Časopis sruby&roubenky 2/2016
Tento článek vyšel v: Časopis sruby&roubenky 2/2016
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 40 Kč
Objednat časopis
Tisk
Dřevostavba ze seníku: <small>Bydlet se dá i v dřevěné salaši</small>

Dřevostavba ze seníku: Bydlet se dá i v dřevěné salaši

Michal Babor | Středa, 28. červen 2017 |

Když koncem 18. století farmáři na slunných svazích švýcarského údolí Val de Bagnes postavili dřevěnou salaš, určitě netušili, že o dvě stě let později se tu místo skladování sena a obilí bude bydlet. Nejde o výjimečnou záležitost – poptávka po konverzích alpských užitkových budov je tak silná, že vznikají architektonická studia a stavební firmy, které se zabývají pouze touto činností.

Dřevostavby, salaše a mazoty

Městečko Sarreyer není na první pohled ničím zajímavé – neleží ani v těsném sousedství lyžařských areálů, nevedou tudy žádné turistické stezky a k horské přehradě na řece Dranse je to přes deset kilometrů. Přesto se stalo oblíbeným letoviskem zejména mladší generace, do jejíhož životního stylu i dovolená na chalupě přesně zapadá. Nepředstavujme si ale v tomto případě žádné hospodářské stavení. Typickou stavbou jsou tu totiž tradiční dřevěné stodoly zvané mazot. Stavěly se na pilotách a plochých kamenech, aby se dovnitř nedostaly myši, protože většinou fungovaly jako sýpky, seníky nebo chlévy. Dnes jim jejich majitelé vracejí tvář, ale jejich duši mění. Tak jako v případě JS´Barn – nevelkého seníku, který po konverzi slouží k víkendovému bydlení.

Co je to konverze stavby?
Pokud při rekonstrukci stavby dojde ke změně v jejím využívání a mění se její vzhled, hovoříme o konverzi. Předmětem konverze jsou většinou starší budovy, které ztratily svůj původní význam nebo využití v současnosti.

horní patro rekonstrukce staré dřevostavbyhorní patro seník rekonstrukcespodní patro rekonstrukce dřevostavby seník
jídelní stůl seník rekonstrukcepůvodní stav seníku před rekonstrukcíseverní fasáda hotová rekonstrukce seníkuj
Dřevostavba alá seník má sendvičovou konstrukci

Stavební úpravy byly poměrně náročné – původní stavba byla trám po trámu rozebrána, všechny prvky dostaly své evidenční číslo a byly převezeny do truhlářské dílny, kde prošly obnovou. Protože od začátku bylo jasné, že nová stavba bude mít sendvičovou konstrukci, aby mohla být využívána pro bydlení, byly trámy důkladně opracovány a ztenčeny.

Mezitím byl na místě samém upraven terén a vybudována železobetonová spodní stavba. Na ní pak vyrostla skeletová konstrukce se sendvičovou skladbou. Původní renovované trámy dnes tvoří de facto fasádní obklad, nicméně ten, kdo průběh stavby neviděl, by neřekl, že jde vlastně o novostavbu. Okna respektují měřítko domu a byla umístěna tak, aby zhruba odpovídala původním otvorům ve fasádě. Jedinou výjimku tvoří velká prosklená plocha v severní fasádě, která osvětluje schodiště. Aby nepůsobila příliš rušivě, je částečně zakryta latěmi. Zvláštní péče byla věnována také nábytku a interiérovému vybavení, pro jehož výrobu bylo částeně použito dřevo z vnitřní konstrukce seníku.

Laurent Berset, architekt
Bráníme architekturu zakořeněnou v sociálním a kulturním kontextu, moderní a šetrnou ke svému okolí. Mým snem je mít více času na práci na tisíc projektů, které nosím v hlavě. Říkají mi snílek, miluji překvapení a nebojím se jít tam, kam se jiní ostýchají vkročit.

www.alparchitecture.ch

Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”

Více článků »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

 • FOR PASIV 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR THERM 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /
 • FOR WOOD 2020
  6. 2. 2020 - 8. 2. 2020
  / PVA EXPO PRAHA, Beranových 667, Praha 9 – Letňany /

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop