Dana Jakoubková | Pátek, 18. listopad 2016 |

Kdyby u tohoto rodinného domurostly palmy, věřila bych, že je někde ve Středomoří. Tato pasivní dřevostavba ale stojí ve vesnici na úpatí Malých Karpat a je krásnou ukázkou toho, že ani pasivní standard nemusí sledovat architektonické stereotypy.
Dvoupodlažní dispozice domu preferuje praktičnost a šetrnost. Jednoduché a účelné řešení odpovídá trendu dnešních nároků na bydlení a přitom si zachovává nestandardní, až fascinující tvář, která utváří domov čtyřčlenné rodině.
Přečtěte si také: Výhody dřevostavby a srovnání se zděným domem
Základním stavebním systémem domu jsou masivní dřevěné prvky. Jeho specifikem je pak použití hliněných nepálených cihel a omítnutí většiny stěn interiéru, a to i v koupelně, hliněnou omítkou na rákosovém podkladu. S tím souvisí i oblé rohy stěn, tak typické pro přírodní stavitelství. Ve stropě jsou dokonce uloženy hliněné cihly pro zlepšení akustiky a regulace vlhkosti. I za výše uvedených okolností ovšem dům splňuje všechny podmínky pasivní stavby – měrnou spotřebu tepla i spotřebu primární energie. Bydlení v pasivním domě by tedy nemělo být o nic méně pohodlné a příjemné než ve standardní dřevostavbě, a není ani nutné ustupovat z požadavku na osobitost.
Technické parametry
- Zastavěná plocha: 156 m2
- Užitná plocha: 185 m2
- Spodní stavba: železobetonová základová deska, pěnové sklo 40 cm
- Konstrukční systém: masivní dřevěné panely Lignotrend UNI Q3, rámová konstrukce Steico Wall 300 mm
- Tepelná izolace: foukaná celulóza
- Fasáda: dřevovláknité desky Steico + tenkovrstvá omítka
- Střešní krytina: pálená taška Tondach
- Okna: dřevohliníková, izolační trojsklo U=0,6 W/m2K
- Podlahy: dřevěné
- Teplo: teplovzdušné, jednotka Aerosmart X, nástěnná topidla, krbová kamna
- Větrání: řízené s rekuperací tepla Smart Went
- Roční měrná potřeba tepla: 14 kWh/m2
- Projekt a realizace: Createrra s.r.o., 2014
Doporučujeme: Mýty o pasivních dřevostavbách
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
Malý, pěkný a účelný dům mu splnil představy o energeticky úsporné dřevostavbě
Miroslav patří na poli stavitelství jednoznačně mezi ty zkušené. Nejen že v oboru pracuje, ale nestavěl svůj dům poprvé. Proto jeho představy o bydlení měly poměrně jasné kontury.…
-
Myšlenka nezávislého a minimalistického bydlení se pro ně stala symbolem svobody
Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Zaseté semínko začalo klíčit, ale že mu to bude trvat přes osm let, nikdo nečekal. Nyní tu však stojí – pasivní dům plný…
-
Svůj dům ze slámy si postavil vlastníma rukama. Teď radí ostatním, jak si takový dům postavit
Než se pustíte do stavby domu svépomocí a začnete přicházet o sladké iluze, zatímco budete tančit s lopatou na staveništi a řešit první záludné detaily, popovídejte si s Janem…
-
Tomáš Vanický: Pasivní standard je přínosem pro celou společnost
Centrum pasivního domu je oborové sdružení, které už 15 let dělá velmi přínosnou osvětu zdravému a úspornému bydlení. Zaměřuje se na investory, odborníky, studenty i děti.…