PASIVNÍ domy 2017
Tento článek vyšel v: PASIVNÍ domy 2017
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 60 Kč
Objednat časopis
Trávník uvnitř dřevostavby? Proč ne...

Trávník uvnitř dřevostavby? Proč ne...

Dana Jakoubková | Úterý, 11. červenec 2017 |

Přidat na Seznam.cz

Výzvou bylo vytvořit jednoduchý, udržitelný, dvoupodlažní dům, který by se vešel do vybraného koutu lesa s krásným výhledem, prolnul svažitý terén a obstál v drsných podmínkách severního Rumunska.

Hlavním prvkem návrhu z dílny TECTO Arhitectura je vnitřní atrium se zatravněnou plochou, situované do proskleného jádra domu. V něm je umístěno schodiště, chodby a odpočinková zóna, kde se obyvatelé domu cítí jako venku, i když jsou uvnitř. Celý přízemní prostor je otevřený, bez dveří (kromě těch na toaletu) a expandující do horního patra.

Hlavní principy udržitelnosti a energetické účinnosti se odráží v dřevěné konstrukci za použití přírodních izolačních materiálů
, zelené střechy, vysoce účinných oken a zvládnutí systému řízení zdrojů pro vytápění a elektrické energie.

Cedrové dřevo výborně snáší i drsné klimatické podmínky                                                                                          

Ve vnějším plášti domu jde o kombinaci sololitu (lisovaná dřevní hmota) a foukané celulózy, která disponuje výbornými izolačními vlastnostmi a samoregulací vlhkosti, neobsahuje toxické složky a je odolná vůči škůdcům i plísním, za inteligentní podpory paropropustné folie.

Schránka02Schránka03Schránka04


Tvar střechy a velkoryse prosklené plochy poskytují čtyřikrát vyšší příjem přirozeného denního světla a zvyšují pasivní energetický zisk maximalizací solárního vstupu, využitého pro vyhřívání objektu a podporujícího moderní, dynamickou tvář domu Che. Ta je do lesního prostředí optiky včleněna volbou fasády z cedrových lamel, které si uchovávají fyzikálně-chemické vlastnosti i v drsném klimatu. Vegetační povrch střechy pak uzavírá přírodě blízké pojetí stavby a sbírá dešťovou vodu, dále svedenou do podzemní nádrže.

Minimální potřeba energie na vytápění je pokryta malým plynovým, kondenzačním kotlem, propojeným s akumulační nádrží. V plánu je instalace fotovoltaických panelů s cílem pokrýt v budoucnu maximální potřebu energie domu. Dům má řízené větrání s rekuperací tepla, které zajišťuje přívod a odvod vzduchu pomocí protiproudých výměníků tepla s 85% mírou obnovy. Zároveň je osazeno čerpadlo země-vzduch, které využívá po celý rok volnou konstantní teplotu zeminy. Distribuční systém vytápění je řešen formou nízkoteplotního topného okruhu s podlahovým a stěnovým topením. V obývacím pokoji je instalován doplňkový zdroj tepla v podobě krbových kamen na dřevo, rovněž připojených k vyrovnávací nádrži (1000 l), která ukládá teplo na různých úrovních, ne jako tradiční kotle. Energie potřebná pro vytápění a ohřev teplé vody je nižší než 14 kWh /m²/rok (podle předběžných propočtů PHPP).

Dana Jakoubková

Publicistka s náklonností ke smysluplným činům a věcem. Obdivuje brilantně provázané duchovní gangsterky, ale neodvrhne ani lyrické, tajemné, lakonické a současně vtipné příběhy s tématem originální syntézy křehkosti úmrtnosti.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop