Energetický koncept Fenix po roce provozu v rodinném domě

Energetický koncept Fenix po roce provozu v rodinném domě

Komerční sdělení | Středa, 31. květen 2023 |

Přidat na Seznam.cz

Společnost Fenix Group vždy ve své více jak 30leté historii sázela na řešení, která si sama v praxi opakovaně ověřovala. Touto cestou šla i při využití bateriových stanic a fotovoltaiky. Na rodinném domě v Omicích si firma poprvé vyzkoušela svůj Energetický koncept Fenix ve sféře rezidenčního bydlení.

V rodinném domě, ve kterém žije majitel a jeho partnerka, je hlavním energonositelem elektrická energie, část energie na vytápění zajišťují sálavá kamna na dřevo. Vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT v Praze a dodavatelé technologií tady už třetím rokem 24 hodin denně sledují kromě jiného spotřebu elektrické energie, výkon fotovoltaické elektrárny, provoz bateriového úložiště, spotřebu vody či kvalitu vnitřního prostředí.

Rodinný dům byl postaven jako stavba s téměř nulovou spotřebou energie, dle Průkazu energetické náročnosti budovy patří do třídě A. Elektrické sálavé vytápění je řešeno jako kombinace velkoplošného nízkoteplotního systému v podlaze nebo stropě, doplněného o lokální přímotopná elektrická tělesa, která nabízí rychlou odezvu na požadavky řízení.

RD s nulovou spotřebou energie

TIP NA SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: Spojení elektrického sálavého vytápění, fotovoltaiky a vysokokapacitních baterií má v rezidenční sféře budoucnost

Bateriová stanice HES od firmy AERS s kapacitou 41 kWh tady aktivně už více jak rok využívá denní spotový trh s elektrickou energií


Tímto způsobem lze v současnosti snížit cenu elektrické energie po většinu roku na předkrizovou úroveň, v období topné sezony potom o něco vyšší, nicméně stále o desítky procent méně než při jejím přímém nákupu. Svědčí o tom výsledky provozu z období únor 2022 až únor 2023.

Za 12 měsíců spotřeboval majitel rodinného domu celkem 17 170 kWh (4 926 kWh bylo použito na nabíjení elektromobilu), z toho 12 960 kWh odebral z veřejné sítě, 7148 kWh vyrobila fotovoltaická elektrárna. Roční objem přetoku vyrobené elektrické energie na spotový trh představoval 2 939 kWh. Na fakturách majitel zaplatil za rok 50 125 Kč včetně poplatků a DPH, průměrná cena za 1 kWh, dosažená díky FVE, baterii a inteligentnímu řízení, tak činila 2,92 Kč vč. poplatků a DPH.

„FVE a bateriové úložiště v rozsahu instalovaném a provozovaném v rodinném domě jsou i po započtení dotace investicí v hodnotě cca 700.000 Kč, ale když sečteme roční úspory, je návratnost pouhých 5,5 let, což osobně považuji za velmi dobrý výsledek. A to jsou vše částky dosažené na spotovém trhu, který odráží realitu a který nejlépe odpovídá nabídce a poptávce elektrické energie," říká Cyril Svozil, zakladatel a předseda správní rady Fenix Group.

Bateriérové úložiště HES

TIP NA SOUVISEJÍCÍ ČLÁNEK: České bateriové stanice HES s kapacitou až 41,1 kWh snižují díky spotovému nakupování cenu elektrické energie

Není baterie jako baterie


„Výraznou zásluhu na těchto výsledcích má domácí bateriové úložiště HES s kapacitou 41 kWh. To vyniká nejen velkou kapacitou (cca 4násobek výkonu instalované střešní FVE), ale ve srovnání s běžnými bateriemi čínské provenience zejména svým originálním řešením a unikátním softwarem, vyvinutým ve spolupráci s Univerzitním centrem energeticky efektivních budov ČVUT v Praze. Naše bateriová stanice samozřejmě umožňuje plynulý provoz v síťovém i nesíťovém (ostrovním) režimu a reguluje nezávisle každou fázi zvlášť. Vestavěný střídač dokáže energii zároveň odebírat i dodávat. Silnou stránkou bateriových stanic HES je také špičkovací management, Inteligentní monitoring a ovládání zařízení. Domácí bateriová stanice HES tak nabízí výjimečné české řešení (vývoj zajišťuje AERS, výroba probíhá v Jeseníku), které je cenově srovnatelné s konkurencí, ale technologicky je daleko pokročilejší díky nové koncepci a inteligentnímu řízení spotřeby elektrické energie." říká Cyril Svozil jr., místopředseda správní rady Fenix Group a.s. a ředitel společnosti AERS s.r.o.

Energetický koncept Fenix funguje a šetří náklady


V době, kdy je téměř povinností mít v domě tepelné čerpadlo a kdy se objevují mezi investory stížnosti, že se jim fotovoltaika na střeše při současných cenách energií a komponent nevrátí do dodavateli nerealisticky slibovaných 3 let, kráčí Fenix Group pořád cestou, které věřil už v době svého vzniku. Tedy sázet vždy na řešení, které jsou ověřené v praxi a které přináší jak vysoký tepelný komfort, tak i úspory v peněžence investora a majitele objektu.

Více informací o elektrickém sálavém vytápění a Energetickém konceptu Fenix najdete na www.fenixgroup.cz, popis a parametry chytrého domácího bateriového úložiště HES jsou k dispozici na www.aers.cz. A na Youtube kanálu Electro Dad se můžete seznámit, jak díky 41 kWh domácímu bateriovému úložišti HES a inteligentnímu prediktivnímu softwaru (z dílny UCEEB ČVUT v Praze) umí rodinný dům v Omicích chytře, ekonomicky výhodně a aktivně pracovat s nákupem a prodejem elektřiny na spotovém trhu.

Vaše komentáře (0)

Nejnovější články v kategorii “Technická zařízení”

Více článků »

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop