Skeletová dřevostavba s bohatým prosklením vzbuzuje pozornost širokého okolí

Skeletová dřevostavba s bohatým prosklením vzbuzuje pozornost širokého okolí

Michal Babor | Úterý, 16. červen 2020 |

Přidat na Seznam.cz

Skeletové dřevostavby vzbuzují nejednou zaslouženou pozornost širokého okolí i řady potenciálních stavebníků. Ačkoli leckdo z nich by si v takovém domě přál bydlet, jen málokdo nakonec najde tu odvahu. Andrea s Jakubem ji hledat nemuseli, byla to láska na první pohled.

Strávili jsme dlouhé týdny a měsíce listováním časopisy o bydlení a brouzdáním po internetu, ale rodinný dům, který by se nám líbil a v němž bychom si dokázali představit žít, se nám objevit nedařilo.

Bylo nám celkem jedno, jestli bude z cihel, dřeva nebo betonu, ale musel nejen vyhovovat potřebám naší tehdy ještě tříčlenné rodiny, ale také nás musel něčím zaujmout. A jak to tak v životě většinou bývá, nakonec jsme náš vysněný dům objevili úplně náhodou.


Dřevostavba s bohatým prosklením

V té době jsme sice bydleli v novém, poměrně zajímavém mezonetovém bytě, ale jeho dva pokoje s kuchyňským koutem už nám přestávaly stačit. Navíc jsme v nejbližší době plánovali přírůstek do rodiny a s dětmi se v dvoupokojovém bytě obstojně žít nedá.

Dali jsme přednost bydlení v rodinném domě, protože z chalupy mých rodičů jsme dobře věděli, že se o požitek ze zahrady, snídaně v negližé na terase nebo o letní opékání buřtů určitě připravit nechceme.

Díky výhodné nabídce se nám podařilo koupit pozemek ve městě, kde jsem se narodila. Lokalita určená k nové zástavbě se nachází na kopci nad městem, za naší ulicí už je jen pole a louka.

Protože jsme ještě před koupí prostudovali územní plán, víme, že výhledově se tu ještě bude stavět, ale velkoryse dimenzovaná ulice i dostatečná velikost pozemku zajišťují dostatek soukromí. Také proto jsme si mohli dovolit postavit dům s bohatým prosklením.

skeletova-drevostavba-vchod-do-domu

obr.: Půvab moderních hrázděných domů vyniká zejména večer. Andrea s Jakubem už si na velké množství prosklených ploch zvykli, komu ale připadá prostor až příliš průhledný, může využít zaclonění předokenními nebo vnitřními žaluziemi či závěsy. Foto: Martin Zeman


Bude se stavět skeletová dřevostavba

Objevili jsme ho skutečně náhodou ve výkladní skříni jakési realitní kanceláře. Dům nebyl na prodej, pouze měl ilustrovat bohatou nabídku. Nikdo z makléřů nám však nebyl schopen říci, kde se dům nachází ani kdo jej postavil, šlo prý pouze o výstřižek z nějakého časopisu.

Nám posloužil jako odrazový můstek pro hledání na internetu. Spoustu těchto skeletových domů různých velikostí a v několika barevných řešeních jsme našli na německých a rakouských stránkách, u nás však hledání připomínalo pátrání po pověstné jehle v kupce sena.

Jediná firma, která se u nás realizacemi hrázděných dřevostaveb cíleně zabývá, nás příliš nenadchla ani způsobem komunikace, ani předloženou cenovou nabídkou, takže jsem pátrali dál. Došli jsme dokonce až do fáze, že si najmeme tesaře a postavíme si dům takřka svépomocí.

Naštěstí jsme ale objevili firmu Dřevostavby Biskup. Po prvním příjemném kontaktu jsme využili nabídky na prohlídku domu postaveného touto technologií, prohlédnout si interiéry a promluvit si s majiteli domu. To, spolu s poznáním způsobu jejich práce a komunikace, pouze potvrdilo naše rozhodnutí – bude se stavět skeletová dřevostavba.

skeletova-drevostavba-vecerni-foto

Komentář dodavatele

Málokdy se nám stane, že nás osloví stavebník, který má jasnější představu o tom, co chce, dopředu si ujasní požadavky a dá nám limity. Zde jsme měli takovéto štěstí. Andrea s Jakubem byli skvělí. Přinesli několik malých obrázků, situaci pozemku a požadavky na dispozice.

