Lze v mobilní dřevostavbě bydlet celoročně?

Lze v mobilní dřevostavbě bydlet celoročně?

Jitka Příhodová | Čtvrtek, 11. listopad 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Patříte k lidem, kteří považují mobilní dřevostavby pouze za sezonní záležitost? Neumíte si představit takový malý mobilní dům jako komfortní celoroční bydlení? Možná budete překvapeni, opravdu lze pořídit nízkoenergetickou mobilní dřevostavbu vyrobenou z kvalitních moderních materiálů, ve které můžete bydlet celoročně, a kterou navíc pořídíte během pár hodin a za nižší finanční náklady než klasický rodinný dům.

Takzvané celoroční mobilní dřevostavby, tedy ty pro celoroční využití, se stávají stále populárnější. Takové mobilní stavby jsou určené pro širokou škálu využití – trvalé bydlení, rekreace, ale i výrobní a kancelářské prostory, sportovní či skladovací haly. Cílovou skupinou zájemců jsou lidé, kteří chtějí dům používat celoročně za přijatelných finančních podmínek. Obecně lze říci, že největší zájem je o domky nepřesahující rozměr 80 m2 užitné plochy. Podívejme se, proč je tento typ staveb tak oblíbený, a jaké mají přednosti.

Výborné izolační vlastnosti mobilní dřevostavby


Mobilní dřevostavby nenabízejí jen komfortní bydlení, ale mají i skvělé izolační vlastnosti, které lze srovnávat s klasickými dřevostavbami (protože konstrukčním základem je vždy klasická dřevostavba). Efektivní tepelná izolace je právě smyslem těchto mobilních dřevostaveb pro celoroční užití, ta je založená na použití kvalitních izolací a masivní konstrukce a před chladem ochrání v každou roční dobu. Jen pro vaši představu v podlaze a ve stěnách se používá např. izolační plsť, strop je pak izolován speciálními izolačními panely, které mají dvojnásobné izolační vlastnosti oproti klasické skelné vatě.

DrevoaStavby.cz | Mobilní dřevostavba

Foto: Andrii Biletskyi, Zdroj: Dreamstime

DrevoaStavby.cz | Zašívárna - mobilní chatka v přírodě
 

Vyberte si správný rozměr mobilní dřevostavby


Většina dodavatelů, kteří nabízejí mobilní domky, je vyrábí většinou v několika základních typových rozměrech, např. nejmenší bývají cca 8 x 3 m, tj. 24 m2, větší mohou být 12 x 4 m, tj. 48 m2, což je srovnatelné s garsonkou nebo menším bytem 2+kk. Pořídit lze ale i větší domy, až k výše uvedených 80 m2. Z pohledu vnitřní dispozice si můžete vybrat klasické typové řešení, mnoho dodavatelů umožní upravit dispozice podle vašich potřeb. Mobilní dřevostavbu si můžete nechat dodat tzv. na klíč, kompletně vybavenou, vymalovanou, s dokončenou koupelnou i fasádou. V podstatě vám dům dovezou, zasadí na pozemek a dům je připravený k okamžitému nastěhování.

DrevoaStavby.cz | Mobilní dřevostavba

Foto: StudiObuell

DrevoaStavby.cz | Typový projekt modulové dřevostavby
 

Jak je to se stavebním povolením u mobilní dřevostavby


Jak je tedy definován charakter této stavby? V 90 % případů je dům schválen jako mobilní stavba, čímž pádem stavební povolení není potřeba. Ale určitě je lepší, když budoucí majitel dojde na úřad a svůj stavební záměr oznámí, ukáže dokumentaci stavby, a v ideálním případě stačí stavební ohlášení.

DrevoaStavby.cz | Mobilní dřevostavba

Foto: Arlawka Aungtun, Zdroj: Dreamstime

DrevoaStavby.cz | Mobile Hut
 

Příprava staveniště a samotná instalace


Jak musí být připraveno staveniště, než vám mobilní dřevostavbu dovezou? Ideální je mít na místě instalace připravenou základovou desku. Ovšem není to nezbytná podmínka, jsou zde i jiné levnější a méně časově náročné alternativy. Mohou to být např. zátěžové či železobetonové dlaždice, patky ale i dřevěné fošny. Zvláštním případem jsou tzv. zemní vruty, které se využívají v méně stabilním podloží.

Navíc moderní mobilní domy nevyžadují zasíťované pozemky, rozvody a kanalizace. Např. lze zvolit využití nezávislých zdrojů (např. studnu, agregát na výrobu elektřiny, sluneční kolektory, propan-butanová láhev pro vytápění, vaření a ohřev vody, topení pevnými palivy apod.). Mobilní domy jsou standardně vybaveny přípojkami potřebných médií.

Jednoznačně největší výhodou mobilních dřevostaveb je rychlá instalace a také možnost přemístění stavby. Navíc tyto domy jsou přizpůsobeny transportům pomocí speciální kamionové dopravy.

DrevoaStavby.cz | Mobilní dřevostavba

Foto: Blockhome / Peter Niedergesäß

DrevoaStavby.cz | Mobilní dům lze libovolně přemístit
 

Jak dlouho trvá samotná instalace mobilní dřevostavby


Časová náročnost nakládky, vykládky a instalace se odvíjí podle charakteru místa instalace. Obecně lze říci, že vyložení domu trvá cca 1-2 hodiny, usazení asi 30 minut. Poté se napojí dům na inženýrské sítě, což provede odborná firma, je to otázka cca ½ dne.

Přestože je dům označen jako mobilní, což může trochu evokovat méněcennost, dům má okapy, parapety, klasické vstupní dveře a okna, kuchyňskou linku, koupelnu – prostě vše, co patří k bydlení v plnohodnotném domě. Souhlasíte s námi, že je mobilní dřevostavba zajímavým řešením nejen pro sezónní, ale i trvalé celoroční bydlení?

DrevoaStavby.cz | Mobilní dřevostavba

Foto: StudiObuell

 

7 největších výhod mobilních dřevostaveb


  1. Mobilita a flexibilita: Jednou z hlavních předností mobilních dřevostaveb je jejich schopnost jednoduchého přemístění.

  2. Rychlá a snadná instalace: Mobilní dřevostavby jsou předem vyrobeny, což znamená, že jejich montáž na místě je rychlejší a méně náročná ve srovnání s tradičními zděnými stavbami.

  3. Ekologický přístup: Dřevo jako hlavní stavební materiál je obnovitelný zdroj, který má nižší uhlíkovou stopu než mnoho tradičních stavebních materiálů. Mobilní dřevostavby mohou být také navrženy tak, aby minimalizovaly energetickou náročnost a byly energeticky účinné.

  4. Nákladová efektivita: Stavba mobilních dřevostaveb může být často levnější než tradiční stavby díky nižším nákladům na materiál a práci.

  5. Přizpůsobitelnost: Majitelé mohou snadno přizpůsobit design a rozložení mobilních dřevostaveb, aby vyhovovaly jejich specifickým potřebám a estetickým preferencím.

  6. Nižší dopad na staveniště: Protože mnoho mobilních dřevostaveb je předem vyrobeno, jsou činnosti na staveništi minimalizovány, což snižuje narušení lokality a zanechává menší ekologickou stopu.

  7. Vhodnost pro dočasné i stálé bydlení: Ačkoli jsou mobilní, tyto stavby mohou být použity jak pro dočasné potřeby (např. jako pracovní kanceláře nebo na dočasných bydlištích), tak pro dlouhodobější a stálé bydlení.


Líbil se Vám článek?
gotop