Redakce | Čtvrtek, 27. srpen 2020 |

Pasivní domy jsou obvykle vnímané jako utilitární záležitost, která promlouvá především řečí čísel. Lze ale výpočty skloubit s filozofií feng-shui? ARCHCON atelier dokazuje, že ano. Za návrhem tohoto poetického domu stojí sehraná dvojice Irena Truhlářová a Šárka Trousílková. Stavba byla inspirovaná nevšedními požadavky klientů Petry a Jakuba a harmonizovaná pohledem konzultantky feng-shui Terezy Svobodové. Na přípravě návrhu se dále podílel tým statiků, energetický specialista a realizační firma. Představujeme vám malou degustaci z procesu tvorby architektonické studie slovy architektek.
Archetypální hmota se sedlovou střechou respektuje místní ráz krajiny, zástavby a výhledy směřující zejména jihovýchodním směrem. Dřevostavbu jsme citlivě umístili do terénu tak, aby byla v co největší míře zachována přirozená svažitost. Hlavní hmota je na delší fasádě doplněna krytým vstupem, který směrem na východ přechází v krytou terasu. Také jsme dřevostavbě dali dostatečný odstup od komunikace, vznikla díky tomu příjemná předzahrádka, která navazujícím místnostem dodá vítanou intimitu.
Foto: archiv ARCHCON atelier
Voda je život
Naší filozofií je snaha o zadržování vody v krajině, proto ploché střechy navrhujeme jako vegetační, předpokládáme využití dešťové vody na splachování toalet a zalévání zahrady a dále navrhujeme kořenovou čističku odpadních vod. Kořenové pole s mokřadními rostlinami bude funkčním, ale i estetickým doplňkem zahrady.
Foto: archiv ARCHCON atelier
Parkování podle filozofie
V prvních úvahách jsme zvažovali umístění carportu k domu nebo mimo něj. Nakonec zvítězila varianta mimo dřevostavbu a to zejména abychom zachovali nenarušenou štítovou stěnu, která je pro území CHKO typická. Další argumenty přineslo i feng-shui, podle kterého je dobré oddělit přístup aut a pěší vstup do sebe. Díky svažitosti pozemku je carport umístěn o 1,5 m níže, a to logicky vyústilo v návrh vegetační střechy, protože na střechu je při pohledu z terasy a horního patra vidět.
Foto: archiv ARCHCON atelier
Vývoj zastřešení terasy
Původně jsme uvažovali nad zastřešením kryté terasy pomocí zasklení, z důvodu přehřívání jsme sklo nahradili zelenou střechou a zasklení jsme ponechali pouze v jednom poli u posuvných terasových dveří. Také se nám změnila barevnost objektu, jelikož si investoři nepřáli, aby dřevo šedlo. Na záklop byly použity bělené palubky a na obklad dřevostavby byl použit sibiřský modřín s tenkovrstvou lazurou v medovém odstínu.
"Pro klienty nebylo při návrhu primárním cílem dosažení pasivního standardu, ale spíš využití potenciálu pozemku. Dalo by se říci, že pasivní standard je zde vítaným bonusem."
Foto: archiv ARCHCON atelier
Konstrukce a technické zařízení
Dům navrhujeme jako dřevostavbu z masivních dřevěných panelů (DEKPANEL) zateplených dřevovláknitou izolací. Krov bude klasický dřevěný, opět zateplený dřevovláknitou izolací. Z důvodu volné dispozice bude nutné v některých místech vynést vaznice ocelovým rámem skrytým do předstěn. Po zpracování studie došlo ještě ke změně založení – dům bude založen na XPS a ŽB desku.
Vytápění je navrženo elektrické (topné rohože/sálavé panely/žebříky), ohřev teplé užitkové vody a rekuperaci vzduchu zajišťuje VZT jednotka s aktivní rekuperací. Předpokládáme doplnění FV systému o výkonu 3,51 kWp.
Půdorys 1NP.
Půdorys 2NP.
Feng-shui aneb energie trochu jinak
Spolupráce s Terezou nám v první fázi definovala dispozici. Vzhledem k tomu, že majitelé budou v dřevostavbě i pracovat, snažili jsme se místnosti pro různé činnosti rozmístit co nejpříznivěji pomocí techniky letící hvězdy. Vznikla díky tomu i nečekaná poloha schodiště, které přidává na velkorysosti obytného prostoru.
Foto: archiv ARCHCON atelier
Foto: archiv ARCHCON atelier
Energetika a souvislost s rozpočtem
V průběhu studie proběhla i energetická optimalizace do pasivního standardu dle dotačního programu Nová zelená úsporám (prováděl Lukáš Pučelík, Porsenna o.p.s.)
- Náš koncept by bez úprav splnil kategorii b.0. byl by nutný FV systém o velikosti 3,78 kWp (14 ks FV panelů).
- Varianta 1 by pomocí úprav stavebního řešení (zejména změna tloušťky izolací), změny parametrů výplní otvorů (kvalitnější profily, částečné použití solárního zasklení) a při doložení podrobného hodnocení tepelných mostů splnila kategorii b.1. byl by nutný FV systém o velikosti 3,51 kWp (13 ks FV panelů).
- Varianta 2 by pomocí úprav stavebního řešení (zejména změna tloušťky izolací), změny parametrů výplní otvorů (bezrámové profily, částečné použití solárního zasklení) a rozměrové změny oken (zejména zvětšení) splnila kategorii b.1. tato varianta nebyla v rozpočtu hodnocena. byl by nutný FV systém o velikosti 3,78 kWp (14 ks FV panelů).
- Varianta 3 by pomocí větších úprav stavebního řešení (zejména změna tloušťky izolací), změny parametrů výplní otvorů (bezrámové profily, částečné použití solárního zasklení) větší rozměrové změny oken (zejména zvětšení) a při doložení podrobného hodnocení tepelných mostů splnila kategorii b.2. byl by nutný Fv systém o velikosti 5,13 kWp (19 ks FV panelů).
pozn.: Souběžně s energetickým hodnocením zpracovávala realizační firma Jaroslav Jiruška, DŘEVOSTAVBY BISKUP s.r.o.) rozpočet, během kterého byly posouzeny i varianty navržených úprav.
Symbol domu
U vstupní partie bylo zapotřebí nasměřovat energii do domu a trochu ji zjemnit a zpomalit. K tomu nám pomáhá vlnící se cestička k domu, doplnění treláže na konci terasy a umístění lavičky u vstupu. Na stěnu proti vstupu od carportu jsme umístili symbol domu "Strom života".
Na opačné straně domu máme za úkol vytvořit bezpečí „želvu" - pojali jsme proto tuto fasádu téměř bez oken a omítnutou, v exteriéru zde bude svahování terénu doplněné o kameny, či keře, které želvu podpoří.
Foto: archiv ARCHCON atelier
Foto: archiv ARCHCON atelier
Článek připravila: Irena Truhlářová ARCHCON atelier s.r.o.
PASIVNÍ domy - jak se staví, jak se v nich žije...
- Návrh a stavba pasivního domu
- Technologie
- Projekty a realizace
- Zkušenosti
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi. Přes 220 stran informací pouze za 85 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Pasivní domy”
-
Nová ročenka PASIVNÍ domy 2021 právě vychází!
Co čeká stavebníky od 1.1.2022? Jak se žije v pasivním domě? Vyplatí se dotace Nová zelená úsporám? Pátráte po zkušenostech a referencích lidí, kteří už v pasivním domě bydlí?…
-
Malý, pěkný a účelný dům mu splnil představy o energeticky úsporné dřevostavbě
Miroslav patří na poli stavitelství jednoznačně mezi ty zkušené. Nejen že v oboru pracuje, ale nestavěl svůj dům poprvé. Proto jeho představy o bydlení měly poměrně jasné kontury.…
-
Myšlenka nezávislého a minimalistického bydlení se pro ně stala symbolem svobody
Na začátku byla tříčlenná rodina a sen o malém domě. Zaseté semínko začalo klíčit, ale že mu to bude trvat přes osm let, nikdo nečekal. Nyní tu však stojí – pasivní dům plný…
-
Svůj dům ze slámy si postavil vlastníma rukama. Teď radí ostatním, jak si takový dům postavit
Než se pustíte do stavby domu svépomocí a začnete přicházet o sladké iluze, zatímco budete tančit s lopatou na staveništi a řešit první záludné detaily, popovídejte si s Janem…