Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Z letního bytu nový dům</small>

POJĎTE DÁL: Z letního bytu nový dům

Petr Houška | Středa, 05. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

Rychlý život velké aglomerace si často žádá útěky za přírodou. Není proto divu, že volání klidného místa za městem podlehli rovněž majitelé navštíveného domu – v prvopočátku otec, pak jeho syn s rodinou.

Útulná dřevostavba poskytuje v hustém krytu zeleně absolutně veškerý komfort moderního bydlení nadosah městu a přesto v lese. Cesta k němu, ač to tak nevypadá, se však line už od poloviny minulého století, jak nám popsal majitel domu.

Od padesátých let sem moji rodiče jezdili na chatu strávit za městem příjemný a odpočinkový víkend. Dům s pozemky okolo je tak součástí naší rodinné historie, na niž nyní navazuji já s rodinou.

Doba víkendové chaty

4)109 štěchovicePozemky byly původně pronajaty od tehdy státního statku. Lokalita byla vyhlášenou chatařskou oblastí, výstavba chaty byla proto nasnadě. V důsledku rozrůstání rodiny a přirozeně se měnících nároků došlo také několikrát k přestavbě víkendového objektu. Rodinné tempo chata vydržela zhruba padesát let, ke konci už jí vlivem věku a únavy materiálu docházely síly. V té době, v devadesátých letech, probíhala restituční řízení, v nichž byly zahrnuty rovněž pozemky obklopující naše letní sídlo. V první fázi přišla nabídka pronájmu, zanedlouho odkoupení rozlehlého údolí. Restituenti nám dali podmínku: buď koupíte celých devět tisíc metrů čtverečních, nebo nic. Váhali jsme, protože v té době nebyla chata chatou, ale spíše boudou, na lokalitu nebyl vydán žádný územní plán a navíc tudy probíhal chráněný biokoridor. Nicméně pod vlivem silného genia loci, který vás tu dokonale pohltí, jsme pozemky koupili.

Doba úvah

6)109 štěchoviceStarou chatu už nebylo možné využívat k původnímu účelu, rekonstrukce nepřipadala vzhledem k jejímu stavu a konstrukčnímu pojetí v úvahu, museli jsme se proto rozhodnout, co s ní a pozemky dál. Ve fázi úvah jsme se však stále vraceli k myšlence zachovat původní ráz ze dvou třetin dřevěného objektu a nezničit onoho ducha místa a přitom postavit dům, který bude třeba jednou sloužit k trvalému obývání. Když padlo definitivní rozhodnutí o realizaci nového bydlení při zachování půdorysu a prvků původní stavby, bylo především nutné zažádat o vyjmutí pozemků z půdního lesního fondu, což se podařilo.

Doba plánů

3)109 štěchoviceDům v jeho dnešní podobě pochází z dílny architektonického studia 4DS od architekta Luboše Zemena. Dohromady nás svedla naše profesní dráha a už v době spolupráce na jiném projektu bylo cítit naše vzájemné porozumění v oblasti architektury. Rozhodnutí právě pro firmu 4DS bylo tedy jednoznačné a osvědčilo se. Jejich přístup ke zpracování projektu byl totiž vzácný: ideální variantu novostavby hledali přímo na pozemku, kam jezdili velmi často. Vlastně měli na její tvorbu spoustu času, protože v té době nebyla ještě schválena změna územního plánu. Chvíle strávené nad plánováním v objetí okolní přírody a pod střechou dřevěné chaty přinesly ovoce v podobě dokonale funkčního domu, který přitom díky dřevu a kameni harmonizuje s okolím.

Doba výstavby

2)109 štěchoviceNa ploše 60 metrů čtverečních pak podle architektonické dokumentace vyrostl od září 2004 do června 2005 ve dvou patrech dům k trvalému bydlení, který přes léto využíváme k dlouhodobějším pobytům, po zbytek roku k rekreaci. Jeho dispoziční řešení je pro naše potřeby ideální – v přízemí předsíň, sociální zařízení, velká kuchyně s obývacím pokojem, jehož dominantou je krb, v patře jsou pak tři pokoje a koupelna. Obytnou plochu po celý rok rozšiřují dvě terasy – jedna pro společenské chvíle s posezením a druhá pro soukromou relaxaci ve vířivce nebo na lehátku, kde trávíme většinu času. V takovém prostředí, jaké nás obklopuje, to ani jinak nejde. K tomu, že se tady cítíme opravdu příjemně, přispívá také volba konstrukčního materiálu rodinného domu – smrkového dřeva, které jsme chtěli v maximální možné míře zachovat. Stavba je pojata ve stylu poštovny na Sněžce – vertikálně hlavní konstrukční dřevěné sloupky v rozpětí jeden metr a mezi nimi horizontálně trámky o stejném rozpětí, vše pak pobité hloubkově impregnovanými bezúdržbovými palubkami. Dům je vytápěn tepelným čerpadlem, pro jehož umístění vzniklo přízemní technologické podlaží z kamenné podezdívky. Uskladněna je zde také zahradní technika.

Doba relaxace

8109 štěchovicePozemky přiléhající k domu jsme chtěli zachovat v původní podobě tak, abychom co nejméně zasahovali do přírodních zákonitostí. Zahradě proto říkáme "pacifikovaná příroda", protože zachovává její podstatu a zasahujeme do ní jen nutnými činnostmi jako je třeba sekání trávy, hrabání listí a podobně. Nemusíme si dělat ani starosti se zavlažováním. Celé údolí je obklopeno vzrostlými stromy, protéká tudy potůček a v horní části vznikl na místě bývalého močálu rybník, takže je tu vlhké mikroklima, které zajišťuje přirozenou prosperitu rostlin. Do takové zahrady, kde je všechno svěží, je pak radost jezdit a užívat si odpočinku. Aby nebyl jen pasivní, zřídili jsme si u vjezdu hřiště pro petanque.

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Předplatné tištěné verze si můžete objednat ZDE.
Tento článek vyšel v D&S 1/2009 - výtisk k zakoupení ZDE.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner
  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop