Studenti Fakulty architektury ČVUT budou zpracovávat projekt na dům inspirovaný návrhem Adolfa Loose
Redakce | Středa, 26. únor 2020 |
Plány na pozoruhodnou komorní celodřevěnou stavbu rozpracovanou Adolfem Loosem budou v letním semestru připravovat v rámci výuky studenti Ateliéru Girsa z Ústavu památkové péče Fakulty architektury ČVUT. Bude to příspěvek fakulty k 150. výročí narození tohoto světoznámého českého architekta.
Letošní rok byl vyhlášen jako Rok Adolfa Loose. Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Národním památkovým ústavem chystá řadu kulturních akcí, které budou toto výročí připomínat. Ve snaze upozornit na význam jeho díla nabídl generální ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr areál muzea, v němž bude možné postavit maketu posledního domu Adolfa Loose v měřítku 1:1.
Jedná se o dům, který Loos navrhl na sklonku své životní dráhy pro dceru Milady a Františka Müllerových, ale podrobnou dokumentaci na něj už nestihl rozpracovat. Při volbě materiálu jej inspirovaly během jeho cest po světě dřevěné budovy v USA. Podle prof. Václava Girsy lze ze zachovalých plánů vyčíst rozměry dřevostavby - 7 x 7 x 7 metrů.
Dům bude možné navštívit
V přízemí architekt navrhoval kuchyň a obývací pokoj, v patře dvě malé ložnice a koupelnu s WC. Dům měl být původně podsklepený, kvůli své technické i finanční náročnosti však v návrzích studentů bude tento prvek chybět.
Návštěvníci budou moci do domu vejít a získat tak představu o prostorového plánu, který je pro Loosovu tvorbu tak charakteristický. Dům však zůstane prázdný. "Nevíme, jak to Loos chtěl. Můžeme se něco domnívat a odhadovat podle jeho již realizovaných staveb, jak by mohlo vnitřní vybavení mohlo vypadat, ale jistě to nevíme," vysvětluje Václav Girsa.
V domě budou pouze elektrické rozvody, aby bylo možné v něm svítit nebo umístit obrazovku s projekcí dokumentů o Loosových stavbách. Jinak zůstane úplně prázdný. V dalším semestru tak mohou mít studenti další téma – vypracovat návrhy barevnosti a vybavení interiéru, z prací pak v domě udělají výstavu.
Projekt připraví Fakulta architektury ČVUT v Praze ve spolupráci s Národním technickým muzeem a Studijním a dokumentačním centrem Norbertov, které je zařízením Muzea hlavního města Prahy. Následně bude vypsáno výběrové řízení k určení zpracovatele dokumentace. Realizace záměru se předpokládá do konce letošního roku, zpřístupnění pro veřejnost v polovině roku příštího.
Přečtěte si další úspěchy českých studentů
Nejnovější články v kategorii “Aktuálně”
-
Česká republika bude mít hojné zastoupení na největším světovém veletrhu stavebnictví BAU
Společnost AGROP NOVA, český producent unikátního stavebního systému NOVATOP, se poprvé představí na mezinárodním veletrhu BAU 2025. Tento prestižní veletrh, který probíhá od 13. do…
VSTUPENKY ZDARMA na souběh veletrhů FOR WOOD, FOR PASIV a FOR THERM 2025
-
Milota Sidorová: Našim sídlům chybí zeleň a vlídnost
V současné době žije na Slovensku, ale v dospělosti pobývala dlouho také v Česku. Už v dětství se naučila znát všechny stromy i rostliny. Všude chodí pěšky a jako krajinná…
-
Rekonstrukce Klenovy boudy na Jahodové louce nedaleko Božího daru úspěšně pokračuje!
Projekt rekonstrukce Klenovy boudy, horské chaty určené nejen pro české woodcraftery, úspěšně pokračuje pod taktovkou Ligy lesní moudrosti. Tato chata, nacházející se na malebné…