Tisk
Stínění: <small>Investice do úspor i komfortu</small>

Stínění: Investice do úspor i komfortu

DAS | Středa, 24. červen 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Jednou z oblastí, kde si možnost úspor často neuvědomujeme, přesto ale můžeme ušetřit významné částky, je zastínění budov. Nejen budov veřejných, ale i rodinných domů. Jaké jsou tedy hlavní výhody venkovního stínění a jaký typ stínění pro rodinný dům vybrat?

Chytrým řešením snížení energetické náročnosti domu je venkovní zastínění. To efektivně stíní, když je potřeba, a naopak díky pronikajícím slunečním paprskům vytápí, pokud chceme. Úspor lze dosáhnout například předokenními roletami. Ty působí jako pevný, elegantní pancíř spouštějící se před okna, složený nejčastěji z hliníkových lamel. Lamely jsou vyplněné polyuretanovou pěnou, takže jsou zároveň dobrým izolačním prvkem. Lamely spuštěné v zimě na noc před okna úniky tepla významně sníží. Předokenní rolety navíc představují významnou překážku proti násilnému vniknutí do domu. Dalším typem stínění, pomocí kterého lze dosáhnout úspor i pohody, jsou venkovní žaluzie, které disponují výhodou naklápění jednotlivých lamel.

Collonges 2013 Semaphore 073Venkovní zastínění je vhodné doplnit i dobře navrženým ovládáním. Teprve to zajistí, že se celé zastínění bude chovat jednotně jako dobře fungující systém. A nepřipustí zapomínání, které je lidem vlastní. Zásluhou ovládání lze dům zastínit, jakmile vyjde slunce, stejně tak je ho možné projasnit, když se stmívá nebo je pod mrakem. Na noc se pak mohou stínící prvky automaticky spustit a obyvatelé domu můžou klidně spát. Zastínění lze nastavit podle požadavků na míru úspor i nároků na osobní komfort a bezpečí.

Samostatnou kapitolou se stávají pasivní domy. V budově citlivě hospodařící s dostupnými tepelnými toky může nekontrolované zacházení se sluneční energií způsobit velké teplotní výkyvy nebo nepřiměřenou spotřebu energie. Náročné požadavky na funkčnost stínicí techniky v závislosti na čase, roční době, sluneční aktivitě a případně vnitřní či vnější teplotě zvládne splnit vhodně zvolený řídicí systém. Toto automatické řízení dokáže skloubit požadavek na snížení energetické náročnosti budovy, zachování zrakové pohody uvnitř interiéru a současně umožnit uživatelům kdykoliv si přizpůsobit polohu stínícího prvku podle aktuální potřeby.

Více informací na www.ovladamezaluzie.cz a www.ovladamerolety.cz

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Okna, dveře, výplně”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop