Na cestě za kvalitní dřevostavbou

Inspirace z redakčních návštěv

Časopis DŘEVO&stavby 6/2010
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2010
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
Tisk
POJĎTE DÁL: <small>Láska na první pohled</small>

POJĎTE DÁL: Láska na první pohled

Lucie Němcová | Pátek, 19. červenec 2013 |

Skeletové dřevostavby vzbuzují nejednou zaslouženou pozornost širokého okolí i řady potenciálních stavebníků. Ačkoli leckdo z nich by si v takovém domě přál bydlet, jen málokdo nakonec najde tu odvahu. Andrea s Jakubem ji hledat nemuseli, byla to láska na první pohled.

Strávili jsme dlouhé týdny a měsíce listováním časopisy o bydlení a brouzdáním po internetu, ale rodinný dům, který by se nám líbil a v němž bychom si dokázali představit žít, se nám objevit nedařilo. Bylo nám celkem jedno, jestli bude z cihel, dřeva nebo betonu, ale musel nejen vyhovovat potřebám naší tehdy ještě tříčlenné rodiny, ale také nás musel něčím zaujmout. A jak to tak v životě většinou bývá, nakonec jsme náš vysněný dům objevili úplně náhodou.

Jasná volba

02 DSC2588V té době jsme sice bydleli v novém, poměrně zajímavém mezonetovém bytě, ale jeho dva pokoje s kuchyňským koutem už nám přestávaly stačit. Navíc jsme v nejbližší době plánovali přírůstek do rodiny a s dětmi se v dvoupokojovém bytě obstojně žít nedá. Dali jsme přednost bydlení v rodinném domě, protože z chalupy mých rodičů jsme dobře věděli, že se o požitek ze zahrady, snídaně v negližé na terase nebo o letní opékání buřtů určitě připravit nechceme.
Díky výhodné nabídce se nám podařilo koupit pozemek ve městě, kde jsem se narodila. Lokalita určená k nové zástavbě se nachází na kopci nad městem, za naší ulicí už je jen pole a louka. Protože jsme ještě před koupí prostudovali územní plán, víme, že výhledově se tu ještě bude stavět, ale velkoryse dimenzovaná ulice i dostatečná velikost pozemku zajišťují dostatek soukromí. Také proto jsme si mohli dovolit postavit dům s bohatým prosklením.

03 DSC2599
 

 

 

Hledání v kupce sena

Objevili jsme ho skutečně náhodou ve výkladní skříni jakési realitní kanceláře. Dům nebyl na prodej, pouze měl ilustrovat bohatou nabídku. Nikdo z makléřů nám však nebyl schopen říci, kde se dům nachází ani kdo jej postavil, šlo prý pouze o výstřižek z nějakého časopisu. Nám posloužil jako odrazový můstek pro hledání na internetu. Spoustu těchto skeletových domů různých velikostí a v několika barevných řešeních jsme našli na německých a rakouských stránkách, u nás však hledání připomínalo pátrání po pověstné jehle v kupce sena. Jediná firma, která se u nás realizacemi hrázděných dřevostaveb cíleně zabývá, nás příliš nenadchla ani způsobem komunikace, ani předloženou cenovou nabídkou, takže jsem pátrali dál. Došli jsme dokonce až do fáze, že si najmeme tesaře a postavíme si dům takřka svépomocí.
Naštěstí jsme ale objevili firmu Dřevostavby Biskup. Po prvním příjemném kontaktu jsme využili nabídky na prohlídku domu postaveného touto technologií, prohlédnout si interiéry a promluvit si s majiteli domu. To, spolu s poznáním způsobu jejich práce a komunikace, pouze potvrdilo naše rozhodnutí – bude se stavět skeletový dům.

Síla zvyku

05 BER 004Projektant Jaroslav Jiruška respektoval všechny naše požadavky a kdybych si měla vzpomenout na nějakou kolizi nebo nesrovnalosti, přemýšlela bych dlouho a stejně bych na nic nepřišla. Spolupráce byla vzorná a drobné nedostatky, které se asi vyskytnou na každé stavbě, se řešily vždy k všestranné spokojenosti. Firma Dřevostavby Biskup nám dodala hrubou stavbu, tedy dřevěnou konstrukci včetně povrchové úpravy s jednoduchým opláštěním a sendvičové výplně stěn. Podhledy, vnitřní příčky a instalace jsme řešili následně subdodavatelsky. Firma Dřevostavby Biskup nám rovněž zajistila správné provedení a osazení zasklení a následné správné provedení detailů. Vzpomínám si, že v době, kdy vznikala kostra domu, vzbuzovala stavba pozornost širokého okolí a i po dokončení se najednou po cestě kolem domu objevovalo mnohem více chodců i aut. Několikrát se nám i stalo, že někdo zazvonil a ptal se, jak se nám ve skleněném domě bydlí a jak se vlastně staví. Odpovídala jsem vždycky tak jako vám – skvěle, přesně tak, jak jsme si představovali. Sice jsme měli zpočátku obavy z obvyklých předsudků, že do domu bude ze všech stran vidět, hlavně večer, když se uvnitř svítí, a dokonce jsme si chtěli pořídit předokenní žaluzie. Ale ukázalo se, že obava byla zbytečná – jednak si rychle zvyknete, jednak určitě nikoho nebaví pozorovat každodenní provoz běžné rodiny. A když je potřeba, zatáhneme si jednoduché závěsy, ale marně bych vzpomínala, kdy jsme je použili naposled.

06 BER 00507 BER 002

 

 

Přehled v domě i na zahradě

09 BER 01710 BER 018Využili jsme ale nabídku firmy, která nám dodávala okna a skleněné výplně, a vybrali jsme si pokovená okna, která výrazně zlepšují tepelně izolační vlastnosti a navíc není do domu během dne téměř vidět. Přestože zvenku se zdají být skla velmi tmavá, propouštějí dovnitř téměř sto procent světla. Jedinou nevýhodou je, že omezují prostupnost signálu zWiFi, takže na terase je při zavřených dveřích téměř nemožné se připojit.
Díky velkým oknům v zimě do interiéru proudí maximum slunce, které pomáhá s vytápěním. Před letním přehříváním chrání dům především střešní přesahy, za největších veder ještě zatahujeme závěsy. Protože můj bratr bydlí také v dřevostavbě, ale montované ze sendvičových panelů, mám možnost srovnávat různé parametry. Podle mého názoru a pocitu je vnitřní prostředí srovnatelné, za vytápění platíme dokonce méně!
Také proto bych určitě neměnila a pokud bychom snad někdy stavěli znovu, opět by to byl hrázděný dům. Dispoziční řešení, způsob vytápění i poměr zasklených a plných částí obvodového pláště nám vyhovují, snad jen úložné prostory mohly být větší, ale obětovali jsme je ve prospěch otevřeného prostoru nad jídelním stolem. V patře jsou dětské pokoje a s dětmi díky tomu můžeme komunikovat, aniž bychom museli zdolávat schodiště. Je to vlastně podobné, jako když si děti hrají na zahradě – máme je díky prosklení domu neustále na očích, ať jsou v jakékoli části zahrady.

Připravil Michal Babor

Foto Martin Zeman (exteriér)
a archiv Dřevostavby Biskup

Návštěvu najdete v čísle 6/2010. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného...

Náklonnost k přirozeným materiálům a dřevu jsem objevila již při studiích architektury a šíření osvěty a inspirace z této oblasti mi dává velký smysl. Baví mě lidi motivovat k tomu, aby bydleli zdravě, komfortně a více či méně soběstačně.

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?