Tisk
Moderní dřevostavby

Moderní dřevostavby

Administrator | Pátek, 08. únor 2008 |

Přidat na Seznam.cz Moderní dřevostavbyautor: Horák Pavel, Zahradníček Václav
vydal: ERA group
rozsah: 200 stran, brožovaná V2, 1. vydání
ISBN / EAN: 978-80-7366-109-0 / 9788073661090
cena: 330,00 Kč

Kniha nabízí pohled na současné možnosti v oblasti moderních budov s použitím dřevěné konstrukce. Na dřevostavbu zde není primárně nahlíženo z pohledu ekologie a obnovitelnosti přírodního materiálu (jak je v současnosti zvykem), ale především jako na „nejlepší dosažitelnou technologii dnešní doby". Autoři knihy vzhledem ke svým bohatým zkušenostem s navrhováním a realizacemi dřevostaveb sestavili určitý přehled moderních trendů v architektuře dřevostaveb. Popisují zároveň celý tvůrčí proces, kterým budoucí majitel kvalitního domu prochází od návrhu po dokončení realizace. Publikace prezentuje zajímavé a zároveň prakticky použitelné přístupy k architektuře, konstrukci a realizaci moderních domů s použitím dřevěné konstrukce, s jejich výhodami i nevýhodami. Uvádí zajímavé materiály - dřevěné i „nedřevěné"; jednotlivým typům konstrukcí se věnuje z hlediska fyzikálních vlastností i energetických možností. Nezapomnělo se ani na dřevěné fasády či návrhy interiérů dřevostaveb - obojí včetně příkladů realizací.

Recenze:

V rámci představování zajímavých knižních novinek tentokrát mírně odbočíme od zaběhlého trendu vybavení interiérů a podíváme se na další titul knižního vydavatelství ERA Moderní dřevostavby architektů Václava Zahradníčka a Pavla Horáka. Autoři při psaní knihy zúročili své na svůj poměrně mladý věk bohaté zkušenosti s navrhováním a realizací dřevostaveb, sestavili určitý přehled moderních trendů a zároveň dobře čitelným způsobem popsali celý tvůrčí proces, kterým budoucí majitel kvalitního domu od návrhu až po dokončení realizace prochází.

Úvodní kapitoly vám představí jednotlivé typy dřevostaveb a jejich vývoj z pohledu historie, na ty pak navážou současné trendy ve světové architektuře spolu narůstajícím zájmem o dřevostavby v Česku. Fotografie a popisy vybraných staveb ukazují širokou řadu možností realizace a jsou dobrou inspirací pro každého, kdo plánuje výstavbu domu v nejbližší době i v delším časovém horizontu. Dosud popisovaná část knihy zaujme v podstatě každého, je psána poutavým a dobře srozumitelným způsobem, dále to už bude více odborné.


Manuál investora dřevostavby vás provede celým procesem návrhu a realizace dřevostavby, žádná smysluplná stavba se neobejde bez předběžných analytických fází, stanovení výstižného investičního záměru, ze kterého vychází příslušná architektonická studie a fáze projektování. Další kapitoly se věnují volbám dřevěných i „nedřevěných" - především izolačních materiálů. Pečlivě rozebrána je i problematika užívání, vytápění a údržby dřevostaveb. Nakonec se přecijen dostaneme k na úvodu zmiňovaným interiérům a nezapomeneme ani na dřevěné fasády - obojí včetně příkladů realizací.

Publikace poskytuje výborně zpracovaný, ucelený pohled na problematiku dřevostaveb. Domnívám se, že by neměla chybět v žádné knihovně odborníků, ale stejně tak ji ocení i každý laik, který se o tuto problematiku vážněji zajímá!

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Literatura”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop