Tisk
Sádrové omítky dobře vypadají a zajistí zdravé mikroklima v interiéru

Sádrové omítky dobře vypadají a zajistí zdravé mikroklima v interiéru

Michal Doležel | Úterý, 16. únor 2016 |

Přidat na Seznam.cz

Sádrové omítky nabízejí nejen vysokou estetickou kvalitu, ale také možnost oprav bez narušení výsledného vzhledu. Dobře dýchají a mají pozitivní vliv na klima v interiéru. Použít se samozřejmě dají také v dřevostavbách.

 

Sádrové omítky patří k osvědčeným materiálům, které dokážou zlepšit kvalitu vašeho bydlení, a to nejen estetickou, ale také ryze praktickou. Dokonale hladký povrch, na němž se nedrží prach ocení hlavně alergici. Mezi další výhody patří schopnost sádry dýchat a přijímat vzdušnou vlhkost. Díky tomu se v interiéru snáze udržuje příjemné stabilní mikroklima bez výrazných výkyvů vzdušné vlhkosti.

Aplikace je rychlá a po získání zkušeností s pracovními postupy také docela snadná. Ideální příležitost pro využití sádrových omítek se nabízí pro novostavby z geometricky přesného zdiva. Schopnost opticky bezchybně sjednotit plochy z různých stavebních materiálů se výhodně uplatní u rekonstrukcí.

Ani dřevostavby se ale nemusejí sádrovým omítkám vyhýbat. Na dřevěný podklad (CLT panel, OSB deska) se ale doporučuje použít adhezní můstek (speciální směs pojiv a křemičitého písku), někteří řemeslníci  navíc do omtíky na OSB deskách vpravují ještě perlinku. Pokud budete na výslednou omtíku nanášet ještě malbu, je možné použít ještě penetrační nátěr, který sjednotí savost podkladu.

podklad pro sádrovou omítku

Výhody a nevýhody sádrových omítek

Na první pohled jsou sádrové omítky charakteristické dokonale hladkým povrchem. Na bezchybnou aplikaci však má velký vliv zručnost řemeslníka. Řada stavebníků se také raději naučí zhotovit sádrové omítky svépomocí. I to jde a průměrně zručným laikům se po chvíli tréningu většinou povede obstojný výsledek. Sádrové omítky u nás nemají tak dlouhou tradici, proto buďte při výběru dodavatele obezřetní a pátrejte předem po referencích.

Sádrové omítky se zhotovují v jednom kroku, což na stavbě šetří peníze i čas. Právě rychlost realizace patří k hlavním výhodám tohoto materiálu. Během tuhnutí sádrové omítky nesesedají a nepraskají.

Vhodné pro alergiky

Výsledná omítka je připravená pro nanesení malířských barev, keramických obkladů nebo tapet. Sádrové omítky se hodí do všech místností včetně koupelny a kuchyně. Obecně jsou ale měkčí než vápenocementové, snadná opravitelnost však tuto potenciální nevýhodu eliminuje.

Na hladkém povrchu sádrových omítek neulpívá prach, což ocení hlavně alergici. Kontakt se sádrou během aplikace nezpůsobuje podráždění kůže, jak tomu bývá u vápenocementových produktů. Sádra ve vytvrzeném stavu bývá řazena k zdravotně naprosto nezávadným materiálům a svým přírodním vzhledem dobře doplňuje třeba pohledové dřevo nebo hliněné omítky.

Michal Doležel

Již několik let popularizuji stavební technologie a design s drobným akcentem k trvalé udržitelnosti a přírodním materiálům. Chápu to jako poslání. Jsem také opatrný sadař a včelař teoretik.

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Stavební chemie”

 • Zateplovací systém pro domy s dřevěným nosným rámem Cemix THERM P WOOD

  Zateplovací systém pro domy s dřevěným nosným rámem Cemix THERM P WOOD

  Špičkový certifikovaný zateplovací systém Cemix THERM P WOOD řeší úskalí při zateplování objektů s nosnou konstrukcí z dřevěného rámu opláštěného velkoplošnými deskami…

 • ACOLOR: Ochrana dřeva doma i venku

  ACOLOR: Ochrana dřeva doma i venku

  Při výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních…

 • Dřevostavba a její lepidla

  Dřevostavba a její lepidla

  Lepidlům na přírodní bázi jako je např. kostní klih, albuminová či kaseinová, již dávno v běžné praxi odzvonilo – jsou velmi drahá na výrobu a především nejsou odolná vodě a…

 • BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

  BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

  Na českém trhu se dnes nabízí široké spektrum výrobků s různým použitím, poskytující dřevěným povrchům rozlišné charakteristiky a stupně vlastnosti ochrany. Nejčastěji se…

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

 • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop