Sruby & roubenky

Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Stavební chemie

Zateplovací systém pro domy s dřevěným nosným rámem Cemix THERM P WOOD

Komerční sdělení | Čtvrtek, 18. srpen 2016

vrstvy zateplení a omítekŠpičkový certifikovaný zateplovací systém Cemix THERM P WOOD řeší úskalí při zateplování objektů s nosnou konstrukcí z dřevěného rámu opláštěného velkoplošnými deskami (překližované, OSB, sádrovláknité, cementotřískové apod.), kdy je třeba systém upevnit přímo k těmto podkladům.

 

Sádrové omítky dobře vypadají a zajistí zdravé mikroklima v interiéru

Michal Doležel | Úterý, 16. únor 2016

sádrové omítky aplikace ve dřevostavbách- perexSádrové omítky nabízejí nejen vysokou estetickou kvalitu, ale také možnost oprav bez narušení výsledného vzhledu. Dobře dýchají a mají pozitivní vliv na klima v interiéru. Použít se samozřejmě dají také v dřevostavbách.


Líbil se Vám článek?
 

ACOLOR: Ochrana dřeva doma i venku

Dagmar Šimonová | Středa, 23. říjen 2013

applying-tung-oilPři výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních podmínek. Z tohoto hlediska jsou na tom nejlépe nátěrové hmoty vycházející z přírodních obnovitelných surovin – tedy přírodní oleje a vosky.

Dřevostavba a její lepidla

Administrator | Středa, 18. září 2013

lepené dřevo - OSB deskyLepidlům na přírodní bázi jako je např. kostní klih, albuminová či kaseinová, již dávno v běžné praxi odzvonilo – jsou velmi drahá na výrobu a především nejsou odolná vodě a mikroorganismům. Chemický průmysl již v minulém století vyprodukoval velké množství chemických koktejlů pro různorodé aplikace v dřevařském průmyslu. Emise některých lepidel byly vysoké – dnes jsou však upraveny ve prospěch zdraví zákazníků.

 


Když pomineme roubenky či sruby, tak všechny ostatní systémy na bázi dřeva jsou velmi náročné na vzduchotěsnost a tvarovou stálost své obálky. Vzduchotěsnost=úspora energií. Vzduchotěsnosti však nedocílíme prkny sraženými k sobě a vycpávkou z hlíny a mechu – musíme užít různorodá lepidla a tmely. BSH, KVH, OSB, DTD, LVL a jiné materiály pro dřevostavby, jsou vždy lepeny. U konstrukčních prvků docilujeme homogennosti a vyšší tvarové stálosti. U deskových materiálů vysoké tuhosti, odolnosti vůči vodě a především neprodyšnosti (dle požadavků na difuzní odpor). Praxe je taková, že se často ani z technického listu výrobku zákazník nedozví, jaké lepidlo je užito v daném výrobku - emisivita je však uváděna. Moderní dřevostavba dociluje své kvality jedině za pomoci lepidel – znáte lepidla ve své dřevostavbě?

lepení dřeva - formaldehyd

 

Polyuretanové - MDI

Využívají se k výrobě OSB desek s označením ECO. MDI (methylen difenyl diisokyanát ) pojivo neobsahuje formaldehyd, proto je měřitelný obsah formaldehydu emitujícího z desek nutné přičítat přírodní formě formaldehydu, vyskytujícího se pouze v použité dřevní hmotě. Polyuretanová lepidla jsou obecně vodovzdorná, dobře plní spáry a jsou rychle tvrdnoucí. Většina PU lepidel je však náchylná na UV záření, proto při venkovním použití musí být dosaženo minimální lepené spáry a povrch výrobku musí být opatřen nátěrem s dobrou UV ochranou. Cena lepidel je vysoká.

 

Močovinoformaldehydová lepidla – UF

Lepidla jsou bezbarvá, nevodovzdorná a jejich cena není vysoká. Lepidla jsou dvousložková a tvrdí se 15% roztokem chloridu amonného. Do lepidel se používají plniva (např. dřevní moučka). UF lepidla jsou nejrozšířenějším druhem u dřevařských podniků - používají se např. pro výrobu DTD desek (dřevotřísky). Vytvrzování probíhá již od 10 až do 150°C. Lepená spára je bezbarvá. Nevýhodou je minimální lepená spára (nevyplňuje větší spáry), nulová odolnost proti vodě a uvolňování formaldehydu.