Byla to radost – několik návštěv a návrh byl hotov. Nebyl problém najít shodu, přestože tento typ dřevostavby má několik pravidel, které je vhodné respektovat. Andrea s Jakubem skvěle komunikovali a do odborných částí nám nezasahovali.

Vzájemně jsme si důvěřovali. Dohodli jsme se, že zajistíme rozsah dodávky podle jejich požadavku a postaráme se o kontrolu bezvadného provedení řemesel včetně návrhu detailů. Z realizace jsme neměli žádné obavy, jelikož tesařské zpracování provádíme na CNC obráběcím centru.

Povrchovou úpravu jsme provedli na dílně, stavebník ji měl možnost prohlédnout před montáží, takže jsme nemuseli nic řešit na stavbě až když skelet stál. Základovou desku Jakub připravil mnohem lépe než většina zedníků u nás, takže montáž proběhla hladce bez komplikací a řešení jakýchkoli úprav.

Jakub vnímal, stejně jako my, důležitost kvalitního provedení navazujících řemesel, takže stavbu dotáhli do úspěšného konce bez problémů. Patří jim velká gratulace za odvahu a dík za přístup a spolupráci.

Stanislav-Biskup
Stanislav Biskup
ředitel Dřevostavby Biskup s.r.o.


Dřevostavba částečně subdodavatelsky

Projektant Jaroslav Jiruška respektoval všechny naše požadavky a kdybych si měla vzpomenout na nějakou kolizi nebo nesrovnalosti, přemýšlela bych dlouho a stejně bych na nic nepřišla. Spolupráce byla vzorná a drobné nedostatky, které se asi vyskytnou na každé stavbě, se řešily vždy k všestranné spokojenosti.

Firma Dřevostavby Biskup nám dodala hrubou stavbu, tedy dřevěnou konstrukci včetně povrchové úpravy s jednoduchým opláštěním a sendvičové výplně stěn. Podhledy, vnitřní příčky a instalace jsme řešili následně subdodavatelsky.

Firma Dřevostavby Biskup nám rovněž zajistila správné provedení a osazení zasklení a následné správné provedení detailů. Vzpomínám si, že v době, kdy vznikala kostra domu, vzbuzovala stavba pozornost širokého okolí a i po dokončení se najednou po cestě kolem domu objevovalo mnohem více chodců i aut.

Několikrát se nám i stalo, že někdo zazvonil a ptal se, jak se nám ve skleněném domě bydlí a jak se vlastně staví. Odpovídala jsem vždycky tak jako vám – skvěle, přesně tak, jak jsme si představovali.

Sice jsme měli zpočátku obavy z obvyklých předsudků, že do domu bude ze všech stran vidět, hlavně večer, když se uvnitř svítí, a dokonce jsme si chtěli pořídit předokenní žaluzie.

Ale ukázalo se, že obava byla zbytečná – jednak si rychle zvyknete, jednak určitě nikoho nebaví pozorovat každodenní provoz běžné rodiny. A když je potřeba, zatáhneme si jednoduché závěsy, ale marně bych vzpomínala, kdy jsme je použili naposled.

skeletova-drevostavba-interier-obyvaci-cast

obr.: Symbolické vymezení obývací části společného prostoru v přízemí zajišťuje různá výšková úroveň podlah. Foto: Archiv Dřevostavby Biskup

skeletova-drevostavba-interier-obyvaci-pokoj


drevostavba-roku-ico

Zvolte nejhezčí dřevostavby v anketě Dřevostavby roku

Pomozte nám zvolit nejhezčí dřevostavby! Každý rok vyhlašujeme čtenářskou anketu Dřevostavba roku, ve které soutěží domy představené v časopisech DŘEVO&stavby a sruby&roubenky. V anketě nevyhrávají pouze soutěžící, ale i hlasující účastníci. Hlasujte a získejte atraktivní ceny...

Hlasovat v anketě

 

skeletova-drevostavba-interier-kuchyn (1)

obr.: Bílá barva dřevěných prvků v interiéru dodává prostoru světlost a čistotu. Toto barevné ladění respektuje i zařízení kuchyňského koutu. Foto: Archiv Dřevostavby Biskup

skeletova-drevostavba-interier-kuchyn

Foto: Archiv Dřevostavby Biskup


Díky prosklení máme dokonalý přehled

Využili jsme ale nabídku firmy, která nám dodávala okna a skleněné výplně, a vybrali jsme si pokovená okna, která výrazně zlepšují tepelně izolační vlastnosti a navíc není do domu během dne téměř vidět. Přestože zvenku se zdají být skla velmi tmavá, propouštějí dovnitř téměř sto procent světla.

Jedinou nevýhodou je, že omezují prostupnost signálu z WiFi, takže na terase je při zavřených dveřích téměř nemožné se připojit. Díky velkým oknům v zimě do interiéru proudí maximum slunce, které pomáhá s vytápěním.

Před letním přehříváním chrání dům především střešní přesahy, za největších veder ještě zatahujeme závěsy. Protože můj bratr bydlí také v dřevostavbě, ale montované ze sendvičových panelů, mám možnost srovnávat různé parametry.

Podle mého názoru a pocitu je vnitřní prostředí srovnatelné, za vytápění platíme dokonce méně! Také proto bych určitě neměnila a pokud bychom snad někdy stavěli znovu, opět by to byl hrázděný dům.

Dispoziční řešení, způsob vytápění i poměr zasklených a plných částí obvodového pláště nám vyhovují, snad jen úložné prostory mohly být větší, ale obětovali jsme je ve prospěch otevřeného prostoru nad jídelním stolem.

V patře jsou dětské pokoje a s dětmi díky tomu můžeme komunikovat, aniž bychom museli zdolávat schodiště. Je to vlastně podobné, jako když si děti hrají na zahradě – máme je díky prosklení domu neustále na očích, ať jsou v jakékoli části zahrady.

skeletova-drevostavba-interier-koupelna

obr.: Koupel s výhledem na hvězdnou oblohu si musí užívat skutečně každý. Foto: Archiv Dřevostavby Biskup

skeletova-drevostavba-interier-loznice

obr.: Ložnice si brzy vymění místo s dětským pokojem. Rodina se totiž rozrostla o čtvrtého člena, takže velká místnost se rozdělí na dvě menší, aby mělo každé z dětí své soukromí. Foto: Archiv Dřevostavby Biskup

skeletova-drevostavba-interier-shora

Foto: Archiv Dřevostavby Biskup

Komentář redaktora

Staré hrázděné domy jsou stejně osobité jako jejich moderní nástupci. Když jsem kdysi podobný dům v německém centru vzorových domů navštívil a usadil se v obývacím pokoji, odkud byl výhled do sousedního lesíku a přilehlé zahrady s jezírkem, říkal jsem si, že v takovém domě bych jednou chtěl bydlet.

A nic se na tom nezměnilo ani po patnácti letech, návštěva u Andrey a Jakuba mě v tom jen utvrdila. Jen bych asi lépe vybíral pozemek – bohatě prosklené skeletové domy si přímo říkají o větší kus země s minimem nežádoucích pohledů z okolí.

Mgr-Michal-Babor
Mgr. Michal Babor
redaktor


Technické parametry

 • Velikost pozemku: 960 m2
 • Zastavěná plocha: 91 m2
 • Podlahová plocha: 143 m2
 • Spodní stavba: základová deska
 • Stavební systém: hrázděná dřevostavba (těžký dřevěný skelet)
 • Tepelná izolace: minerální
 • Krov: dřevěný
 • Střecha: sedlová
 • Fasáda: silikonová omítka
 • Okna: hliníková
 • Zasklení: izolační trojsklo
 • Podlahy: dřevo, keramika
 • Vytápění: plynové
 • Topení: podlahové, v ložnicích radiátory
 • Skladba stěny: směrem zevnitř: sádrokarton, OSB deska, parozábrana, dřevěné sloupky (izolace), DWD konstrukční deska, izolace, fasáda (izolace 225 mm)
 • Celková tloušťka stěny: 25,8 cm (v místě skeletu 29,5 cm)
 • Hodnota U stěny: 0,2 W/m2K v místě izolace

mail-ico-poptavka

Líbí se vám tato moderní dřevostavba a chystáte se stavět? Zašlete dodavateli dotaz nebo nezávaznou poptávku!

Historie firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP se začala psát již před více než 25 lety. Zabývá se převážně individuální výstavbou nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb. Díky nasbíraným zkušenostem tak kromě standardních domů realizuje i složité a unikátní projekty. Spolu s architekty a projektanty z ARCHCON atelier tvoří sehraný profesionální tým pro stavbu prémiových staveb.

Zaslat dotaz nebo nezávaznou poptávku

 

DaS 6-2010
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

 • Banner
 • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop