Časopis DŘEVO&stavby 6/2015
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2015
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
Inteligentní dům znamená především pohodlí a úspory

Inteligentní dům znamená především pohodlí a úspory

Agáta Jankovská | Pondělí, 14. prosinec 2015 |

Přidat na Seznam.cz

Nabídka inteligentních systémů pro domácnosti je poměrně velká. Jak se v ní orientovat a co od chytrého domu vůbec čekat? A kolik je vlastně potřeba do těchto technologií investovat?

 

Když jsme jako děti zapomněly zhasnout nebo zavřít, pravidelně následovala některá z dnes už naprosto nekorektních průpovídek s třídním, rasovým nebo veskrze anatomickým podtextem, jichž měli rodiče i prarodiče v zásobě slušnou řádku. Dnes se role obrátily a já, protože nekorektnost už se nenosí, neustále běhám a kontroluji, jestli děti za sebou zhasly, manžel v pracovně vypnul televizi, jestli při odchodu z domu někdo zapnul zabezpečení a jestli jsem nezapomněla vytáhnout ze zdi žehličku nebo vypnout troubu...

Domácí kino jsme s pomocí technika nastavili, když jsme se nastěhovali, a z nespočtu funkcí, které má, používáme dvě – vypnout a zapnout. O zahradě ani nemluvě – senzorem vlhkosti půdy jsou pro nás svěšené listy rostlin, za které pravidelně nechávám v zahradnictví malé jmění. Ovšem pro ty, kteří chtějí svou kapacitu věnovat užitečnějším činnostem, jsou tu inteligentní systémy.

 FOTO 01 ABB - Ego-n - Image

Jsou určeny především pro ovládání a monitorování zabezpečovacího systému, ovládání světel a rolet, regulaci vytápění, chlazení, přípravy teplé vody či vzduchotechniky i k ovládání domácí elektroniky, jako jsou televizory, domácí kina a reprodukční soustavy. Do jejich vývoje atestování vkládají své úsilí celé armády programátorů, techniků, designérů a konstruktérů, kteří myslí i na to, aby systémy z pohledu uživatele nejmodernějších technologií předčasně nezastaraly.

Komfortní ovládání domu

Páteří inteligentního systému je vždy elektroinstalace. Od té bychom měli vyžadovat především intuitivní ovládání, spolehlivost a dlouhou životnost, tak jako třeba od běžných vypínačů, které v domácnosti slouží i několik desítek let. „V rezidenčním bydlení znamená inteligentní systém především pohodlí, komfort ovládání a flexibilitu funkcionality a nastavení systému – tlačítkový spínač, který včera ovládal jen osvětlení, může zítra bez úprav kabeláže ovládat třeba centrálně všechny žaluzie,“ říká Petr Kovář ze společnosti ABB Elektro-Praga.

Ačkoliv existují řešení i pro ty, kteří mají značně omezený rozpočet, odborníci investici do levnějších systémů spíš nedoporučují. „Uzavřené systémy neumožňují sdružit více systémů nebo okruhů, například topení, stínění a zabezpečení domu, což téměř vždy po čase končí tak, že to uživatele značně omezuje,“ upozorňuje Michal Tichý ze společnosti Somfy. Systém, do kterého se vyplatí investovat, by měl být buď komplexní, nebo snadno rozšířitelný o další komponenty. A pozor bychom si měli dát i na to, aby byl kompatibilní s různými značkami běžného domácího vybavení, jinak bychom se mohli ocitnout v situaci, kdy budeme v budoucnu nuceni vybírat spotřebiče a zařízení nikoli podle svých preferencí, ale podle toho, jestli je možné je připojit do systému.

 FOTO 02 Somfy_home_CZ_990

 

Inteligentní systém a úspory Inteligentní systémy lze využít také ke sledování spotřeby elektrické energie, plynu a vody. Úspory za energie při instalaci inteligentního systému v domácnosti sice nelze tak docela srovnávat s úsporami v průmyslových objektech, kde se odhadují na 30 procent, přesto mohou být pro ekologicky či ekonomicky smýšlející domácnost tím hlavním motivem pro pořízení inteligentního systému.

Vypnutí osvětlení i spotřebičů (s výjimkou lednice s mrazákem a zabezpečení) při odchodu z domu šetří nejen energii, ale mnohdy i nervy. „Zejména v nízkoenergetických a pasivních dřevostavbách, kde se dalších úspor z principu dosahuje jen obtížně, lze nejvíc uspořit při řízeném clonění, kdy v horkých letních dnech žaluzie ovládané systémem zabrání přeslunění domu a následně vícenákladům za energie potřebné pro vychlazení,“ radí Petr Kovář.

Inteligentní dům předpovídá spotřebu energií

Některé systémy umí dokonce předpovídat spotřebu energií. „Z dat, která již systém získal, dokáže vypočítat budoucí vývoj spotřeby a výrazně tak ovlivnit provoz domu. Další důležitou funkcí je také rozpad nákladů na zařízení nebo zóny podle individuálních potřeb,“ popisuje Tomáš Poláček ze společnosti Haidy fungování modulu Energy management.

FOTO 10 haidy-client1

 

Pokud je použit hlavní elektroměr spolu s měřením největších spotřebičů (tepelné čerpadlo, oběhové čerpadlo, rekuperace), lze snadno stanovit jejich podíl na celkové spotřebě. Je možné také sledovat například spotřeby energie pro bazén, kuchyni, topení nebo libovolnou jinou kombinaci spotřebičů a zón v domě. Energy management pomáhá i se zvýšením bezpečnosti. Je-li dům prázdný a systém zaznamená zvýšenou spotřebu vody, automaticky uzavře hlavní uzávěr vody a předejde možné havárii.

Bezpečí až na prvním místě

Právě bezpečnost bývá hlavním důvodem pro pořízení inteligentního systému. Možnost na dálku sledovat nejen to, jestli v době naší nepřítomnosti nezavítala do domu nezvaná návštěva, ale také mít třeba z kuchyně nebo pracovny přehled o tom, jestli se děti navzdory pravidlům nevypravily samy k bazénu, je praktické a uklidňující.

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop