Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Zajímavosti

Studentská dřevěná věž v Libčicích u Prahy

Studentská dřevěná věž v Libčicích u Prahy

Jiří Kuthan | Středa, 15. květen 2019 |

Studenti ateliéru Hlaváček – Čeněk Fakulty architektury ČVUT úklidem parku Cihelka zahájili projekt, který dovedou až k realizaci vlastníma rukama. Do června zde pro obyvatele Libčic postaví dřevěnou vyhlídkovou věž. Projekt je realizován za podpory Skanska Reality a.s. a rezidenčního projektu Park Cihelka.

Zadáním byla malá stavba pro zábavu a relaxaci v prostoru budoucího rezidenčního parku Cihelka. Tak budou v Libčicích nově říkat terasovitým svahům na břehu Vltavy, kde se od konce 19. století těžila hlína pro cihelnu rodiny Fischerů. Právě studentská stavba bude prvním krokem od momentálně zanedbaného místa k budoucímu parku.

Vítězný projekt - Stožár s výhledem

kristyna-rejskova-stozar-s-vyhledem-vybrany-projekt-detail
Stožár s výhledem

Věhlas libčických cihlářů, kteří se kromě výroby cihel specializovali na výstavbu továrenských komínů, kterých v Čechách postavili více než 1000, inspiroval autorku vyhlídkového stožáru Kristýnu Rejskovou. Právě její návrh vybrali k realizaci pedagogové ateliéru, zástupci společnosti Skanska Reality a místostarosta Libčic Vít Penížek z celkem 9 studentských konceptů.

Stožár bude umístěn na vyvýšeném místě v srdci parku, svým tvarem bude komunikovat s libčickými komíny a konstrukcí bude odkazovat k cihlářské historii místa. Obvodový plášť stožáru tvoří dřevěná konstrukce ze svislých hranolů propojených vodorovnými příčlemi. Na stožár bude možné vystoupat po kovovém točitém schodišti a bude na něm umístěna vlajka města.

 

Cenná spolupráce

Cenná je spolupráce v rámci ČVUT, statiku projektu do Libčic řeší studenti s Františkem Denkem z Katedry mechaniky Fakulty stavební. Odborné znalosti ohledně dřevěných konstrukcí a výstavby jim předává Jaromír Jiruška z Dřevostavby Biskup.

Do projektu se podařilo také zapojit studenty grafického designu ze soukromé vyšší odborné školy vizuální komunikace Scholastika, kteří pod vedením Matěje Činčery a Jana Klosse vytvoří vizuální styl pro závěrečnou výstavu a publikaci.

Sledování projektu online

Projekt je možné sledovat prostřednictvím Instagramu a webových stránek www.libovelibcice.cz.


Stavba do Libčic je po útulnách pro Krkonošský národní park, které studenti Ústavu navrhování II dokončili letos v zimě, dalším z řady design-build projektů, které umožňují absolvovat během jednoho semestru celý proces vzniku stavby od návrhu po její realizaci. Zkušenosti získávají budoucí architekti díky podpoře „investorů", jako je Správa KRNAP, MČ Praha 6 nebo společnost Skanska Reality, ale také prostřednictvím konzultací s ostatními profesemi, řemeslníky a dodavateli.

Kam dál?


Líbí se vám netradiční dřevostavby či využití dřeva v architektuře a designu? Podívejte se na další zajimavosti ze světa dřevostaveb.

Jiří Kuthan

Baví mě vše kolem počítačů a internetu. Od tvorby webů jsem se přesunul k tvorbě obsahu a momentálně pronikám do tajů dřevostaveb, abych věděl, jakou si pro sebe postavit. Pokud právě neladím obsah tohoto webu, utíkám do přírody, kde dobíjím energii při pozorování ptáků.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

 • Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

  Mini dřevostavby určené pro noci pod hvězdami

  Cestovat, poznávat neznámé kraje, pozorovat přírodní scenérie a spát pod širákem – to je sen každého cestovatele-dobrodruha. I když prý neexistuje špatné počasí, jen špatné…

 • Dřevo a sůl se snášejí dobře

  Dřevo a sůl se snášejí dobře

  Interakce soli a betonu, stejně jako železobetonu, může být z dlouhodobého hlediska problematická, avšak sůl a dřevo se snášejí dobře. Na základě této úvahy padlo při…

 • Šetrné dřevostavby v přírodní rezervaci Škocjanski Zatok

  Šetrné dřevostavby v přírodní rezervaci Škocjanski Zatok

  Jak postavit budovy v přírodní rezervaci, které budou respektovat životní prostředí a zároveň by měly návštěvníkům poskytnout unikátní výhledy na přírodu a služby…

 • Skanzen jako životní poslání

  Skanzen jako životní poslání

  Skanzeny, jinak řečeno „expozice pod širým nebem", jsou soubory staveb lidové architektury, které současně uchovávají povědomost i o zvycích a životě předků. Spravují stávající…

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?