Moderní dřevostavba byla citlivě zasazena do ulice se starou zástavbou

Moderní dřevostavba byla citlivě zasazena do ulice se starou zástavbou

Dagmar Šimonová | Pondělí, 13. prosinec 2021 |

Přidat na Seznam.cz

Není mnoho moderních dřevostaveb, které by si majitelé nechali postavit v uliční zástavbě. Jenže stavba ve fungujícím intravilánu obce má své výhody – třeba dopravní dostupnost do centra města nebo občanskou vybavenost. Díky tomu, že dům není nijak výrazný a postrádá rysy charakteristické dřevostavby, velmi dobře zapadl do celkového rázu ulice.

S manželem jsem se poznala díky naší společné profesi, kterou je herectví. Původem jsem z Brna nebyla, avšak postupem času se mi zde podařilo získat práci, a tak už nic nebránilo přestěhování. Koupili jsme si společný byt s vysokými stropy ve staré zástavbě v centru. Celkem nám vyhovoval, protože jsme mohli chodit pěšky do práce, všechny výhody velkoměsta jsme měli nadosah a s přáteli jsme se mohli setkávat bez nutnosti dlouhého cestování, ale když se nám narodil syn, dospěli jsme k názoru, že pro budoucí rodinný život nebude rušné centrum tím nejlepším řešením.

Návštěva vzorového domu rozhodla o dřevostavbě


Móda satelitních městeček nás nijak neoslovila, zabírání úrodné půdy ve prospěch nových domů je podle mě nesmysl. Proto jsme se chtěli nějakým vhodným způsobem integrovat do původní zástavby s dobrou občanskou vybaveností a především dobrým spojením do města. Podařila se nám výborná koupě proluky v původní uliční zástavbě. Pro pozemek hovořilo především bezproblémové stavební povolení.

Už ani nevím, jak manžel dospěl k nápadu, že by náš nový dům mohl být dřevostavbou. Rozhodně jsem nebyla proti, a tak se náš život začal točit okolo příprav a zjišťování, co to vlastně dřevostavby jsou a jaké jsou jejich výhody. Abychom si udělali jasnější obrázek, vydali jsme se na brněnské výstaviště na návštěvu centra vzorových domů, kde několik dřevostaveb stojí. Po návštěvě vzorových domů a množství načerpaných informací jsme si dřevostavbou byli nadmíru jisti.

O podobě domu jsme měli jasnou představu, která byla založena na velkých oknech, velké obývací místnosti a především na přiznaném konstrukčním dřevu v interiéru – například krovu a různých sloupech. O cenovou nabídku jsme požádali místní stavební firmu Avanta Systeme s.r.o., která se na stavby ze dřeva specializuje už dlouhou dobu. Vypracovali nám studii domu podle našich přání, ale nakonec jsme mnoho prvků „přebrali" z jednoho typového domu. Slibovaná rychlost výstavby jako jedna z mnoha výhod dřevostaveb, která se nám v průběhu stavby domu skutečně potvrdila.

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

obr.: Díky citlivému zakomponování do ulice se starou zástavbou nemá kolemjdoucí ani tušení, že se jedná o moderní sendvičovou dřevostavbu. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

obr.: Stříbrný smrk na sousedním pozemku sice trochu stíní, ale vytváří příjemné zákoutí. Když se paprsky v určitou denní dobu proderou do interiéru, je možné se jim bránit předokenní roletou. Foto: Martin Zeman

Dřevostavba bez střešních oken


Vlastnímu procesu stavby domu jsme se nijak důkladně nevěnovali, protože tomuto oboru jednak nerozumíme, a jednak jsme na nějaké kontroly ani neměli čas. Společnost Avanta Systeme dostala naši plnou důvěru a nepamatuji se, že bychom si na něco mohli stěžovat. Kvůli pracovní vytíženosti jsme si objednali stavbu na klíč a díky výborné práci všech zaměstnanců jsme prakticky pouze postupně odsouhlasovali jednotlivé kroky stavby. Konstrukce domu je z fošinkového systému, které se na místě oplášťovaly deskovými materiály. Jedno specifikum ale náš dům má – napojení dřevěné konstrukce na zděný štít sousedů.

Původní typový projekt měl klasické sedlové podkroví s nízkou obvodovou stěnou a střešními okny. Protože k nim nemám příliš důvěru, přece jen je to otvor ve střešním plášti, vymysleli jsme zvýšení obvodových stěn v patře na 170 centimetrů. Díky tomu vznikly v podkroví plnohodnotné místnosti a navíc jsme sem mohli osadit klasická okna.

Protože máme rádi živý oheň, nesměl v domě chybět krb nebo kamna. Krb v hlavní obývací místnosti bereme jako jednu z dominant našeho domu, která opticky rozděluje obývací prostor a kuchyni. Přikládá se z obýváku, zadní stěna vložky je prosklená, a tak plameny příjemně ohřívají jídelní prostor. Za druhou dominantu považujeme celodřevěné schodiště. Bylo sice finančně náročné, ale odměnou nám je krása a trvanlivost materiálu – dubového dřeva.

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

obr.: Obývací prostor není nijak přeplněn zbytečnostmi. Krb má zadní stěnu prosklenou – majitelé jej spolu se schodištěm z masivního dubového dřeva berou jako dominantu celého domu. Foto: Martin Zeman

Vytápění dřevostavby jde i bez vzduchotechniky


Při návštěvě jednoho ze vzorových domů jsme si nechali podrobně vysvětlit systém vzduchotechniky – vytápění s rekuperací tepla. I když se jedná určitě o progresivní řešení, nakonec jsme se rozhodli pro klasický teplovodní systém s elektrickým kotlem. V obývacím pokoji máme instalované podlahové vytápění, které si nemůžeme vynachválit, protože teplo od podlahy je v obytných místnostech moc příjemné. V podkroví teplo zajišťují klasické plechové radiátory.

Velmi příjemně nás překvapila první faktura za spotřebu elektřiny. Dnes platíme zhruba 2000 Kč za měsíc, přičemž tato částka zahrnuje veškerou spotřebu včetně vytápění. A to opravdu není mnoho. Vzhledem k doporučenému trojitému zasklení a výborné tepelné izolaci není klasických topných dnů mnoho, protože za příznivějšího počasí v zimě dokážeme dům vytopit jen krbem s rozvodem teplého vzduchu do jednotlivých pokojů.

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

obr.: Kuchyně od jedné z největších nábytkářských společností vyšla velmi výhodně. Foto: Martin Zeman

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

obr.: Z původní představy velkého množství přiznaného dřeva zbyl prakticky jen sloup a schodiště, ale přesto vznikl velmi příjemný a funkční interiér. Foto: Martin Zeman

Komentář odborníka


Od první chvíle bylo zřejmé, že investor je velmi charismatický člověk. Když vyšlo najevo, že jde o herce Městského divadla v Brně, bylo vše jasné. Navrhli jsme mu kompletní servis od zpracování architektonického návrhu až po realizaci domu, aby se mohl plně věnovat svému kreativnímu zaměstnání. Výsledkem diskuzi byla úprava našeho dispozičně zdařilého typového domu, který jsme vzhledově změnili k nepoznání. Museli jsme jej dokonce zapracovat do řadové zástavby. Jelikož celá stavba měla být zafinancována prodejem bytu, ve kterém investor v době realizace ještě bydlel, pomohli jsme s přefinancováním celé hrubé stavby. Zajištěním kompletní stavby tak mohl klient vedle svého časově náročného povolání trávit většinu svého zbývajícího volného času s rodinou. Mám vždy velkou radost, pokud se dílo v takto širokém a komplexním záběru potká takto výrazně a příjemně s očekáváním klienta. Děkujeme za důvěru a přejeme spoustu nádherných chvil strávených v novém domě.

Vladimír Hanek, Avanta Systeme s.r.o., www.avanta.cz

Technické parametry


 • Realizace: Avanta Systeme, spol. s.r.o.
 • Zastavěná plocha: 86,88 m2
 • Podlahová plocha: 137,8 m2 (bez terasy)
 • Spodní stavba: systém ztraceného bednění, nepodsklepeno
 • Stavební systém: sloupkový systém difuzně uzavřené konstrukce
 • Tepelná izolace: 100 mm EPS + 140 mm minerálu v konstrukci
 • Fasáda: minerální omítka
 • Střecha: sedlová, minerální izolace o tl. 310 mm
 • Střešní krytina: betonová taška
 • Okna a dveře: plastová
 • Zasklení: trojsklo
 • Podlahy: keramická dlažba, vinyl
 • Topení: teplovodní podlahové, krb na dřevo
 • Vytápění: elektrický kotel
 • Ohřev vody: elektrický bojler
 • Skladba stěny směrem zevnitř: sádrokartonová konstrukce, parotěsná zábrana, nosná konstrukce z hranolů s vloženou tepelnou izolací 140 mm, fasádní polystyrén EPS - F, strukturovaná omítka

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

DrevoaStavby.cz | Moderní dřevostavba v uliční zástavbě

DaS 2-2013
Vaše komentáře (2)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop