Známe vítěze 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019
Jiří Kuthan | Čtvrtek, 18. červenec 2019 |
Porota 4. ročníku oceňované studentské architektonicko-technické soutěže Český soběstačný dům 2019 vybrala nejlepší návrhy malých rodinných domů, které jsou po většinu roku nezávislé na dodávkách elektrické energie. Není překvapením, že mezi nimi jsou většinou dřevostavby v pasivním standardu...
Čeští studenti představili odvážné návrhy úsporných rodinných domů. Energii ze slunce ukládají v bateriích i ve vodíkových článcích
Do letošního ročníku soutěže se přihlásily desítky studentů z celé České republiky a ze Slovenska s koncepty bydlení, které má maximálně šetřit pitnou vodou a více než polovinu roku pokrývat svou spotřebu vlastní naakumulovanou elektřinou.
V průběhu 6 měsíců studenti přetavili tento koncept do propracovaných projektových studií. K finálovým prezentacím odborná porota přizvala 8 nejlepších projektů, které jsou nyní v kompletním znění zdarma ke stažení pro širokou veřejnost.
Studenti měli letos navrhnout využití konkrétního pozemku v Českém Krumlově, který má rozlohu pouhých 374 m2 a zastavitelnou plochu domu omezenou na 80 m2. Výška objektu nesměla překročit 2 nadzemní podlaží či 1 podlaží s podkrovím. Tedy častá situace, se kterou se potýkají mladé rodiny hledající vhodné místo k bydlení.
Cílem soutěže je, podle jejího zakladatele a celé platformy Český soběstačný dům Pavla Podruha, vytvořit generaci profesionálů, kteří budou umět navrhovat nebo rekonstruovat domy tak, aby nebyly závislé na elektrické energii vyráběné převážně z uhlí, neplýtvaly energií, a část si jí samy vyrobí a na místě spotřebují.
Vítězný projekt - dřevostavba s originálním využitím sklolaminátových fasádních desek od Jiřího Petrželky
Vítězný návrh nabízí 106 m2 útulného domova už za 4 miliony korun. Tři čtvrtě roku navíc využívá vlastní elektřinu.
Odborná porota vyhodnotila jako nejlepší projekt studenta Jiřího Petrželky z Fakulty stavební ČVUT v Praze. Jeho navrhovaná dřevostavba s originálním využitím sklolaminátových fasádních desek disponuje 106 m2 obytné plochy. Po většinu roku dům využívá elektřinu, kterou si sám vyrobí díky fotovoltaickým panelům integrovaným do střechy. Ty spolu s bateriovým úložištěm zajišťují domu energetickou soběstačnost po dobu 265 dní v roce.
Návrh počítá také s maximální recyklací šedé vody a s využitím dešťové vody, díky čemuž dokáže ušetřit až polovinu běžné spotřeby pitné vody. Celkové náklady na stavbu této dřevostavby by měly včetně všech potřebných technologií dosahovat 4 milionů korun.
Druhé místo - Nikola Puchelová - dřevostavba s názvem "Ptačí budka"
Dělené třetí místo - Vojtěch Vejvoda
Dělené třetí místo - Barbora Mažgútová - dřevostavba ze slaměných panelů se zelenou fasádou a střechou
Další oceněné projekty
Dělené čtvrté místo - Dominika Vykypělová, Josef Mikeš - dřevostavba
Dělené čtvrté místo - Andrea Abelová - dřevostavba two by four
Dělené páté místo - Martin Jirásko - dům ve tvaru „oblázku", jenž si ukládá elektrickou energii do kompaktní vodíkové jednotky.
Dělené páté místo - Katarína Burdová - dřevostavba z vrstvených masivních panelů
Divoká karta - René Provazník - pasivní dům
Minulé ročníky soutěže ukázaly, že nejlepší návrhy se mohou skutečně realizovat
Výhodou reálných zadání soutěže je mimo jiné fakt, že studenti nevytvářejí své návrhy virtuálně do šuplíku, ale mohou se dočkat také jejich realizace. V září letošního roku začne například Český soběstačný dům stavět dva ukázkové ostrovní domy, které budou zcela nezávislé na jakýchkoli sítích. Jde přitom o návrh studenta z prvního ročníku soutěže, dnes již úspěšně praktikujícího architekta ve vlastním studiu MLAA, Vojtěcha Lichého.
Příští rok budou studenti poprvé navrhovat celou čtvrť ve skutečném developerském projektu
Kromě důrazu na zadání, která vycházejí z reálného světa a života, si organizátoři soutěže zakládají také na tom, aby byl každý ročník soutěže typově odlišný. Po malém rodinném domku tak budou studenti v příštím roce řešit výstavbu celé čtvrti v konkrétním developerském projektu.
Více čtěte na www.csdum.cz
Vaše komentáře (0)Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Podpořte společně s námi děti z neziskové organizace PROSTOR PRO
Dnes je Giving Tuesday, světový den štědrosti a dobrých skutků. Připojte se i Vy k této celosvětové iniciativě a pomozte dětem, kterým nezisková organizace PROSTOR PRO podává pomocnou…
-
Markéta Zimová: Ruce od hlíny a v srdci oheň
Hlína je jeden z nejstarších stavebních materiálů vůbec. Je tak samozřejmá a všudypřítomná, že je snadné ji přehlédnout. Má své místo i v moderním stavebnictví? Jaké jsou její…
-
Letošní Den otevřených dřevostaveb opět přilákal téměř tisíc zájemců o dřevostavby
11. ročník tradičního Dne otevřených dřevostaveb letos opět pořádala Asociace dodavatelů montovaných domů (ADMD). Potěšilo nás, že zájem o moderní bydlení ve dřevostavbách…
-
Český soběstačný dům aneb první solární kniha na světě právě vychází!
Patříte mezi ty, kterým záleží na tom, jakou stopu za sebou na planetě Zemi zanechají? Milujete přírodu a slovo udržitelnost vám není cizí? Pak dávejte pozor! Nová a unikátní kniha…