Vysocké roubenky už mají svou tvář

Tisk
Vysocké roubenky už mají svou tvář

Helena Petáková | Pondělí, 26. listopad 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Těsně před hranicemi národního parku, v jednom z nejmalebnějších koutů západních Krkonoš, na kopci nad okolní krajinou a tedy s nerušeným výhledem na nejvyšší panorama hor, vyrůstá od roku 2008 areál poloroubených rodinných domků a chalup. Investorem developerského projektu je česká společnost Šachty Ski realitní.

Její jednatel a také tvůrce myšlenky osadit na okraji stávajícího města 24 rodinných domů s moderním komfortem, ale postavených podle tradic místního lidového stavitelství je JUDr. Josef Měchura.

Roubené chalupy jsou projektovány a do vesničky situovány, tak aby působily jako přirozená původní zástavba.Domy v popředí a částečně vpravo jsou zatím jen součástí projektu, závěrečná etapa začala už výstavbou jednoho z nich.„Každý na vesničku může mít svůj názor. Souhlasím s tím, že pro Krkonoše jsou typické domky zasazené do strání, zkuste ale vybudovat na území o rozloze 16 a půl tisíce čtverečních metrů roztroušenou zástavbu. Současní majitelé chalup vyžadují příjezdovou komunikaci a napojení na sítě, když budeme stavět jednotlivé studně, čističky, cesty..., to je nevyjde levně. Další připomínky zpočátku byly k náměstíčku s vyššími domy, které je součástí zástavby. Mohu na starých fotografiích doložit, že historicky a také etnograficky do této oblasti patří."

Roubené chalupy jsou projektovány a do vesničky situovány, tak aby působily jako přirozená původní zástavba. Roubené chalupy jsou projektovány a do vesničky situovány, tak aby působily jako přirozená původní zástavba. Také jinde na našem území se stavějí roubenky ve velkém. Přišli s tím i investoři z Holandska a jejich domky většinou kupují také Holanďané, kteří tvoří poměrně uzavřené komunity. V místě navíc příliš neutrácejí, a tak není divu, že se takzvané holandské vesničky nesetkávají zrovna s vřelým přijetím – mezi místními občany, památkáři i mnohými architekty. Výstavba nerespektuje tvar terénu, domky jsou vysázené do pravidelných řad, jeden je jako druhý. „Nejdřív se o nás také vyprávělo, co ti Holanďané tady staví, ale od těch jsme se chtěli svou koncepcí zcela distancovat. Také vlastníky všech našich prodaných chalup jsou zatím jenom Češi."


Tradiční architektura v novém kabátě

Podobu zástavby vytvořil zkušený architekt Pavel Nauman, který má za sebou řadu realizací dřevostaveb roubeného typu. Inspiraci hledal na mnoha fotografiích dnes už většinou zničených roubených chalup a v místním vlastivědném muzeu i vzdálenějších archivech dohledal řadu dalších historických dokumentů. Jen se nepodařilo zjistit, jak vypadalo náměstí přímo ve Vysokém, protože dřevěné domy zničil požár ještě před vynálezem fotografie.

Před požárem vesničku chrání soška patrona hasičů svatý Florián. Průčelí domů s oběma patronyDobrý pastýř je ochráncem Vysokého nad Jizerou, na náměstí se ale jeho socha nedochovala, proto chrání alespoň novou vesničku ze dřevěného štítku, umístěném na průčelí jednoho z domů.„Vysoké je město, proto jsme se rozhodli do areálu roubenek zařadit i malé náměstí. Etnograficky patří do oblasti Podkrkonoší, která tady končí a splývá s oblastí Horního Pojizeří, kde se stavěly domy podobné. Dvoupatrové domy s obytným podkrovím doposud najdete v Sobotce, nebo je známe už jen z obrázků Kuřivod, Semil či Železného Brodu. Klasické roubené chalupy tak v našem areálu obklopují malé centrum z vyšších řadových domů s podloubím a výsledný dojem vytváří kombinace horizontálního a vertikálního členění zástavby. Také různorodost chalup charakterizuje náš projekt."

Řemeslo je stále stejné

Roubení je dokonalou řemeslnou prací Roubení je dokonalou řemeslnou prací Roubenky jsou stavěny naprosto stejnou technologií jako před sto lety. Celé roubení je spojováno klasicky na rybinu tak, jak to dělali naši předkové a prapředkové. Spoj je unikátní tím, že neobsahuje žádné hřebíky ani šrouby, a při sesychání jednotlivých trámů roubení zůstává stále funkční a samosvorný. „Dodavatele staveb jsme vybrali z místních firem výběrovým řízením, objeli jsme jejich realizace a nejvíc se nám líbila práce firmy P&P, které hlavní subdodávku - roubení dělají tesaři z TESTu Stružinec."

