Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Pasivní domy

Tisk
Mýty o pasivních dřevostavbách

Mýty o pasivních dřevostavbách

Michal Doležel | Úterý, 15. září 2015 |

Technologie dřevostaveb je vhodná pro stavbu domů v pasivním standardu. O těchto mimořádně úsporných domech však mezi lidmi koluje stále spousta nepravd, polopravd a mýtů. Na některé z nich jsme se podívali blíže.

 

Domy a pasivním standardu jsou drahé

Mnoho lidí stále předpokládá, že pasivní dům je ve srovnání s běžnou výstavbou velmi drahý. To už ale není pravda. Lepší termoizolace obálky domu a kvalitnější okna i dveře samozřejmě něco stojí. Neplatí však, že by pasivní dům byl nějak výrazně dražší oproti třeba dřevostavbě v nízkoenergetickém standardu. Výsledná cena totiž podle odborníků vždy záleží hlavně na kvalitním návrhu domu. „Pasivní dům je možné navrhnout tak, že bude jen o 5 – 7 % dražší než běžný dům a o 3 – 4 % dražší než stavba v nízkoenergetickém standardu,“ sdělil k ceně pasivních domů Juraj Hazucha ze sdružení Centrum pasivního domu (CPD).

Jsou nutné velké investice do technologií

Některé zájemce může odrazovat myšlenka, že pasivní dům je nějaké složité zařízení plné komplikovaných a poruchových technologií. Ani to není pravda. Možná tomu tak bylo v sedmdesátých a osmdesátých letech, kdy se v Německu a USA technologie pasivních domů teprve utvářela. Architekti a projektanti se tehdy potýkali zejména s nekvalitními okny a vysokou průvzdušností stěn. Horší tepelně-fyzikální vlastnosti domu pak bylo nutné kompenzovat nasazením výkonnějších a složitějších technologií větrání a vytápění.

rekuperace atreaDnes je ale situace úplně jiná. Moderní dřevostavba v pasivním standardu může mít jen minimum instalovaných technologií. Jediné, co pasivní dům vyžaduje, je aktivní větrací systém s rekuperací tepla. Ani ten však nepotřebuje složité ovládání.

V pasivním domě není možné otevírat okna

Nejspíš kvůli aktivnímu větrání s rekuperací tepla vznikl o pasivních domech mýtus, že v nich nemůžete otevírat okna. Pravdou je jen to, že v těchto domech okna otevírat nemusíte, protože vás k tomu vlastně nic nenutí. Větrací systém se totiž stará o neustálý přísun čerstvého vzduchu o požadované teplotě. V pasivních domech často bývají z důvodu finanční úspory instalována neotevíravá okna, minimálně jedno okno v každé místnosti však projektant většinou navrhne jako otevírací. Okno si tedy v pasivním domě kdykoli otevřít můžete.

Při výpadku proudu v pasivním domě nelze bydlet

Aktivní větrací systém ani třeba tepelné čerpadlo samozřejmě při výpadku elektrického proudu nefunguje. Neznamená to ale, že by se pasivní dům stal ihned neobyvatelným. Při výpadku elektrického proudu je možné větrat klasicky otevřenými okny. Pasivní dřevostavba navíc díky dobré izolaci stěn dobře drží již získané teplo. Výpadek elektrického proudu a s ním i přerušení vytápění (stane se to nejen v případě tepelného čerpadla, ale také u plynových i automatických kotlů na tuhá paliva) je mnohem větší problém ve starých domech s vyšší tepelnou ztrátou než v domě pasivním. Zhoršení vality vnitřního prostředí pasivních domů při výpadku proudu se proto bát nemusíte.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?