Magda s Martinem si užívají bydlení ve svém kouzelném srubu

Magda s Martinem si užívají bydlení ve svém kouzelném srubu

Michal Babor | Pátek, 29. duben 2022 |

Přidat na Seznam.cz

Masivní dřevostavby, zejména srubové domy z kulatin, určitě nejsou pro každého. Bezprostřední kontakt s dřevem bez chemického ošetření, které ještě několik let voní lesem, ocení každý, kdo má blízko přírodě. Tak jako Magda s Martinem a třemi dětmi – Martin je vášnivý včelař a chovatel, Magdě zase nedělá problém pobíhat po zahradě jen tak bosky.

Naše rozhodnutí pro srubový rodinný dům bylo jednoznačné už od chvíle, kdy jsme začali uvažovat o novém bydlení pro rozrůstající se rodinu. Žít s dětmi ve městě, ať u rodičů, nebo někde v bytě na sídlišti jsme si nedokázali představit, navíc máme oba rádi přírodu a chtěli jsme k ní mít blízko, užívat si jí nejen venku, ale také doma. A to se nemůže podařit jinak než v domě, z něhož dřevo doslova dýchá – cítíte ho, slyšíte, můžete se ho kdykoli dotknout, provází vás na každém kroku.

Asi jako každý, kdo se chystá ke stavbě nového rodinného domu, jsme nejdřív hodně studovali, kupovali časopisy, odbornou literaturu a nacházeli řadu předností i nedostatků srubových domů, naše rozhodnutí to ale změnit nedokázalo. Pochopili jsme, že masivní dřevostavba je velmi specifickým druhem bydlení – kromě jednoznačného přesvědčení vyžaduje také schopného a kvalitního dodavatele, který se spíše než masové výstavbě věnuje konstrukčním detailům a respektování specifických vlastností surového dřeva.

Stavba srubu se smyslem pro přírodu


Najít v dostupné vzdálenosti od moravské metropole pozemek, kterému by slušel srub, bylo docela obtížné nebo lépe řečeno časově náročné. Ale podařilo se – když jsme sem přijeli poprvé, rostla tady na kraji vesnice jen metrová tráva, začínalo žloutnout obilí a na obzoru se vlnil les. Zalíbilo se nám tady už na první pohled, i když naši radost později zkazila informace, že nebudeme jediní, kdo tady budou stavět.

Podařilo se nám alespoň koupit větší pozemek, protože jsme potřebovali určitý prostor pro naše malé zemědělství. Myslíme si, že kdo se rozhodne pro bydlení ve srubu, měl by respektovat i určitý životní styl, který je s takovou stavbou spojen. Chováme stádo ovcí, včelaříme, střechu zahradního domku jsme osázeli skalničkami a trávami... Snažíme se k vnímání přírody vést také naše děti, proto u nás najdete jen minimum elektroniky a moderních technických výdobytků.

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: Trochu nevšední studánka jako důkaz uváženého hospodaření s vodou. Káď slouží nejen jako rezervoár vody pro zálivku a napájení ovcí, ale v létě také místo bazénu. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

Foto: Martin Zeman

Kvalitní dodavatel srubových domů je základ


Pro dodavatele jsme se rozhodli poměrně bez problémů. Navštívili jsme nejprve pana Otakara Koudelku, majitele firmy OK Pyrus, který se nás vstřícně ujal a domluvil nám prohlídku několika srubových domů, které společnost postavila. Mluvili jsme s majiteli, mohli jsme si prohlédnout detaily i způsob, jakým stavba "pracuje" v prvních letech po výstavbě. V této době totiž může vzniknout vlivem přirozeného sesychání dřeva k řadě problémů – nejdou otevírat okna, netěsní dveře, zvětšují se spáry podélných spojů a podobně.

Nic z toho se ale nemusí stát, pokud s tím dodavatel předem počítá. Nikdo ze stavebníků, které jsme v rámci našich příprav navštívili, si na žádný nedostatek nestěžoval a to nás přesvědčilo. Dnes můžeme po letech bydlení ve srubu říct, že na objemové změny dřeva jsme byli připraveni; pár drobných závad, které se při sesychání vyskytly, ani nestojí za řeč.

Projekt domu vznikl podle našich představ a neumělého náčrtku, který pro stavební řízení upravil arch. Jan Velek. Protože srubové domy se vždy před stavbou nejprve zkušebně instalují u výrobce, mohli jsme se naším domem ve zjednodušené podobě projít na zkoušku. Během této "montáže nahrubo" lze ještě doladit drobné detaily, celá stavba se důkladně zkontroluje, jednotlivé klády se očíslují a dům se opět rozebere. Na kamionu se pak dopraví na pozemek a opět smontuje se spodní stavbu.

