Tisk
BASF: <small>Členění nátěrových hmot na dřevo</small>

BASF: Členění nátěrových hmot na dřevo

Dagmar Šimonová | Středa, 11. září 2013 |

Přidat na Seznam.cz

Na českém trhu se dnes nabízí široké spektrum výrobků s různým použitím, poskytující dřevěným povrchům rozlišné charakteristiky a stupně vlastnosti ochrany. Nejčastěji se můžeme setkat s nabídkou tenkovrstvé nebo silnovrstvé lazury. Často pak nastává nesnadná situace pro jaký typ nátěrové hmoty se rozhodnout. Při výběru vhodného ochranného systému je zejména zapotřebí vzít v úvahu, čeho a jakými prostředky chceme dosáhnout.

Tenkovrstvá lazura

Pro úpravu plotového oplocení, které patří k dřevěným dílcům vykazující velké rozměrové změny, spojené se značným namáháním povrchu, je nejlepší volbou tzv. tenkovrstvá lazura. Lazura je pak schopná společně pracovat s pohybem dřeva, neboli nepraskat a neodlupovat se. Také se více vpenetrovává/vpíjí do dřeva, kopíruje strukturu dřeva a zvýrazňuje jeho kresbu.

2Typickým představitelem je tenkovrstvá lazura na vodní bázi Prince Color® Decotop SAL. Nabízí vynikající ochranu celé řady dřevěných povrchů v interiérech i exteriérech s minimem škodlivých látek. Obzvlášť je vhodná pro vnitřní prostředí, kde plochy a místnosti ošetřené tímto druhem lazury, jsou zakrátko obyvatelné (není nutno čekat na všemi známé odvětrání). V exteriéru jsou zase ocenitelné její krátké čekací časy mezi aplikacemi jednotlivých vrstev, zajištěné rychlým prosycháním. Vytváří vysoce elastický film, umožňující dřevu dýchat. Materiál (nátěr) byl také testován v souladu s EN 71-3 splňující „Bezpečnost hraček".

Středněvrstvá lazura

Hlavní předností tohoto nového trendu nátěrové hmoty, je vyšší tloušťka ochranného filmu. Zabezpečující delší životnost a větší odolnost proti UV záření. V průběhu času dochází totiž vlivem povětrnostních podmínek k vysokému namáhání lakového filmu, doprovázeného zpravidla úbytkem povrchové vrstvy. Důsledkem je snížení jak ochranné funkce, tak estetického vzhledu nátěru. Tloušťka lakové vrstvy hraje tedy v tomto případě velice zásadní roli v životnosti povrchové úpravy dřeva.

1Spolehlivé řešení lze zajistit použitím středněvrstvé rozpouštědlové lazury Prince Color® Decotop SWL, která zaujímá jedno z prvních míst mezi ochrannými nátěry dřeva v exteriéru. Poskytuje výborný vzhled, dlouhou zpracovatelnost, vynikající rozliv a gelovitou konzistenci, zajišťující úsporné řešení při aplikaci (nestéká). Vytváří kvalitní vodoodpudivý film, s velmi dobrou propustností pro vodní páry. Díky těmto vlastnostem je univerzálně použitelná pro veškeré dřevěné povrchy. Především je velice vyhledávána samotnými uživateli, z důvodu své snadné aplikovatelnosti.

Silnovrstvá lazura

Tvoří na povrchu dřeva vysoce odolnou vrstvu s jedinečnou odolností proti UV záření. Silně omezuje bobtnání a smršťování dřeva. Používá se výhradně pro rozměrově stálé dřevěné prvky, jako jsou okna a dveře. Takovéto dřevěné prvky musí být dostatečně konstrukčně a fyzikálně chráněny před vniknutím vody použitím nátěru nejvyšší kvality, zapříčiňující dokonalou ochranu před přímým působením vlhkosti. Musí obsahovat dostatečné množství barevného pigmentu a jím dřevo bezpečně chránit před povětrnostními vlivy a samotným stárnutím.

3Lazura Prince Color® Decotop HQL je zařazena do impozantního, silnovrstvého UV ochranného systému (společně s penetračním přednátěrem Prince Color® Decotop UWP) na vodní bázi, který bez problému poskytuje vysokou odolnost proti povětrnostním vlivům a vodě. A to i v bezbarvém provedení! Je použitelná bez jakéhokoli omezení místa aplikace. Požadovanou dlouhou dobu životnosti jí udává vyvážená kombinace účinných látek v přednátěru a krycí lazuře.

4Samozřejmě nesmíme v silnovrstvých lazurách opomenout také rozpouštědlovou variantu a to moderní vysoko sušinovou lazuru Prince Color® Decotop HSL. Tato lazura je výjimečná svým zvýrazněním vzhledu dřevěného prvku. Již v jednom nátěru vytváří dostatečnou kvalitní ochrannou nátěrovou vrstvu s mimořádnou povětrnostní odolností a jedinečným vzhledem.

Jako nedílnou součást každého dlouho fungujícího systému pro uchování kvality dřeva, zejména v exteriéru, doporučujeme vždy alespoň 1 impregnační nátěr s ochranou proti škodlivým mikroorganismům.

Vysoká penetrační schopnost základního nátěru Prince Color® Decotop UWP, umožňuje lepší rozložení ochranných látek ve dřevě, reguluje vlhkost v samotném dřevě a v neposlední řadě zajišťuje dokonalou přilnavost nanášených nátěrů. Tento impregnační vodou ředitelný základ proniká hluboce do samotné dřevní hmoty a chrání ji převážně před zamodráním, plísněmi a houbami.

Materiály produktové řady Prince Color® Decotop tak nabízejí vysokou užitnou hodnotou nejen pro běžné spotřebitele, ale i pro profesionály. Dají se tónovat do více jak 60 odstínů a je je možné zakoupit v celé České republice prostřednictvím široké sítě Fasádních studií společnosti BASF.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Stavební chemie”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop