Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Tři patra vědění</small>

POJĎTE DÁL: Tři patra vědění

Dagmar Šimonová | Středa, 12. září 2012 |

Přidat na Seznam.cz

V prvních dubnových dnech letošního roku jsem při poslechu veřejnoprávního rozhlasu zaslechl zprávu o zvýšení návštěvnosti knihoven v Americe vlivem ekonomické krize. Lidé zde v obětí knih a samozřejmě internetu zdarma hledají klid, porozumění, vědění a možná způsob, jak si se svízelnou situací poradit. Pokud bude mít tolik mediálně přetřásaná celebrita – Krize Ekonomická – stejně vzdělávací vliv i na čtenáře u nás, stavebníci, kteří redakci našeho časopisu pozvali dál, to do knihovny nebudou mít daleko – mají totiž vlastní na své zahradě.


Původní dům z roku 1931 sloužil společně se zahradou dědečkovi mého muže pouze jako víkendová vila v blízkosti velkoměsta. Byl povoláním zubař a za tantiémy vyplácené za vynález zubní pasty BisAcidentol si dovolil tenhle nemovitý luxus za Prahou. Hrával tady se svou ženou a přáteli i tenis a trávili zde každoročně celé léto až do roku 1948, kdy sem byl stranou "nasazen" nucený nájemník. Až po roce 1991 mohl dům opět patřit jen rodině.

Nenásilné drobnosti

2V té době jsme provedli první drobnou rekonstrukci – nově byl vybudován rozvod topení a elektrických sítí a další úpravy. Snažili jsme se zachovat maximum původních prvků, včetně oken stejných jako má Mullerova vila, jak na samotném domě tak i v zahradě, kterou navrhoval architekt Otakar Fierlinger, mimochodem autor nové koncepce zahrady Černínského paláce z 30. let 20. století. Pro pobyt v letních měsících byly takové úpravy domu a jeho zařízení zcela dostačující a nebyl důvod nic měnit.


Stěhování do vily

61Teprve před sedmi lety jsme se pod vlivem okolností rozhodli, že se do vily přestěhujeme. Protože byl dům koncipován jako víkendový, chyběly zde pro běžný život nejrůznější prostory a dokonce i místnosti. Vrchní patro je navrženo jako mansardové, postrádá tedy rovné stěny pro instalaci knihoven, skříní a vůbec úložných prostor, první nadzemní podlaží zase disponuje "pouze" kuchyní a společenským prostorem s četným prosklením. Naše rodina nastřádala za život stovky svazků knih a ty nebylo možné prakticky nikam uložit. Kam tedy s nimi?

První reálná zakázka

9 11Společně s kamarádem našeho syna architektem Štěpánem Valouchem jsme se rozhodli problém s úložištěm knih vyřešit po svém. Hledali jsme variantu, která dům a chod rodiny nijak nezatíží a přitom splní všechno, co by knihovna měla mít. Při svých úvahách se Štěpán vydával nejrůznějšími směry, zároveň jsme však kalkulovali s myšlenkou, že musíme pro knihy něco extra postavit. Vítězné řešení se překvapivě nakonec našlo na zahradě – Štěpán přišel s koncepcí solitérní dřevěné věže! Pro nás bylo něco takového naprosto nepředstavitelné a musel nás velmi obtížně přesvědčovat o správnosti svého architektonického záměru. Dokonce si tehdy půjčil lešenářské trubky a celou masu třípatrové knihovny postavil na místě, kde teď stojí, aby nám svůj plán demonstroval prakticky reálně. Modelem z papíru by nás asi jen těžko přesvědčil. Nad revoluční architekturou se k našemu údivu nepozastavila ani tetička z konzervativního Bavorska a my jsme se nechali přesvědčit. Bylo tedy rozhodnuto – architekt Štěpán Valouch ve spolupráci s Janem Marešem získali svoji první reálnou zakázku a u nás na zahradě! Knihovna tak mohla doslova vyrůst na zelené trávě pod stromy.

Opravdu knihovna?

3Stavební povolení prošlo bez větších komplikací, i když úřednice při kolaudaci uvažovaly, zda se nejedná o chrám náboženské sekty. Stavbu předcházelo poměrně dlouhé hledání dodavatele. Nikdo nechtěl dodávat tak malou věc jako celek na klíč. Nakonec jsme zvlášť realizovali základovou desku včetně zemních prací a zvlášť dřevěnou horní stavbu. Při její realizaci, kterou zcela bez problémů a velmi šetrně k okolí provedla společnost Tesařství Biskup, jsme zachovali původní porosty vzrostlých stromů. Stavba tak nepůsobí v zahradě jako trčící věž, ale naopak jakoby vyrůstá ze zeleně v okolí a navíc chrání smrk v její těsné blízkosti, nebo možná smrk opatruje knihovnu.

Dřevěná konstrukce

10je spojována bez ocelových spojek speciálně vyfrézovanými 3d spoji, jejichž model existoval v počítači a architekti a dodavatel měli kontrolu hotové stavby ještě před realizací. Počítačový model se poslal do výrobní linky a tesaři na místě pak do sebe sestavili trámy jako lego za pár dní. Dokončovací práce byli náročnější a najít dohodu mezi zámečníky, kteří dodávali schodiště a tesaři bylo docela náročné. Přes občasné výkyvy řemeslníci odvedli dobrou práci. Celkové náklady na stavbu včetně vnitřního vybavení nepřesáhly jeden milion korun a stavba trvala 4 měsíce.

 

Vzhůru k vědění

78Knihovna se ukázala jako velmi vhodný studijní prostor. Manžel tady napsal knihu i další práce, já svoji disertaci, naše děti i jejich partneři tu studovali ke státnicím a psali své bakalářské a magisterské práce. Během učení tam byli zcela odříznuti od běžného chodu domácnosti, takže nerušeni, a přitom nadosah jídlu, zázemí rodiny a pohodlí mohli nabývat vědomostí. Jeden rok – včetně tuhé zimy – tu strávil kamarád našeho syna, na kterého nezbyla v Praze kolej.

Kouzlo dřevěné věže

5Ale ne, knihovna neslouží jen k biflování. Máme ji samozřejmě také jako letní byt a slouží rovněž k celoročnímu bydlení pro případné nocležníky během roku. V letních měsících ji vyhřeje slunce, za větších mrazů stačí k tepelnému komfortu uvnitř díky důkladné dvaceticentimetrové izolaci dva přímotopné radiátory.

Vybavení knihovny je velmi jednoduché – sestává se z psacího stolu, postele, drobných úložných prostor a samozřejmě mnoha polic pro stovky knih. Právě police ve všech třech patrech pocházejí z chráněné dílny v Bohnicích. Sami chráněnci materiál na police ohoblovali a následně sestavili pod dohledem svého mistra. Z knihovny tak vyzařuje nejen moudro uložené v knížkách uvnitř, ale také kouzlo a cit ruční práce. Za léta provozu knihovna se zahradou dokonale srostla – obálka stavby z nijak ošetřeného modřínu za vlhkého počasí přechází do červené, za tepla a sucha pak získává svoji nezaměnitelnou šedostříbřitou patinu dřeva, aby rozsvítila historii přilehlého domu se starou zahradou.

Připravil Radek Beneš, Foto Martin Zeman

Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Objednávka předplatného.
Tento článek vyšel v D&S 2/2009 - výtisk k zakoupení ZDE.

 

Vaše komentáře (0)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop