Jiří Kuthan | Pátek, 14. červen 2019 |

Velkorysá vila pro jednu rodinu je sice krásné, ale ne příliš ekonomické řešení. Proč tedy nevyužít její potenciál a nevytvořit komfortní bydlení hned pro několik rodin? Přesně s tímto smělým přáním oslovili majitelé nemovitosti Adam a Ladislava architekty studia AEIOU a začal vznikat nápad, jak z rodinného domu vykouzlit vícegenerační objekt se třemi byty. Dřevo bylo i tentokrát nepostradatelným pomocníkem.
Stavební úpravy a rekonstrukce starší vily
Cílem stavebních úprav bylo jediné: objekt starší vily přebudovat tak, aby v každém patře domu byl samostatný byt s vlastním vstupem. Výsledkem jsou tři bytové jednotky: byt 2+1 s užitnou plochou 85 m2, byt 3+kk o ploše 85 m2 a byt 2+kk s plochou 75 m2. Základní myšlenka celého konceptu spočívá v přiznání původních i nových částí stavby po formální, provozní, ale i materiálové stránce. Nové objemy domu tak jakoby prorůstají dovnitř nebo ven v každém podlaží domu, střechu nevyjímaje.
Stavební úpravy vyžadovaly i razantnější zásahy do konstrukce – například odstranění stávajícího dvouramenného schodiště v jižní části dispozice. Nové ocelové dvouramenné schodiště sice kopíruje umístění toho předchozího, ovšem vzhledem k užší geometrii ponechává více prostoru kolem.
Výraznou změnou je také rozšíření zádveří, kde vznikl prostor pro samostatný vstup do bytu v přízemí a současně nástup na nové domovní schodiště – hlavní komunikační prvek v domě.
Rekonstrukce bytu
V bytě umístěném v patře domu vzaly za své všechny příčky kromě těch mezi ložnicemi. Vznikl tak jedinečný otevřený obytný prostor zahrnující kuchyň s ostrůvkovou linkou, jídelní kout a obývací pokoj neboli salónek. Stěžejním a dominantním prvkem otevřeného prostoru je zděný víceúčelový blok vymezující koupelnu s původní litinovou oválnou vanou, kuchyni, spíž a prostor pro lednici. Nedílnou součástí konceptu interiéru je také vestavěný nábytek v podobě knihovny, šatní skříně a policové stěny v salónku. Hlavní funkční plochy bytu od společenské přes jídelní, kuchyňskou až po hygienickou jsou řazeny na jedné ose a rafinovaně vizuálně propojeny.
Rekonstrukce podkroví
Podkroví skýtá obdobnou dispozici, jakou najdeme v patře domu, ovšem obohacenou o jedinečnou atmosféru bydlení pod střechou. Půdní byt je otevřený do konstrukce krovu, výjimkou je pouze ložnice, nad níž je umístěno mezipatro jako úložný či obytný prostor přístupný po žebříkovém schodišti z obývacího pokoje. V některých místech podlaha překrývá vazné trámy konstrukce krovu a jsou tak vytvořená vyvýšená „pódia".
Konstrukce přistavěných částí domu jsou navrženy jako dřevostavby, v exteriéru opatřeny modřínovými latěmi v šikmém směru a v interiéru obloženy svisle kladenými smrkovými palubkami. Dřevěný povrch kontrastuje s vápenocementovými omítkami a probarvenou vápennou kletovanou omítkou v koupelně v prvním patře. Aby byl dojem otevřenosti obytného prostoru dokonalý, není příčka oddělující hygienické zázemí vyzděna až do stropu. Centrální prostor díky tomu působí ještě vzdušněji.
Lodžie na jižní straně je přestavěna na pracovnu a stávající dva pokoje zůstávají beze změny.
Architektonickým bonbonkem je kruhové okno s nerezovou balotinovanou šambránou v uličním štítu střešního vikýře, které rámuje panorama města a v interiéru vytváří prostor pro odpočinek a netradiční sezení.
Připravila Lucie Němcová
Foto: Jakub Holas
Vaše komentáře (0)
Nejnovější články v kategorii “Rekonstrukce”
-
Starou roubenku uprostřed lesa úplně rozebrali a vytvořili její dokonalou repliku
Jedno místo, jeden genius loci, dvě stavby. Roubenka na odlehlém místě uprostřed lesa vypadá, jako by tady stála věky. Zda ano či ne, nelze říci jednoznačně, její osud je trochu…
-
Větrný mlýn ve Velkých Těšanech se podařilo díky rozsáhlé rekonstrukci zachránit a zachovat tak jeho dávnou minulost
Mlýnů bývalo na našem území mnoho, ovšem těch větrných, nazývaných „větřáky", bylo spíše poskrovnu. Byly totiž velmi vybíravé, pokud šlo o vhodné území. Musely být…
-
Promyšlená rekonstrukce s nevšedními prvky pasivního domu proměnila původně zchátralou faru k nepoznání
Když michelský farář oslovil architekta Josefa Tlustého s dotazem na konzultaci ohledně technického stavu objektu fary a možností její renovace, byla jasné, že kompletní rekonstrukce…
-
Po dlouhých letech v zahraničí se vrátil zpět do Čech, kde rekonstrukcí zachránil dvě stě let starou poloroubenku
Sedm let byl pastevcem na horách a vyráběl sýr. Životem v přírodě s chovem koz a koní začala v mládí Petrova emigrace ve Švýcarsku, ze které se po více než čtyřiceti letech vrátil…