TIP NA ČLÁNEK: Reportáž ze stavby aneb jak se staví srub z masivních kulatin

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: Pro stavbu masivních srubových domů se používají odkorněné klády různého průměru, minimálně však 20 centimetrů. Foto: Martin Zeman

Komentář majitelů srubu


"Ten váš dům se sem moc nehodí a ty vaše ovce ráno bečí." To jsou slova některých lidí z okolí, většinou přistěhovalců jako jsme my. Člověk pak začíná mít pocit, že postavit na venkově dům, kterých bývaly vesnice plné, je prohřešek proti něčemu normálnímu a nedej bože, když se na dvorku objeví hospodářské zvíře. Ale proč potom skanzeny praskají ve švech pod náporem návštěvníků a proč jsou kurníky, králíkárny a chlívky obleženy dětmi? Snad proto, že ještě dost lidí chápe vesnici jako místo, kam tradiční stavby a hospodaření patří a i takovou ji chtějí zachovat.

Samotné bydlení ve srubu má neopakovatelné kouzlo kontaktu se stromy, z nichž je dům postaven. To zlatavé šero objímající člověka při práci i odpočinku ve srubu bychom už nikdy nevyměnili za sterilní bílé stěny. Touto cestou chceme moc poděkovat Otakaru Koudelkovi a tesařskému mistru Františku Kostkovi za profesionální přístup. Oceňujeme hladký a bezproblémový průběh stavby i kvalitu odvedené práce. Vstřícnost, věcnost a kvalifikovaná rada byla samozřejmostí. Zkrátka jste schopný a kvalitní tým lidí, kteří rozumějí svojí profesi. Přejeme mnoho úspěchů v další činnosti a ještě jednou moc děkujeme.

Místo chléva ložnice


Při vymýšlení dispozice jsme se snažili vycházet ze života v historických roubených domech. Světnice kdysi tvořila polovinu domu a sloužila jako kuchyně, jídelna, obývací pokoj a ložnice zároveň, my jsme zachovali všechny její funkce kromě spaní. Schodiště do patra přiléhá ke kachlovým kamnům, která vycházejí z tvarů tradičních venkovských pecí. Ačkoli v domě je zaveden plyn, často se v nich topí, dá se na nich vařit i péct a samozřejmě také spát – nejvyšší etáž pokrytou ovčí kůží mají děti nejraději a občas tam i spí.

Otevřený oheň do srubu jednoznačně patří. Často se nahrazuje spíše krbem nebo krbovou vložkou, nám jako tradicionalistům vyhovují kachlová kamna. Dlouho akumulují teplo a díky umístění uprostřed dispozice obytné místnosti se z nich teplo šíří rovnoměrně a vyhřívá také podkroví. Otevřeně přiznáváme, že kvalitu vytápění z kachlových kamen jsme nedocenili – příště bychom je řešili jako hlavní zdroj tepla a obešli se bez plynového kotle.

Druhá část domu bývala dříve vyhrazena pro stáje a chlévy. Naše ovce mají svou vlastní salaš, tato polovina domu se tedy mohla proměnit na ložnici a koupelnu. Patro je určeno dětem – v budoucnu se pomocí příček rozdělí na tři samostatné dětské pokoje s koupelnou, dnes si děti užívají luxusu otevřeného prostoru, kde se můžou třeba prohánět na koloběžce, když venku zrovna prší.

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: V kuchyňské lince z masivního dřeva (z čeho jiného ve srubovém domě) se zatím vyjímá jen myčka, ale i ta se dočká dřevěných dvířek. Odsavač par nad varnou deskou je plně funkčním prototypem podle návrhu majitele. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: Hlavní obytná místnost je kombinací kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Nic neobvyklého, pokud by ale obývací části (mimo záběr) nebyl vyhrazen jen minimální prostor. Tady se prostě žije jinak... Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: Kachlová kamna imitující svým tvarem i funkcí staré pece z historických roubenek slouží nejen jako zdroj tepla, ale i k vaření a pečení. Přidanou funkcí je skrýš pro děti, která se snadno změní ve vyhřátou postel. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Poctivě vyrobený masivní srub (OK PYRUS)

obr.: Strop přízemí je tvořen překládaným fošnovým záklopem na kuláčových trámech. Foto: Martin Zeman

Technické parametry


 • Realizace: OK PYRUS s.r.o.
 • Pozemek: 1500 m2
 • Zastavěná plocha: 120 m2
 • Podlahová plocha: 185 m2
 • Spodní stavba: částečné podsklepení
 • Stavební systém: masivní dřevostavba (smrk)
 • Tepelná izolace: není
 • Fasáda: pohledové dřevo
 • Krov: dřevěný
 • Střešní krytina: betonová taška „bobrovka"
 • Okna: dřevěná, kastlová
 • Zasklení: obyčejné sklo
 • Podlahy: dlažba, dřevěná plovoucí podlaha
 • Vytápění: plynový kotel s rozvody do radiátorů a podlahových konvektorů, kachlová kamna
DaS 2-2009
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (6)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop