Tisk
Nátěry z přírodně obnovitelných zdrojů

Nátěry z přírodně obnovitelných zdrojů

Redakce | Pondělí, 19. březen 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Při výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních podmínek. Z tohoto hlediska jsou na tom nejlépe nátěrové hmoty vycházející z přírodních obnovitelných surovin – tedy přírodní oleje a vosky.

Ty mají většinou menší odolnost, ale jakékoliv defekty stačí jednoduše opravit lokálním nátěrem – na rozdíl od barev ředitelných vodou nebo syntetickými rozpouštědly, které se musí celoplošně obrousit, než můžeme přistoupit k jejich opravám.

Vodou ředitelný nátěr nevniká hluboko do dřeva

ACOLOR (5)Vodou ředitelné barvy se vyrábějí na základě alkydových nebo akrylátových pryskyřic a nevnikají tak hluboko pod povrch jako nátěrové hmoty ředěné syntetickými rozpouštědly. Syntetické barvy mají nevýhodu v dlouhé době schnutí, navíc ucpávají póry dřeva a zabraňují mu tak vytvářet v interiéru příjemné mikroklima. Oba druhy barev mají samozřejmě i mnoho kladných vlastností, na jejichž základě se pro užití konkrétního typu rozhodneme.

 

Nátěry na přírodním základu

ACOLOR 9ACOLOR 8Přírodní nátěrové hmoty dnes používáme jak v interiéru, tak v exteriéru a četnost jejich použití rok od roku stoupá. Přírodní oleje a vosky se snadno nanášejí a udržují, dřevina se při jejich použití ale přirozeně zabarvuje a jejich obnova se tak musí provádět častěji. Jsou však přátelské k životnímu prostředí a především vytvářejí zdravotně nezávadné klima. Exteriérové nátěry jsou samozřejmě více namáhané a jejich odolnost je vystavena silnému UV záření a působení vlhkosti.

 

UV záření nemá šanci

ACOLOR 7Řešení problému s UV zářením představují nanočástice oxidu zinečnatého přidávané do vodou ředitelných barev. Po skončení jejich životnosti je nutné celou plochu obrousit a nátěr aplikovat znovu. Výrobek Horsemen Woodcare Zödarol, který ve spolupráci s firmami Avalo a CaryaWood vyvinula společnost Acolor, vychází z přírodně obnovitelných surovin. Vznikl prolnutím 300 let staré finské tradice a nejnovějších technologií v oblasti ochrany dřeva a úspěšně prošel normovými zkouškami, při kterých je simulováno extrémní namáhání v míře odpovídající pěti rokům. Tento nátěr nevyžaduje žádnou základovou barvu, stačí pouze provést dva nátěry stejnou hmotou, jeho životnost je naprosto srovnatelná s vodou ředitelnými barvami obsahujícími nano částice a mnohem lépe se opravuje, naprosto bez nutnosti jakéhokoliv broušení.

Vaše komentáře (1)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Stavební chemie”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop