Časopis DŘEVO&stavby 6/2010
Tento článek vyšel v: Časopis DŘEVO&stavby 6/2010
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 50 Kč
Objednat časopis
POJĎTE DÁL: <small>Láska na první pohled</small>

POJĎTE DÁL: Láska na první pohled

Michal Babor | Pátek, 19. červenec 2013 |

Skeletové dřevostavby vzbuzují nejednou zaslouženou pozornost širokého okolí i řady potenciálních stavebníků. Ačkoli leckdo z nich by si v takovém domě přál bydlet, jen málokdo nakonec najde tu odvahu. Andrea s Jakubem ji hledat nemuseli, byla to láska na první pohled.

Strávili jsme dlouhé týdny a měsíce listováním časopisy o bydlení a brouzdáním po internetu, ale rodinný dům, který by se nám líbil a v němž bychom si dokázali představit žít, se nám objevit nedařilo. Bylo nám celkem jedno, jestli bude z cihel, dřeva nebo betonu, ale musel nejen vyhovovat potřebám naší tehdy ještě tříčlenné rodiny, ale také nás musel něčím zaujmout. A jak to tak v životě většinou bývá, nakonec jsme náš vysněný dům objevili úplně náhodou.

Jasná volba

02 DSC2588V té době jsme sice bydleli v novém, poměrně zajímavém mezonetovém bytě, ale jeho dva pokoje s kuchyňským koutem už nám přestávaly stačit. Navíc jsme v nejbližší době plánovali přírůstek do rodiny a s dětmi se v dvoupokojovém bytě obstojně žít nedá. Dali jsme přednost bydlení v rodinném domě, protože z chalupy mých rodičů jsme dobře věděli, že se o požitek ze zahrady, snídaně v negližé na terase nebo o letní opékání buřtů určitě připravit nechceme.

Díky výhodné nabídce se nám podařilo koupit pozemek ve městě, kde jsem se narodila. Lokalita určená k nové zástavbě se nachází na kopci nad městem, za naší ulicí už je jen pole a louka. Protože jsme ještě před koupí prostudovali územní plán, víme, že výhledově se tu ještě bude stavět, ale velkoryse dimenzovaná ulice i dostatečná velikost pozemku zajišťují dostatek soukromí. Také proto jsme si mohli dovolit postavit dům s bohatým prosklením.

 

03 DSC2599

Obr.: Půvab moderních hrázděných domů vyniká zejména večer. Andrea s Jakubem už si na velké množství prosklených ploch zvykli, komu ale připadá prostor až příliš průhledný, může využít zaclonění předokenními nebo vnitřními žaluziemi či závěsy.

Hledání v kupce sena

Objevili jsme ho skutečně náhodou ve výkladní skříni jakési realitní kanceláře. Dům nebyl na prodej, pouze měl ilustrovat bohatou nabídku. Nikdo z makléřů nám však nebyl schopen říci, kde se dům nachází ani kdo jej postavil, šlo prý pouze o výstřižek z nějakého časopisu. Nám posloužil jako odrazový můstek pro hledání na internetu. Spoustu těchto skeletových domů různých velikostí a v několika barevných řešeních jsme našli na německých a rakouských stránkách, u nás však hledání připomínalo pátrání po pověstné jehle v kupce sena. Jediná firma, která se u nás realizacemi hrázděných dřevostaveb cíleně zabývá, nás příliš nenadchla ani způsobem komunikace, ani předloženou cenovou nabídkou, takže jsem pátrali dál. Došli jsme dokonce až do fáze, že si najmeme tesaře a postavíme si dům takřka svépomocí.

Naštěstí jsme ale objevili firmu Dřevostavby Biskup. Po prvním příjemném kontaktu jsme využili nabídky na prohlídku domu postaveného touto technologií, prohlédnout si interiéry a promluvit si s majiteli domu. To, spolu s poznáním způsobu jejich práce a komunikace, pouze potvrdilo naše rozhodnutí – bude se stavět skeletová dřevostavba.

Síla zvyku

Projektant Jaroslav Jiruška respektoval všechny naše požadavky a kdybych si měla vzpomenout na nějakou kolizi nebo nesrovnalosti, přemýšlela bych dlouho a stejně bych na nic nepřišla. Spolupráce byla vzorná a drobné nedostatky, které se asi vyskytnou na každé stavbě, se řešily vždy k všestranné spokojenosti. Firma Dřevostavby Biskup nám dodala hrubou stavbu, tedy dřevěnou konstrukci včetně povrchové úpravy s jednoduchým opláštěním a sendvičové výplně stěn. Podhledy, vnitřní příčky a instalace jsme řešili následně subdodavatelsky. Firma Dřevostavby Biskup nám rovněž zajistila správné provedení a osazení zasklení a následné správné provedení detailů. Vzpomínám si, že v době, kdy vznikala kostra domu, vzbuzovala stavba pozornost širokého okolí a i po dokončení se najednou po cestě kolem domu objevovalo mnohem více chodců i aut. Několikrát se nám i stalo, že někdo zazvonil a ptal se, jak se nám ve skleněném domě bydlí a jak se vlastně staví. Odpovídala jsem vždycky tak jako vám – skvěle, přesně tak, jak jsme si představovali. Sice jsme měli zpočátku obavy z obvyklých předsudků, že do domu bude ze všech stran vidět, hlavně večer, když se uvnitř svítí, a dokonce jsme si chtěli pořídit předokenní žaluzie. Ale ukázalo se, že obava byla zbytečná – jednak si rychle zvyknete, jednak určitě nikoho nebaví pozorovat každodenní provoz běžné rodiny. A když je potřeba, zatáhneme si jednoduché závěsy, ale marně bych vzpomínala, kdy jsme je použili naposled.

05 BER 004

Obr.: Symbolické vymezení obývací části společného prostoru v přízemí zajišťuje různá výšková úroveň podlah.

06 BER 005

07 BER 002

Obr.: Bílá barva dřevěných prvků v interiéru dodává prostoru světlost a čistotu. Toto barevné ladění respektuje i zařízení kuchyňského koutu.

Přehled v domě i na zahradě

Využili jsme ale nabídku firmy, která nám dodávala okna a skleněné výplně, a vybrali jsme si pokovená okna, která výrazně zlepšují tepelně izolační vlastnosti a navíc není do domu během dne téměř vidět. Přestože zvenku se zdají být skla velmi tmavá, propouštějí dovnitř téměř sto procent světla. Jedinou nevýhodou je, že omezují prostupnost signálu zWiFi, takže na terase je při zavřených dveřích téměř nemožné se připojit.

Díky velkým oknům v zimě do interiéru proudí maximum slunce, které pomáhá s vytápěním. Před letním přehříváním chrání dům především střešní přesahy, za největších veder ještě zatahujeme závěsy. Protože můj bratr bydlí také v dřevostavbě, ale montované ze sendvičových panelů, mám možnost srovnávat různé parametry. Podle mého názoru a pocitu je vnitřní prostředí srovnatelné, za vytápění platíme dokonce méně!

Také proto bych určitě neměnila a pokud bychom snad někdy stavěli znovu, opět by to byl hrázděný dům. Dispoziční řešení, způsob vytápění i poměr zasklených a plných částí obvodového pláště nám vyhovují, snad jen úložné prostory mohly být větší, ale obětovali jsme je ve prospěch otevřeného prostoru nad jídelním stolem. V patře jsou dětské pokoje a s dětmi díky tomu můžeme komunikovat, aniž bychom museli zdolávat schodiště. Je to vlastně podobné, jako když si děti hrají na zahradě – máme je díky prosklení domu neustále na očích, ať jsou v jakékoli části zahrady.

09 BER 017

Obr.: Koupel s výhledem na hvězdnou oblohu si musí užívat skutečně každý.

10 BER 018

Obr.: Ložnice si brzy vymění místo s dětským pokojem. Rodina se totiž rozrostla o čtvrtého člena, takže velká místnost se rozdělí na dvě menší, aby mělo každé z dětí své soukromí.


Slovo dodavatele

Málokdy se nám stane, že nás osloví stavebník, který má jasnější představu o tom, co chce, dopředu si ujasní požadavky a dá nám limity. Zde jsme měli takovéto štěstí. Andrea s Jakubem byli skvělí. Přinesli několik malých obrázků, situaci pozemku a požadavky na dispozice. Byla to radost – několik návštěv a návrh byl hotov. Nebyl problém najít shodu, přestože tento typ dřevostavby má několik pravidel, které je vhodné respektovat. Andrea s Jakubem skvěle komunikovali a do odborných částí nám nezasahovali. Vzájemně jsme si důvěřovali. Dohodli jsme se, že zajistíme rozsah dodávky podle jejich požadavku a postaráme se o kontrolu bezvadného provedení řemesel včetně návrhu detailů. Z realizace jsme neměli žádné obavy, jelikož tesařské zpracování provádíme na CNC obráběcím centru. Povrchovou úpravu jsme provedli na dílně, stavebník ji měl možnost prohlédnout před montáží, takže jsme nemuseli nic řešit na stavbě až když skelet stál. Základovou desku Jakub připravil mnohem lépe než většina zedníků u nás, takže montáž proběhla hladce bez komplikací a řešení jakýchkoli úprav. Jakub vnímal, stejně jako my, důležitost kvalitního provedení navazujících řemesel, takže stavbu dotáhli do úspěšného konce bez problémů. Patří jim velká gratulace za odvahu a dík za přístup a spolupráci.

Stanislav Biskup – ředitel firmy Dřevostavby Biskup, s.r.o.


Slovo redaktora

Staré hrázděné domy jsou stejně osobité jako jejich moderní nástupci. Když jsem kdysi podobný dům v německém centru vzorových domů navštívil a usadil se v obývacím pokoji, odkud byl výhled do sousedního lesíku a přilehlé zahrady s jezírkem, říkal jsem si, že v takovém domě bych jednou chtěl bydlet. A nic se na tom nezměnilo ani po patnácti letech, návštěva u Andrey a Jakuba mě v tom jen utvrdila. Jen bych asi lépe vybíral pozemek – bohatě prosklené skeletové domy si přímo říkají o větší kus země s minimem nežádoucích pohledů z okolí.


Technické parametry

Velikost pozemku: 960 m2
Zastavěná plocha: 91 m2
Podlahová plocha: 143 m2
Spodní stavba: základová deska
Stavební systém: hrázděná dřevostavba (těžký dřevěný skelet)
Tepelná izolace: minerální
Krov: dřevěný
Střecha: sedlová
Fasáda: silikonová omítka
Okna: hliníková
Zasklení: izolační trojsklo
Podlahy: dřevo, keramika
Vytápění: plynové
Topení: podlahové, v ložnicích radiátory
Skladba stěny: směrem zevnitř: sádrokarton, OSB deska, parozábrana, dřevěné sloupky (izolace), DWD konstrukční deska, izolace, fasáda (izolace 225 mm)
Celková tloušťka stěny: 25,8 cm (v místě skeletu 29,5 cm)
Hodnota U stěny: 0,2 W/m2K v místě izolace


Foto: Martin Zeman (exteriér) a archiv Dřevostavby Biskup

Návštěvu najdete v čísle 6/2010. Redakční návštěvy jsou nedílnou součástí časopisu Dřevo&Stavby. Podívejte se naši výhodnou nabídku předplatného...

DaS 6-2010
Mgr. Michal Babor

Z životní dráhy učitele, kterým jsem chtěl být snad už v peřince, jsem před drahnou řádkou let zběhl do sféry časopisů o bydlení. Ze zaměstnance jsem se před deseti lety stal zaměstnavatelem, ale redakční práci zůstávám věrný...

Nejnovější články autora

Vaše komentáře (7)

Líbil se Vám článek?

Nejnovější články v kategorii “Návštěvy dřevostaveb”

Více článků »

Nejoblíbenější projekty dřevostaveb

Zobrazit celý katalog »

  • Banner

Akce / DřevoStavby

Zobrazit kalendář »

  • Banner

Proč jste na portále DŘEVO&stavby?

gotop