Tisk
Prestižní soutěž mladých architektů YAA

Prestižní soutěž mladých architektů YAA

Dagmar Šimonová | Středa, 31. srpen 2011 |

Přidat na Seznam.cz

V unikátní soutěžní přehlídce mladých architektů Young Architect Award bude letos o prvenství soupeřit celkem 128 soutěžních prací ze 14 zemí. K termínu uzávěrky 7. července se do soutěže přihlásili absolventi vysokých škol a začínající architekti z Čech, ale své zastoupení zde mají také architektonické ateliéry z Mexika, Španělska, Turecka a dalších zemí. Talentovaní mladí architekti z celého světa v soutěži navrhovali, jak nejlépe řešit aktuální problematiku veřejného prostoru měst a obcí. Soutěž tak představí mnoho nadějných projektů, mezi nimi i dřevostavby.

YAA již potřetí 

IDEOVÉ STUDIE A ŠKOLNÍ PRÁCE, téma CENTRUM A OKRAJE - Barbora MikitováTřetí ročník soutěžní přehlídky Young Architect Award v červenci uzavřel možnost přihlašování pro zájemce, celkem bylo přihlášeno 128 prací. „Na rozdíl od předchozího roku, kdy mohli architekti posílat své práce na libovolné téma, nyní bylo zadání přesně stanoveno. I přes toto značné zpřísnění pravidel měl o soutěž zájem stejný počet zájemců jako vloni, což je velice potěšující," hodnotí současný ročník člen poroty Petr Hrůša z Ateliéru Brno.

Letošní témata Město a voda a Centrum a okraje

IDEOVÉ STUDIE A ŠKOLNÍ PRÁCE, téma CENTRUM A OKRAJE - Bc. Michaela SolnickáLetošní ročník soutěžní přehlídky se zaměřuje na veřejný prostor a propojení stávající městské zástavby s přírodními prvky jako je řeka, náplavky, jezero a přehrada či s úplně novou výstavbou. „Město je tak trochu jako divadlo, vytváří kulisy, ve kterých probíhají nějaké děje. Domy a prostor mezi nimi by měly mít schopnost vytvářet scénu tak, aby se v té či oné lokalitě opravdu žilo. Budovy a veřejné prostory musí společně vytvářet místo pro spokojený život," vysvětluje význam tématu letošního ročníku Young Architect Award Jakub Cigler z architektonického ateliéru Cigler/Marani Architects, člen poroty soutěže. K tématu soutěže, veřejnému prostoru, má Cigler blízko, neboť aktuálně stojí například za návrhem nové podoby Václavského náměstí v Praze.

IDEOVÉ STUDIE A ŠKOLNÍ PRÁCE, téma CENTRUM A OKRAJE - Ing. arch. David KudlaMezi soutěžními pracemi je celkem 20 návrhů od začínajících architektů z evropských zemí, ale také z Mexika. „Soutěže se účastní talentovaní absolventi a studenti ze všech českých škol architektury, avšak své zastoupení zde má i zahraničí. Těší nás tento zájem, který dává soutěži mezinárodní rozměr," doplňuje Petr Hrůša. Nejvíce soutěžních prací (celkem 108) přišlo od absolventů ČVUT v Praze, Vysoké školy uměleckoprůmyslové, dále brněnského VUT a Mendelovy univerzity, ostravské VŠB-TU a zastoupena byla také Technická univerzita v Liberci.

PROJEKTY A REALITACE, téma MĚSTO A VODA - Ing. Vít DomkářSoutěžní práce zhodnotí ve dnech 25. – 26. srpna porota složená z profesionálních architektů a odborníků, následně zveřejní finalisty. Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne 22. září v rámci galavečeru k veletrhu FOR ARCH 2011. Kromě odborníků může návrhy ocenit také široká veřejnost v hlasování, které je dostupné na webu soutěže www.yaa.cz od 19. 8. do 15. 9. 2011.

HARMONOGRAM SOUTĚŽE:

25. 8. – 26. 8. 2011 Jednání odborné poroty

29. 8. 2011 Vyhlášení nominací

22. 9. 2011 Slavnostní vyhlášení výsledků

Následuje putovní výstava soutěžních prací na vybraných vysokých školách a jiných akcích v Praze, Brně, Liberci a Ostravě.

SPOLUPRACUJÍCÍ ŠKOLY:

FA a FSv ČVUT v Praze, FUA TU v Liberci, FA VUT v Brně, FAST VŠB-TU Ostrava, FA STU Bratislava

ZÁŠTITA:

Česká komora architektů, ČVUT v Praze, VUT v Brně, TU v Liberci, VŠB-TU Ostrava, STU Bratislava, MŠMT, MK, MMR, MPO, MŽP, ČKAIT, Magistrát hl. m. Prahy, Magistrát města Brna, Magistrát města Ostravy, Magistrát města Liberce.

KONTAKTY:

Vedoucí projektu YAA - Eva Pácaltová, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , GSM: +420 739 003 161

Kontakt pro média - Aleš Povr, E-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , GSM: +420 608 272 217

Projekt byl financován z prostředků Revolvingového fondu Ministerstva životního prostředí.

Další informace najdete na www.yaa.cz

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop