Základy o fotovoltaice 1

Základy o fotovoltaice 1

Redakce | Středa, 26. prosinec 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Významnou vlastností solárních článků je snadnost jejich vzájemného propojení za účelem sestavení větších celků. Tyto celky se nazývají solární moduly nebo také fotovoltaické moduly a představují základní stavební jednotky fotovoltaických systémů.

V jednom solárním panelu je běžně 36 článků o výstupním napětí 12 V nebo 72 článků o napětí 24 V. Solární panely mají různé výkony 150, 180...až 280 W. Výkonovou jednotkou panelů je Wattpeak (Wp) neboli tzv. špičkový výkon, což je výkon naměřený za daných podmínek (ozáření 1000W/m2, teplota 25°C). Účinnost solárních panelů je 14 – 17%, životnost cca 30 let.

Kde solární elektrárny instalovat?

Tyto moduly pak lze dle potřeby následně propojovat do tzv. solárních generátorů. Získáváme tak velké solární plochy, které jsou schopny vyrábět již značné množství elektrické energie využitelné v praktických aplikacích. Instalace solárních panelů je možná na rovné i sedlové střechy, na volné pozemky. Solární systémy mohou být stacionární i se sledovači slunce, tzv. trackery.

fotovoltaik www.inhabitat.com

Obr.: Rekonstrukce elektroinstalace staré stavby za pomoci fotovoltaických panelů.

Výroba solární energie s dodávkou do rozvodné sítě

Systémů dodávající elektrickou energii do rozvodné sítě (grid-on) se využívá v případě, že výrobce má uzavřenou smlouvu s provozovatelem příslušné distribuční nebo přenosové soustavy (např. ČEZ, E-on). Energie vyprodukovaná systémem fotovoltaiky je dodávaná do sítě za předem stanovenou výkupní cenu. Tím je zabezpečen neustálý odběr elektrické energie vyrobené fotovoltaickým systémem. Připojení k síti podléhá schvalování provozovatelem příslušné distribuční nebo přenosové soustavy.

Montáž solárních systémů

Solární panely jsou základním stavebním prvkem fotovoltaických elektráren. Při montáži systémů na šikmou střechu jsou k dispozici standardní stavebnicové kotvící prvky, které se přizpůsobí v podstatě každé krytině. Při kotvení na rovnou střechu je potřeba se rozhodnout, zda solární panely budou kotveny pouze gravitačně, nebo bude konstrukce panelů ukotvena do konstrukce střechy. V případě gravitačního kotvení je zapotřebí posoudit statickou únosnost střechy.

Solární panely stavěné "na zelené louce" se vyskládávají na ocelovou, nebo hliníkovou konstrukci kotvenou do betonových pilotů nebo na zemních vrutech.

solární mapa ČR

Obr.: Solární mapa ČR

Převzato z www.fotovoltaicke-systemy.info


Seriál článků o fotovoltaice:

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop