tepelná izolace je právě smyslem těchto mobilních dřevostaveb pro celoroční užití, ta je založená na použití kvalitních izolací a masivní konstrukce a před chladem ochrání v každou roční dobu. Jen pro vaši představu v podlaze a ve stěnách se používá např. izolační plsť, strop je pak izolován speciálními izolačními panely, které mají dvojnásobné izolační vlastnosti oproti klasické skelné vatě.

Vyberte si správný rozměr

Většina dodavatelů, kteří nabízejí mobilní domky, je vyrábí většinou v několika základních typových rozměrech, např. nejmenší bývají cca 8 x 3 m, tj. 24 m2, větší mohou být 12 x 4 m, tj. 48 m2, což je srovnatelné s garsonkou nebo menším bytem 2+kk. Pořídit lze ale i větší domy, až k výše uvedených 80 m2. Z pohledu vnitřní dispozice si můžete vybrat klasické typové řešení, mnoho dodavatelů umožní upravit dispozice podle vašich potřeb.

Dům si můžete nechat dodat tzv. na klíč, kompletně vybavený, vymalovaný s dokončenou koupelnou i fasádou. V podstatě vám dům dovezou, zasadí na pozemek a dům je připravený k okamžitému nastěhování.

Pro vaši představu, u domu o velikosti 48 m2 začíná cena na 700 tis. Kč včetně DPH.

Jak je to se stavebním povolením

Jak je tedy definován charakter této stavby? V 90 % případů je dům schválen jako mobilní stavba, čímž pádem stavební povolení není potřeba. Ale určitě je lepší, když budoucí majitel dojde na úřad a svůj stavební záměr oznámí, ukáže dokumentaci stavby, a v ideálním případě stačí stavební ohlášení.

Příprava staveniště a samotná instalace

mobilni drevostavba_transport_thumbJak musí být připraveno staveniště, než vám mobilní dřevostavbu dovezou? Ideální je mít na místě instalace připravenou základovou desku. Ovšem není to nezbytná podmínka, jsou zde i jiné levnější a méně časově náročné alternativy. Mohou to být např. zátěžové či železobetonové dlaždice, patky ale i dřevěné fošny. Zvláštním případem jsou tzv. zemní vruty, které se využívají v méně stabilním podloží.

Navíc moderní mobilní domy nevyžadují zasíťované pozemky, rozvody a kanalizace. Např. lze zvolit využití nezávislých zdrojů (např. studnu, agregát na výrobu elektřiny, sluneční kolektory, propan-butanová láhev pro vytápění, vaření a ohřev vody, topení pevnými palivy apod.). Mobilní domy jsou standardně vybaveny přípojkami potřebných médií.

Jednoznačně největší výhodou mobilních dřevostaveb je rychlá instalace a také možnost přemístění stavby. Navíc tyto domy jsou přizpůsobeny transportům pomocí speciální kamionové dopravy.

Jak dlouho trvá samotná instalace takovéto mobilní dřevostavby? Časová náročnost nakládky, vykládky a instalace se odvíjí podle charakteru místa instalace. Obecně lze říci, že vyložení domu trvá cca 1-2 hodiny, usazení asi 30 minut. Poté se napojí dům na inženýrské sítě, což provede odborná firma, je to otázka cca ½ dne.

Přestože je dům označen jako mobilní, což může trochu evokovat méněcennost, dům má okapy, parapety, klasické vstupní dveře a okna, kuchyňskou linku, koupelnu – prostě vše, co patří k bydlení v plnohodnotném domě.

Souhlasíte s námi, že je mobilní dřevostavba zajímavým řešením nejen pro sezónní ale i trvalé celoroční bydlení?


Líbil se Vám článek?

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

gotop