U nás běžné obchodní názvy: DIAKOL, DUKOL, DIAMELKOL, UMAKOL-C

 

Fenolformaldehydová lepidla - PF

Lepidla jsou plně vodovzdorná (i vodě s vyšší teplotou) s tmavým zabarvením, odolná stárnutí a mikroorganismům. Využívají se např. pro lepení nosníků, které jsou exponovány povětrnostním vlivům. Vytvrzují za zvýšené teploty v rozmezí od 130 do 160°C či za pomoci tvrdidla - 50% roztoku kyseliny paratoluensulfonové. Nevytvrzené lepidlo je rozpustné vodou - znečišťuje odpadní vody. Karcinogenního formaldehydu lepidlo obsahuje minimum.

U nás běžné obchodní názvy: FENOKOL, DUREZIT, UMAFORM. UMACOL-B.

 

Melaminformaldehydová lepidla – MF

Lepidla jsou bezbarvá, vodovzdorná a vykazují vysoké pevnostní vlastnosti. Vytvrzují za teploty 140°C bez užití tvrdidla. Nejběžnějším použitím je tzv. laminace DTD desek (nábytek). Tato lepidla obsahují karcinogenního formaldehydu minimum.

 

Polyvinylacetát – PVAC

Je nejběžnější truhlářské lepidlo charakteristické vůně. Vyrábí se ve všech třídách odolnosti vůči vodě od D1 až do D4. Lepené spáry jsou bílé až čiré, velmi pevné. Lepidlo je disperzní a je možné jej pro méně náročné aplikace ředit vodou. Formaldehyd neobsahuje – není zdraví škodlivé. Např. obecně známé lepidlo HERKULES, které je snad v každé domácnosti, je také PVAC (avšak s odolností D1 a ředěné).


Líbil se Vám článek?

BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

Dagmar Šimonová | Středa, 11. září 2013

pergola1Na českém trhu se dnes nabízí široké spektrum výrobků s různým použitím, poskytující dřevěným povrchům rozlišné charakteristiky a stupně vlastnosti ochrany. Nejčastěji se můžeme setkat s nabídkou tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Často pak nastává nesnadná situace pro jaký typ nátěrové hmoty se rozhodnout. Při výběru vhodného ochranného systému je zejména zapotřebí vzít v úvahu, čeho a jakými prostředky chceme dosáhnout.

Formaldehyd umí i zabíjet

Petr Houška | Středa, 03. duben 2013

Slovo formaldehyd je dnes v podvědomí lidí označeno jako „něco" chemického – nebezpečného a je třeba se vyvarovat jakékoliv expozici. Formaldehyd je nejjednodušší organickou sloučeninou ze skupiny aldehydů, která byla na naší planetě dříve jak lidstvo - jeho množství však neohrožovalo žádné živé organizmy – například nedílná součást plynných produktů lesních požárů apod.

formaldehyd1

Líbil se Vám článek?

SIKA: Stavební chemie a hydroizolace pro dřevostavby

Dagmar Šimonová | Středa, 26. září 2012

SIKA - stavební chemie a hydroizolace pro dřevostavbySpolečnost Sika CZ, s.r.o. nabízí širokou škálu kvalitních produktů jak pro velké stavební firmy, tak i drobné řemeslníky a kutily. Široké portfolio produktů je možné uplatnit na všech typech staveb a svoji jedinečnost na trhu podtrhuje především systémovým řešením a vysokou kvalitou švýcarského výrobce.

Nátěry z přírodně obnovitelných zdrojů

Petr Houška | Pondělí, 19. březen 2012

ACOLOR (3)Při ACOLOR 7výběru vhodných nátěrových hmot existuje samozřejmě mnoho kritérií, podle kterých se můžeme řídit. Snadná a rychlá opravitelnost nátěru by měla být jednou z prvních podmínek. Z tohoto hlediska jsou na tom nejlépe nátěrové hmoty vycházející z přírodních obnovitelných surovin – tedy přírodní oleje a vosky. Mají většinou menší odolnost, ale jakékoliv defekty stačí jednoduše opravit lokálním nátěrem – na rozdíl od barev ředitelných vodou nebo syntetickými rozpouštědly, které se musí celoplošně obrousit, než můžeme přistoupit k jejich opravám.


Líbil se Vám článek?

Falunská červeň na fasádě dřevostavby: odvážná i elegantní

Michal Babor | Čtvrtek, 02. červen 2011

sv2I na našich novostavbách i chalupách se objevuje typická červená fasádní barva. Něco mezi rezavou, hnědou a červenou, jedinečný odstín. Můžete ji vidět na Šumavě, v Krkonoších... čím více na sever, tím je častější, ve Švédsku je jako doma. A to doslova – doma tady také je.


Líbil se Vám článek?
  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?