Roubenky mají tradiční podkrkonošský vzhledArchitekt respektoval klasický půdorys krkonošských chalup v poměru 2:1 (délky:šířce). Dřevo je laděno do tradiční tmavě hnědé barvy s bílými spárami, zděná omítnutá část je včetně soklu také bílá. Okna na všech chalupách jsou tak, jak je pro roubenky typické, dělená, špaletová (jednoduchá s dvojsklem) a barevně opět pouze v bílé barvě na dřevěných částech a v kontrastní hnědé barvě na bílém zdivu. „Střecha je z plastového bezúdržbového šindele. Pohledově jsme se snažili o přírodní dojem, proto jsme prostřídali antracitový a tmavě hnědý šindel, který skládáme nepravidelně, aby nepůsobil jednolitě". Do střech ve štítech chalup zakomponoval architekt polovalby.

Co ovlivnily současné stavební normy

Proluka mezi vyššími řadovými domy na náměstíčku bude překlenuta bránou, za domy jsou dostatečné velké zahrady. Proluka mezi vyššími řadovými domy na náměstíčku bude překlenuta bránou, za domy jsou dostatečné velké zahrady. V původní zástavbě by městské domy, které máme na náměstíčku, měly mezi sebou mírné mezery, tak metr, metr a půl. Stavební předpisy dnes takové malé rozestupy neumožňují, proto jsme volili alternativu řadových domů. Nakonec to má i jednu výhodu. Pokud by majitelé, kteří sem jezdí na rekreaci, sníh v mezerách pravidelně nevyhazovali, snadno by jim šel až do pater, tak toho jsou ušetřeni. Jenže nám tím vzniklo jedno z nejobtížnějších stavebních řešení – málokde totiž uvidíte takhle šikmé střechy, které by vedly do úžlabí řadových domů. Vytvořili jsme v nich proto jakousi vanu z plastové fólie, která není protlučená žádnými hřebíky, a po dvou zimách máme zkušenost, že ani na takto frekventovaném místě nikde nezatéká."

Roubenky jsou kolaudovány jako rodinné domy, proto musí splňovat také povinné výškové a světelné normy. „Okna používáme o něco větší, než jaká jsou ve starších dřevěnicích. Obytné podkroví má vyšší stropy a z důvodu dostatečného osvětlení schodiště jsme museli zvolit dva proti sobě situované vikýře, které jsou na roubenkách vzhlednější, než střešní okna. S počtem vikýřů jsme to záměrně nepřeháněli, na rozdíl od jiných podobných projektů. Na českých roubenkách jsou totiž cizorodým prvkem."

Nestavíme nový skanzen

Uvnitř roubenky nabízejí veškeré pohodlíUvnitř roubenky nabízejí veškeré pohodlí„Ať to zvenku třeba jako skanzen vypadá, ale uvnitř musí být veškeré pohodlí patřící k současnému bydlení. Nejedná se tedy rozhodně o žádný návrat k tradici bez elektřiny, vodovodu a kanalizace. Ohřívat teplou vodu v měděnci na kamnech se už také nikomu nechce." Všechny rodinné domy jsou kompletně zasíťovány, mají dokonce i přípojku na plyn. To umožňuje ekonomicky výhodnější způsob vytápění, než představují dnes v chalupách používané elektrické přímotopy. Do všech obytných místností jsou zavedeny anténní i internetové rozvody. K standardnímu vybavení patří plynový kotel se zásobníkem TUV s možností dálkové regulace topení. Tento způsob vytápění je alternativně doplněn stylovými kachlovými kamny. „Myslím si, že nepoznáte rozdíl mezi tím, když přijedete z městského bytu nebo domu do zdejší chalupy, tady máte úplně stejné vybavení a pohodlí."

Další roubenka brzy zahájí poslední fázi výstavby

V areálu vznikají další roubenky. Po dokončené zděné části stavby zedníky, nastupují se dřevem zkušení tesaři. V letošním roce byla ukončena druhá etapa výstavby a zahájena výstavba třetí. Sympatické je, že jeden z vícepatrových domů může být využit jako restaurace a další je projektován jako malý penzion. Tyto projekty zatím nenašly své zájemce, ale snad se to v budoucnu podaří a celý areál tak službami přiláká i „přespolní" návštěvníky – turisty a stálé obyvatele Vysokého.

„Majitelé domů sem zatím jezdí za rekreací, ale ze zkušenosti vím, že když si někdo zvykne, vrací se čím dál častěji a do Prahy nebo jiného města už ho to tak netáhne. Ale člověk v produktivním věku musí myslet na zaměstnání a tady v okolí pracovních příležitostí mnoho není. Vesnička tedy může sloužit mladým rodinám s dětmi k rekreaci a jako trvalé bydlení pro aktivní seniory, kteří ještě využívají zdejší sportovní možnosti," uzavírá naši prohlídku jednatel společnost Šachty Ski realitní JUDr. Josef Měchura.

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Zajímavosti”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop