Tisk
Stavby ze slaměných balíků

Stavby ze slaměných balíků

Michal Babor | Pondělí, 11. duben 2011 |

Přidat na Seznam.cz

Stavění ze slaměných balíků, metoda vyvinutá před více než stoletím na prériích severní Ameriky, prožívá v současnosti svou renesanci. Před více než deseti lety proběhly první pokusy i v naší zemi. Od té doby se ve stále větším počtu konají různé workshopy, semináře a kurzy, při nichž se účastníci učí pracovat se slaměnými balíky a hlínou. Podnět k napsání této knihy vzešel z přání autora, aby mohly být získané zkušenosti předány co největšímu množství lidí.

Slaměné balíky lze pro stavbu použít jednak jako hlavní konstrukční prvek (v zásadě se pak dům staví podobně jako z cihel), častěji se však využívá různých systémů dřevostavby - dřevo pak přenáší svislá i vodorovná zatížení a balíky tvoří pouze tepelně izolační výplň bez statické funkce. Známé jsou i různé hybridní metody, vždy se v nich však obejvuje dřevo v podobě sloupků či fošinek jako konstrukční prvek.

31Tato kniha se jako první na našem trhu komplexně zabývá problematikou staveb ze slámy ve středoevropských klimatických, stavebních a právních podmínkách. Klade si za cíl doplnit mozaiku současného informačního deficitu stavebníků i architektů a zároveň představuje jednu z možných cest, kudy se může stavebnictví ubírat. Provádí čtenáře krok za krokem po základních tématech týkajících se slaměných staveb – od stavební fyziky a vlastností slaměných balíků, přes praktické návody na stavbu, až po tuzemské i zahraniční příklady již realizovaných domů. Publikace je doplněna kapitolami o hliněných omítkách a konstrukcích i ozeleněných střechách.

32Stavění z balíků slámy se pravděpodobně nikdy nestane hlavním proudem v architektuře. Jeho přínos k ochraně životního prostředí a úspoře energií i zdraví obyvatel je však dostatečně silným motivem pro všechny, kteří uvažují v širších souvislostech o dopadech svého jednání, i pro ty, kteří k němu mohou být donuceni vnějšími okolnostmi.

Autor publikace, Ing. arch. Jan Márton, je absolventem Fakulty architektury ČVUT. Od roku 2006 spolupracuje s architektem Alešem Brotánkem na návrzích nízkoenergetických a pasivních domů šetrných k životnímu prostředí s využitím zdravých přírodních materiálů. Je sekretářem občanského sdružení Ekodům a lektorem kurzů zaměřených na izolace ze slaměných balíků.

Knihu si můžete objednat a více informací o slaměných domech se dozvědět zde.

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Literatura”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop