Tisk
Přijďte se o tomto víkendu podívat do pasivních domů

Přijďte se o tomto víkendu podívat do pasivních domů

Michal Babor | Středa, 06. listopad 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Od pátku do neděle se během Dnů pasivních domů otevře po celé České republice více než 70 pasivních domů, ať již dostavěných, nebo teprve rozestavěných. Otevřeny budou letos nejen rodinné domy, ale také unikátní pasivní školka, administrativní a školicí centra, nebo pasivní bytový dům.

Dny pasivních domů jsou mezinárodní akce, v rámci které tisíce majitelů pasivních domů otevřou dveře svých domovů a pozvou k sobě širokou veřejnost. V České republice se letos akce koná posedmé. „Během prvního ročníku byl otevřený pouhý jeden pasivní dům, během druhého sedm a loni to již bylo něco přes čtyřicet domů. Letos je to ale skoro o třicet více," vzpomíná Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu, které akci v České republice zaštiťuje.

Rodinné domy, mateřská škola, administrativní budova...

Slivenec pasivni skolka autor AbAtelierMezi nejzajímavější domy, které bude letos možné navštívit, patří nedávno otevřená pasivní mateřská školka v obci Slivenec u Prahy. V neděli 10. listopadu představí tuto unikátní budovu samotný její autor – architekt Aleš Brotánek.

Komentované prohlídky se ale budou konat například i v pasivní administrativní budově Otazník v Ostravě, jedné z prvních budov svého druhu v České republice vůbec. V Brně se návštěvníkům v pátek 8. listopadu otevře poradenské a školicí centrum Otevřená zahrada, které bylo nedávno oceněno v soutěži Stavba roku 2013.

Především osobní zkušenosti

 DSC2705Základním kamenem Dnů pasivních domů jsou ale majitelé rodinných pasivních domů a jejich ochota si neformálně pohovořit s návštěvníky o svých zkušenostech s bydlením v energeticky úsporném domě. „Majitelé pasivních domů jsou na své domy skutečně hrdí. I když to pro ně může být občas trochu náročné, tak se většina z nich na akci hlásí opakovaně," říká Iva Černá z Centra pasivního domu.

Podobně jako u větších staveb, budou i v některých rodinných domech, návštěvníkům k dispozici také jejich stavitelé. U dalších domů, například na Liberecku nebo ve středních Čechách, je pak plánován rozsáhlejší doprovodný program ve formě krátkých přednášek o fungování pasivních staveb. Kompletní informace k doprovodným akcím naleznou zájemci na webových stránkách Centra pasivního domu.

Zde je také možné najít více o soutěžích, které Centrum pasivního domu pro účastníky Dnů pasivních domů připravilo. Na jejich výherce čekají víkendové dovolené v celkem čtyřech pasivních penzionech, či ukázkových domech v atraktivních lokalitách po celé České republice.

Seznam všech otevřených pasivních domů v rámci Dnů pasivních domů

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop