Tisk
Kvalitní izolace podkroví garantuje pohodu i úsporu

Kvalitní izolace podkroví garantuje pohodu i úsporu

Komerční sdělení | Úterý, 14. srpen 2018 |

Přidat na Seznam.cz

Dům, stejně jako každé jiné těleso, ztrácí a získává teplo přes svůj povrch. U bytových staveb jsou tímto nejslabším místem nejčastěji střechy. Vnitřní teplo uniká střechou více než stěnami proto, že teplý vzduch zkrátka stoupá vzhůru. Střecha je zároveň nejvíce ochlazovanou plochou – rozdíl interiérové a exteriérové teploty je zde většinou největší a k dalšímu ochlazování skrz ní dochází například vlivem dlouhovlnné radiace a sněhové pokrývky.

Střechy jsou slabým místem i z hlediska tepelných zisků (letní přehřívání), protože převážná část energie ze slunce dopadá právě na ně. Správná volba materiálu izolace podkroví je proto vzhledem k tepelnému komfortu a úsporám energií klíčová – garantuje trvale kvalitní ochranu před nechtěnými energetickými ztrátami a zisky a tím výrazně ovlivňuje přímé náklady na vytápění a chlazení.

 9 dobrých důvodů pro nadkrokevní izolaci

Obvyklý princip zateplení šikmé střechy mezi- a pod krokvemi ustupuje dnes již standardním systémům nadkrokevních izolací. Existuje pro to celá řada důvodů, a to zejména:

 • větší spolehlivost parotěsnosti a vzduchotěsnosti uzavření konstrukce
 • vyloučení vzniku tepelných mostů – vrstva tepelné izolace není přerušená krokvemi ani jinými konstrukcemi (10 – 20% úspora oproti pod- a mezikrokevnímu zateplení)
 • úspora prostoru v interiéru (např. krokve 160 mm, izolace 260 mm = 100 mm k dobru)
 • otevřený podhled v interiéru, přiznaná dřevěná konstrukce střechy bez dalších zbytných vrstev
 • rychlá montáž – systém zateplení nad krokvemi je snazší a rychlejší na provedení, zcela odpadá instalace pomocných konstrukcí podhledů pod krokvemi
 • snížení rizika poničení parozábrany průnikem kotvení podhledů, zásuvek ad.
 • eliminace chyb instalace tepelné izolace a parozábrany ve styku s tvarově složitými konstrukčními prvky krovů (kleštiny, světlíky ad.)
 • možnost kombinace se systémy zateplení mezi a pod krokvemi
 • minimalizace akustických mostů - krokve se stávají vlivem své tuhosti akustickým mostem, díky kladení izolace nad krokve můžeme dosáhnout už u tloušťky izolace 200 mm vzduchovou neprůzvučnost RW≥ 52 dB
 • v neposlední řadě se to vyplatí! Náklady na tepelné izolace činí jen asi 3–5 % investičních nákladů na vestavbu podkroví- a vrátí se vám již za několik let díky nižším nákladům na vytápění.

skladba-sikme-strechy

ISOVER vyvíjí nadkrokevní systém více než 15 let, ten současný a neustále inovovaný nabízí několik užitečných vylepšení. Tím prvním je vytvoření varianty v kombinaci s trámky z polystyrenu, tj. nahrazení původních nosných trámků z minerální vlny (Isover TRAM MW) ekvivalentem z polystyrenu (Isover TRAM EPS), který zajišťuje maximální efektivitu z hlediska tepelné izolace.

isover-varioDalším vylepšením je nová parobrzda Isover Vario® XtraSafe opatřená speciálním rounem, které při kontaktu s krokvemi funguje podobně jako suchý zip. Díky této parobrzdě je systém v případě netěsností schopen vysychat i směrem do interiéru. V zimním období se parobrzda chová jako každá jiná parotěsná (v zásadě také vzduchotěsná) vrstva, ale v létě se její vlastnosti vlivem změn relativní vlhkosti vzduchu mění a ekvivalentní difúzní tloušťka se snižuje z 25 m až na 0,3 m. Díky tomu je tato parobrzda, respektive celý systém Isover X-TRAM, označován jako chytrý, jelikož v případě potřeby umožní, aby stavba "dýchala" i směrem do interiéru, čímž zabraňuje nepříjemnému nárůstu vlhkosti v některých detailech či špatně větraných místech střechy.

Z řady Isover Vario® stojí za zmínku ještě nová samolepicí spojovací páska Isover Vario® XtraPatch pro přichycení folie Isover Vario® XtraSafe. Jednotlivé díly pásky 2 x 6 cm se lepí na vzdálenost 40 cm. S novou páskou se lépe manipuluje, takže ušetříte čas.

Ať už máte menší domek či rodinnou vilu, investice do nadkrokevní izolace se i přes počáteční vyšší investici spojenou s výměnou střešní krytiny rozhodně vyplatí. Jediným omezením realizace je tak deštivé počasí, všechno ostatní je ve vašich rukou.

Podrobné informace o zateplení šikmých střech a stropů najdete v brožuře, kterou si zdarma můžete stáhnout na www.isover.cz. O tištěnou brožuru si můžete napsat na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript .

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Izolace”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop